Shuttleworth Collection

27.2.2020 Kouzlo starých časů

Pro milovníky starých časů je malé travnaté letiště Old Warden Airport nacházející se v britském hrabství Bedfordshire oázou, kde se mohou vrátit zpět až na samotný začátek éry letectví.

A to vše díky zdejší světoznámé sbírce historických aeroplánů, známé jako Shuttleworth Collection.

  avro_triplane.jpg    Avro Triplane  bristol_boxkite.jpg    Bristol Boxkite comper_swift.jpg   Comper Swift

Přestože je vřelý vztah Britů k technickému odkazu předků dobře znám a milovníci historické techniky, ať už jde o železnici, automobily nebo letadla, najdou v Británii pravé poklady, míst s tak dokonalým geniem loci je i v Británii poskrovnu. Malé travnaté letiště, hangáry plné starých letadel, sbírka historických vozidel z počátku minulého století, zachovaný zámeček z roku 1872 a místní zahrady, to vše dohromady vás spolehlivě přesune zhruba o sto let zpátky v čase.

de_havilland_dh.60.jpg
De Haviland DH.51 

Než se začneme věnovat vlastní sbírce letadel a leteckým přehlídkám, které se zde několikrát do roka konají, je nutné si připomenout příběh muže, který u počátků sbírky stál. Richard Ormonde Shuttleworth se narodil v roce 1909 do rodiny, jejíž bohatství pramenilo především z dlouhodobě prosperující firmy Clayton a Shuttleworth, která podnikala v oblasti zemědělské techniky a parních vozů. Odmalička byl fascinován technikou a tato záliba mu vydržela celý život. Zajímavé automobily a letadla, která začal ve třicátých létech sbírat, tvoří dodnes jádro kolekce historických strojů, které jsou zpravidla udržovány v provozuschopném, v případě letounů tedy v letuschopném stavu. Dostatečné finanční zázemí dovolilo Richardovi, aby se stal i závodním jezdcem. V roce 1935 vyhrál mezinárodní formulový závod na okruhu Donnington Park, ale už o rok později těžce havaroval při závodech v Jižní Africe. Proležel 19 dnů v bezvědomí, ale nakonec se plně uzdravil. Tato havárie nicméně ukončila jeho závodní kariéru. Po vypuknutí 2. světové války se Richard přihlásil do RAF a byl přidělen k vojenskému výcviku na základnu RAF Benson. 2. srpna však během nočního cvičného letu s letounem Fairey Battle smrtelně havaroval.

hawker_demon_old_warden_by_davy59-d45w5ej.jpg
Hawker Demon

Richardova matka se rozhodla původní kolekci historických strojů svého syna zachovat a postupně nadále rozšiřovat jako vzpomínku na padlého syna. V roce 1944 pak založila nadaci, která spravuje sbírky dodnes.

Ať už na letiště Old Warden zavítáte během leteckých dnů nebo mimo ně, určitě nebudete zklamáni.  Toto místo s jedinečnou atmosférou a krásné historické stroje si vás prostě podmaní. A budete se chtít vracet.

 

Text a foto: Jan Přibyl

Celý článek si můžete přečíst na stránkách 66-69 ve Flying Revue č. 2/2020. Na stáncích bude časopis ke koupi od 27. února 2020. Pokud se stanete členy Klubu Flying Revue, rádi vám časopis doručíme až domů, navíc za zvýhodněnou cenu. Členem Klubu se stává automaticky každý předplatitel, více zde.

Flying Revue > Časopis FR > Flying Revue 2/2020 > Shuttleworth Collection
.

         Máme pro vás »

FR 3/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 28.05.1971 se stalo...
28.05.1971
Z letiště Bordeaux-Merignac vzlétl ke svému prvnímu letu prototyp francouzského dopravního letounu Dassault Mercure 100.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »