L-39NG a L-39 na Dnech NATO

14.9.2023

Aero L-39NG / Foto: Aero Vodochody
Aero L-39NG / Foto: Aero Vodochody

Český cvičný letoun Aero L-39NG se na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR 2023 představí v upravené akrobatické ukázce i v unikátním průletu se svým předchůdcem L-39C Albatros.

 

Největší bezpečnostní přehlídka v Evropě se uskuteční na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově u Ostravy o víkendu 16. a 17. září 2023.

Aero představí na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR 2023 východní konfiguraci svého cvičného podzvukového letounu L-39NG určenou například pro zákazníka z Vietnamu, který do konce letošního roku obdrží první kusy ze 12 objednaných letounů. Návštěvníci Dnů NATO tak uvidí jiný letoun, než který byl na této akci předveden v loňském roce. „Věříme, že díky kvalitě platformy L-39NG, atraktivním pořizovacím i provozním nákladům se z L-39NG může stát stejně ikonický letoun, jako z jeho předchůdce L-39 Albatros. Mimo stávající zakázky vedeme jednání s potenciálními zájemci z různých částí světa,“ prozrazuje Viktor Sotona, prezident a CEO společnosti Aero.

L-39NG a L-39 se představí společně / Foto: Aero Vodochody
L-39NG a L-39 se představí společně / Foto: Aero Vodochody

Cvičný proudový letoun L-39NG z Aero ukáže veřejnosti na letošních Dnech NATO v Ostravě lehce odlišnou akrobatickou sestavu oproti minulé zastávce na tuzemské akci. Letečtí fanoušci uvidí výkruty, přemety, let na zádech se zatáčkou nebo zatáčky s maximálním úhlem náběhu. Letoun bude při dynamické ukázce dosahovat výšky až 1 000 metrů nad terénem a rychlosti během manévrů se dotknou hranice až 560 km/h. Návštěvníci si L-39NG zblízka prohlédnou také na statické ukázce během obou leteckých dnů.

Sestava pilota L-39NG pro vystoupení na Dnech NATO
Sestava pilota L-39NG pro vystoupení na Dnech NATO


Před samotnou sólovou ukázkou L-39NG se cvičný letoun ukáže na nebi ve společném průletu se svým generačním předchůdcem L-39C Albatros, kterého provozuje pardubické Centrum leteckého výcviku patřící pod státní podnik LOM Praha. Aero dodá státnímu podniku LOM PRAHA čtyři kusy L-39NG s opcí na další čtyři letouny. Slavnostní zahájení výroby L-39NG určeného pro základní a pokročilý výcvik pilotů Vzdušných sil Armády České republiky se uskutečnilo v květnu 2023.

L-39C / Foto: Aero Vodochody
L-39C / Foto: Aero Vodochody


Platforma L-39NG, která umožňuje západní i východní konfiguraci, je primárně určena pro komplexní systém výcviku pilotů letounů 4. a 5. generace doplněný o plnohodnotný pozemní výcvikový systém. Hodnotu výcviku dokáže výrazně zvýšit propojení s integrovaným virtuálním výcvikovém systémem na palubě letadla. Obrovský potenciál letounu pak ilustruje jeho možné rozšíření pro lehké bojové a průzkumné mise, na které se Aero v současné době také zaměřuje.

Zdroj: Tisková zpráva Aero Vodochody AEROSPACE, a.s.

 

Flying Revue > Články > Vojenské letectví > L-39NG a L-39 na Dnech NATO
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 25.07.1919 se stalo...
25.07.1919
Holandský letecký průkopník van den Schkrouff provedl s dvouplošníkem Voisin první vzlet v carském Rusku.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »