Jubilejní Aviatická pouť o tomto víkendu

6.6.2015

Foto: Miloš Jenčík
Foto: Miloš Jenčík

O tomto víkendu se na pardubickém letišti uskuteční již pětadvacátý ročník Aviatické pouti.

Letošní ročník nese podtitul „Čtvrtstoletí s legendou“ a tou legendou se Aviatická pouť během svých uplynulých čtyřiadvaceti ročníků opravdu stala. Tak jako k Pardubicím patří perník, dostihy, plochá dráha, tak se k nim neodmyslitelně zapsala také Aviatická pouť.

V letošním roce si celá Evropa připomíná konec druhé světové války na starém kontinentu. Na tuto významnou událost pochopitelně nezapomněli ani tvůrci scénáře letošní Aviatické pouti. V jedné z velkoprostorových scén budou mít významnou roli letadla z tohoto období. Na obloze německou kolonu doprovodí replika letounu Fi 156 Storch, který se střetne s unikátním sovětským dvouplošníkem Polikarpov Po-2 Kukuruznik. Letecký souboj vyvrcholí střetnutím stíhacího sovětského Jakovlevu Jak-3 s německým Messerschmittem Bf 109. 

Jedna ze scén nastíní atmosféru na britském vojenském letišti v období bitvy o Británii, která proběhla přesně před sedmdesáti pěti léty. Ve velkoprostorové scéně se divákům představí legendární stíhací letoun Spitfire či cvičný Tiger Moth. Jejich letovou činnost naruší útok protivníka v podobě obávaného stíhacího Messerschmittu.

Program Aviatické pouti přináší letos i několik premiér. Tou vskutku nejžhavější se stane předvedení cenného historického dopravního letounu Lockheed L-10A Electra, který po náročné renovaci přilétl minulý týden ve čtvrtek na pražské letiště Točná. Letoun Electra je pro Čechy zajímavý tím, že se jedná přímo o stroj používaný v létech 1937 až 1939 továrníkem J. A. Baťou. 

Další pardubickou premiérou se stane vystoupení letecké kaskadérky Peggy Walentin. V průběhu jedinečného letového vystoupení se předvede jak na horním křídle dvouplošníku, tak i mezi vzpěrami jeho křídel. Obdobné vystoupení se za celou dobu konání Aviatických poutí na pardubickém nebi nepředstavilo.

Známá akrobatická skupina Flying Bulls Aerobatics Team, vystupující zpočátku jako Chrudimská čtyřka a Sky Box, patří neodmyslitelně do programu Aviatické pouti. Nejinak tomu bude i v letošním roce, přesto to současné vystoupení bude premiérové. V letošním roce se skupina poprvé představí na nových strojích XtremeAir XA42 a také v pozměněném složení.

Flying Revue > Aktuality > Historie > Jubilejní Aviatická pouť o tomto víkendu
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345