Kniha Horké nebe nad hranicí

25.10.2022

Český svaz letectví – Letci Plzeň z.s. vydal před pár týdny novou a jedinečnou knihu na našem trhu, pod názvem Horké nebe nad hranicí. Kniha se věnuje období vzdušného střežení státní hranice ČSSR od roku 1984 do 1990. Přináší velmi málo známý pohled na danou problematiku, konkrétní letecké akce a také  popis příslušné techniky, včetně tehdejších protivníků za Železnou oponou.

img_8274.jpg

ČSLA reagovala na stále, v té době, vzrůstající činnost NATO a to především průzkumné lety vrtulníků podél státní hranice. Protože se jednalo zpravidla o pomalé a nízko letící cíle, nasazení nadzvukových stíhačů nemělo optimální efekt. Proto byla zorganizována tzv.záchytná hotovost pomocí Albatrosů, ve verzi L-39ZA, spolu s bitevními vrtulníky Mi-24. Roje proudových strojů byly detašovány na vhodná letiště v blízkosti hranice. V případě vrtulníků vznikla tzv. předsunutá hotovostní stanoviště, umožňující provádět požadovanou rychlou reakci.

Ve spolupráci s příslušnými stacionárními stanovišti PVOS, bylo možné organizovat účinnou aktivitu vůči narušitelům státní hranice. Za mnohé přelety do vzdušného prostoru ČSSR, mohly v mnoha případech také chyby civilních, v převážné míře sportovních letadel a podobně. Občas byl "narušitelem" i balón. Podél hranice na opačné straně operovaly převážně helikoptéry USA a SRN s tím, že se jejich letecká činnost v mnoha případech vyvinula v nejrůznější druhy provokacích. Čtenář se zde seznámí s konkrétními příběhy, mezi kterými nechybí bohužel, ani ty s tragickým koncem. Dozví se zde o fungování systému protivzdušné obrany státu (PVOS), používaných prostředcích, ale i podrobnosti o technice používané na druhé straně Železné opony. Osobní rozměr této knize dodávají vzpomínky přímých účastníků. Nechybí bohatá kolekce fotografií, některé nebyly dosud nikde zveřejněny, plánky a příslušná technická data.

Autor: Ladislav Vitík

PS. Kniha je nyní v omezeném množství k prodeji i v našem eshopu: http://www.flying-revue.cz/horke-nebe-nad-hranici

 

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Flying Revue > Zprávy > Historie > Kniha Horké nebe nad hranicí
.

         Máme pro vás »

Podpořte dokument!


FR 3/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Kalendář leteckých akcí:

Kalendář leteckých akcí »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 09.06.1928 se stalo...
09.06.1928
Charles Kingsford Smith a jeho posádkou úspěšně zakončili etapový přelet Tichého oceánu se strojem Fokker F.VIIb-3 "Southern Cross". Odstartovali z Oaklandu v Kalifornii 31. května a s mezipřistáními v Honolulu a na Fidži dosáhli australského Brisbane. Let trval 83 hodin.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »