Konvertoplán Bell V-280 Valor uspěl při testu agility v nízké rychlosti

24.5.2019

Konvertoplán Bell V-280 Valor po vzletu. Zdroj: BellKonvertoplán Bell V-280 Valor po vzletu. Zdroj: Bell
Konvertoplán Bell V-280 Valor po vzletu. Zdroj: Bell
Bojové nasazení konvertoplánu Bell V-280 Valor v představě grafika. Zdroj: BellBojové nasazení konvertoplánu Bell V-280 Valor v představě grafika. Zdroj: Bell
Bojové nasazení konvertoplánu Bell V-280 Valor v představě grafika. Zdroj: Bell
Čelní pohled na stroj Bell V-280 Valor. Zdroj: BellČelní pohled na stroj Bell V-280 Valor. Zdroj: Bell
Čelní pohled na stroj Bell V-280 Valor. Zdroj: Bell

Konvertoplány         Další milník na cestě do výzbroje armády USA má za sebou konvertoplán Bell V-280 Valor. Po prvním vzletu před rokem a půl absolvoval řadu letových testů, nyní uspěl v jednom z klíčových parametrů při testu agility v nízké rychlosti.

Letoun Bell V-280 Valor nedávno dokončil letové ukázky svého klíčového parametru výkonnosti (KPP) při nízké rychlosti. Testování je součástí programu armády Spojených států JMR-TD (Joint Multi-Role Technology Demonstrator), který ověřuje schopnosti pokročilého vertikálního vzletu.


Bell V-280 Valor při testu agility v nízké rychlosti. Zdroj: Bell, YouTube

Konvertoplán V-280 Valor nyní prokázal v letových zkouškách, že má dostatečnou regulační sílu v rolovacích a otočných manévrech, aby splňoval armádní požadavky na úroveň 1, což představuje nejvyšší výkonnostní standard agility. Testování tak potvrdilo, že konstrukční modely a vývojové procesy společnosti Bell pro návrh, stavbu a testování letounů splňují požadavky armády Spojených států na výkonnost.

"Testy prokázaly, že díky překlopným rotorům mohou piloti letoun V-280 Valor prvotřídně ovládat během manévrování i při nízké rychlosti, aniž by při tom bylo potřeba obětovat další vlastnosti, jako dolet, rychlost nebo užitečné zatížení, které armáda potřebuje pro multidoménové operace,“ uvedl Ryan Ehinger, manažer programu V-280 ve společnosti Bell.

Firma Bell, která letoun vyvíjí, hovoří o revoluci. "Výsledky ukazují, že V-280 Valor je připraven a že budoucnost vertikálních vzletů se děje právě teď," uvádí výrobce v tiskové zprávě k testování agility. Pro piloty je podle výrobce úspěch v posledních testech dalším důkazem "bezprecedentní agility stroje V-280 s ohledem na jeho provozní efektivitu. Digitální řízení letu a design podřízený výkonu zvyšují efektivitu misí tím, že poskytují vysokou úroveň agility, snižují zátěž pilota a zvyšují bezpečnost letu za všech povětrnostních podmínek a při zhoršené úrovni viditelnosti," uvádí Bell.


Bell V-280 Valor - první vzlet

Nejnovější statistiky letů zahrnují:

  • Let s pravou vzdušnou rychlostí 555 km/hod.
  • Přes 110 letových hodin a více než 225 hodin provozu rotoru.
  • 50 stupňové zkosené obraty.
  • Rychlost stoupání 1 370 m za minutu a trvalý let ve výšce 3 500 metrů.
  • Jednosměrný přesun do vzdálenosti 595 km.
  • Demonstrovaná agilita úroveň 1 při nízké rychlosti s ovládacími prvky fly-by-wire.
  • Přechody během letu mezi režimem letu a vertikálním vzletem a přistáním.

Další etapy budou rozšiřovat letovou obálku s důrazem na další manévry při odlišných režimech letu.

Americký program Joint Multi-Role (JMR)/Future Vertical Lift (FVL) si klade za cíl najít nový víceúčelový stroj s kolmým vzletem i přistáním. Nový stroj má v americké armádě nahradit letité stroje UH-60 Black Hawk a částečně také bitevní AH-64 Apache. 

Bell se při vývoji může opřít o dlouholeté zkušenosti s vývojem a výrobou konvertoplánů. Jde především o civilní letoun AW609 (vyvinutý společně s italsko-anglickou AgustaWestland) a vojenský konvertoplán V-22 Osprey. Koncept V-280 Valor se od svých předchůdců liší v několika věcech. V-22 Osprey a AW609 mají rotory pevně spojeny s motory a při změně fáze letu se tudíž rotory a motory přetáčejí společně. V-280 Valor sází na řešení, kdy se přetáčejí se pouze rotory; motory stroje setrvávají stále v poloze vodorovné s trupem letounu. O přenos síly při přetáčení se stará speciální převodovka.

V-280 Valor má dvakrát větší dolet než klasické vrtulníky a létá až dvakrát rychleji - cestovní rychlost činí 520 km/h a přepraví 14 vojáků na vzdálenost 1 500 km (včetně návratu). Posádka nastupuje na palubu dveřmi širokými 1,8 metrů, jejichž rozměry jsou uzpůsobeny s ohledem na usnadnění práce (větší zorné pole) palubním střelcům. Celkově letoun unese užitečný náklad o hmotnosti až 5 900 kg. 

Program Bell V-280 Valor je součástí programu Joint Multi-Role Technology Demonstrator (JMR-TD). Program JMR-TD je vědeckým a technologickým předchůdcem programu ministerstva obrany – Budoucnost letounů s vertikálním vzletem. Vývoj V-280 propojil konstrukční a průmyslové schopnosti společností Bell, Lockheed Martin, GE, Moog, IAI, TRU Simulation & Training, Astronics, Eaton, GKN Aerospace, Lord, Meggitt and Spirit AeroSystems – dohromady tvořící společný vývojový tým Valor. 

Bell, dceřiná společnost konsorcia Textron Inc., je předním průmyslovým výrobcem komerčních a vojenských, pilotovaných i bezpilotních leteckých strojů a průkopník v oblasti otočných rotorových motorů. Stroje z Bell slouží zákazníkům ve více než 120 zemích světa. 

-fr-

Zdroj, foto, video: Best Communictions, Bell.com

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Aktuality > Všechny články > Konvertoplán Bell V-280 Valor uspěl při testu agility v nízké rychlosti
.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345