Češi letí do Austrálie ocenit příslušníky RAF. Mise Czechoslovakian Heroes Tribute 2019 proběhne v květnu

1.4.2019

Czechoslovakian Heroes Tribute 2019       Český svaz letectví v květnu ocení příslušníky RAF i další osobnosti působící v letectví, které žily či žijí v Austrálii a na Novém Zélandě. Mise má název Czechoslovakian Heroes Tribute 2019.

Zoom gallery

Jistě si pamatujete loňskou úspěšnou misi Českého svazu letectví v podání Josefa Říhy a Františka Blahouta po stopách československých letců RAF v Austrálii s názvem Southern Cross 2018. Letos v květnu do Austrálie vyráží mírně obměněný tým opět. Tentokrát v rámci mise Czechoslovakian Heroes Tribute 2019 předá na slavnostním setkání v Brisbane za účasti významných hostí pamětní medaile, pamětní listy a pamětní desky se jmény příslušníků RAF zástupcům československých klubů v Austrálii a na Novém Zélandě.

Příprava na misi Czechoslovakian Heroes Tribute 2019 se odehrála právě při loňské expedici Southern Cross 2018. "V průběhu této výpravy jsme prováděli přípravu na letošek jednak formou setkávání se se zde žijícími československými emigranty, s letci a příslušníky RAF a RAAF, jednak cestováním po zemi protinožců a vyhledáváním míst, kde žili a působili českoslovenští váleční letci, příslušníci RAF," přibližuje loňskou výpravu její člen Josef Říha.

Součástí mise bylo také získání kontaktů na pozůstalé po příslušnících RAF žijících v Austrálii. "Právě jim chceme předat ocenění u příležitosti 100. výročí československého letectví a založení Československého svazu letců," představuje plán pro letošek člen obou výprav František Blahout.  

  Z mise Southern Cross 2018: Pamětní deska na dům, v němž žil v Austrálii plk. Jaroslav Novák. Zoom gallery
Z mise Southern Cross 2018: Pamětní deska na dům, v němž žil v Austrálii plk. Jaroslav Novák.
  Plakát Southern Cross 2018.Zoom gallery
Plakát Southern Cross 2018.
  Josef Říha a František Blahout.Zoom gallery
Josef Říha a František Blahout.

Vyvrcholením přípravné mise bude letošní slavnostní setkání v Československém klubu v Brisbane. Zde budou pod záštitou Velvyslanectví České republiky v Austrálii a Velvyslanectví Slovenska v Austrálii předány pamětní desky se jmény bývalých československých příslušníků RAF, letců a členů pozemního zabezpečení zástupcům československých klubů v Austrálii (Brisbane) a na Novém Zélandu (Queenstown). "V rámci akce předáme také pamětní medaile a pamětní listy čestným hostům, kteří se nejenom aktivně zúčastní oslav, ale také se zasloužili o rozvoj letectví jak u nás, tak v zahraničí," dodává František Blahout. 

55590228_381145639391067_3254933869987627008_n.jpg

Mise Czechoslovakian Heroes Tribute tak neuctí pouze památku příslušníků RAF, ale současně chce ocenit i současné české a slovenské aviatiky působící v Austrálii a na Novém Zélandu, kteří, ať už z donucení nebo později dobrovolně, opustili republiku a tyto dvě země na druhé straně planety se jim staly druhým domovem. Většina z nich nadále působí v letectví, jež je pro ně celoživotním koníčkem, a pro některé i zaměstnáním. 

Sunshine state, neboli Sluneční stát, jak se australskému státu Queensland přezdívá (a který si se svým názvem nezadá), přivítá misi v Czechoslovakian Club Queensland v Brisbane dne 26. května v tomto složení: 

» František Blahout, bývalý vojenský letec a člen vedení Českého svazu letectví
» Josef Hlava, bývalý vojenský stíhací pilot na letounech MiG-29 Fulcrum, příslušník 11.slp v Žatci a současný pilot aerolinií Airarabia
» Lukáš Obst, letecký technik na bizjetech, sportovní pilot, člen vedení Českého svazu letectví
» Hana Pelčáková, stewardka novozélandských aerolinií, zástupkyně Československého klubu v Queenstownu, dcera kosmonauta Oldřicha Pelčáka, předsedy Českého svazu letectví a bývalého velitele 11. slp v Žatci

Účast na slavnostním shromáždění ke 100. výročí čs. letectví přislíbili zástupci velvyslanectví obou našich republik, pozvaní jsou i další čestní hosté z Austrálie a Nového Zélandu. Čestnými hosty budou i příslušníci RAAF (Královské australské vzdušné síly) z báze RAAF Amberley, s nimiž se podařilo navázat kontakty během loňské cesty do Austrálie.

Plk. Jaroslav Novák a gen. Vladimír Nedvěd budou na letošní misi oceněni in memoriam.
Plk. Jaroslav Novák a gen. Vladimír Nedvěd budou na letošní misi oceněni in memoriam.

"Máme ohromnou radost, že můžeme tyto Čechy a Slováky alespoň takhle ocenit a vyjádřit jim nebo jejich potomkům naši úctu a poděkování. Pamětní medaile in memoriam udělíme Vladimíru Nedvědovi, Jaroslavu Novákovi, Ladislavu Světlíkovi, Jánu Lazarovi a Vojtechu Kufelovi, vedení Československého klubu v Brisbane předáme pamětní desku se jmény československých příslušníků RAF v Austrálii, zástupcům Československého klubu v Queenstownu pak desku se jmény československých příslušníků RAF na Novém Zélandu," vypočítává František Blahout. 

Předány budou pamětní medaile i velvyslancům, konzulovi, veliteli báze RAAF v Amberley a vybraným členům a hostům, pamětní listy obdrží i vedení Československého klubu v Brisbane a v Queenstownu.  V neposlední řadě pamětní listy získají hosté slavnostního setkání, kteří se zasloužili o rozvoj letectví. Čestné členství v klubu Letci Žatec pak obdrží Jaroslav Falcník.

Zoom gallery Zoom gallery Zoom gallery

"Poslední a současně důležitou součástí mise je založení prvních zahraničních členských prvků Českého svazu letectví, které by byly nejen součástí svazu, ale se kterými by svaz spolupracoval na akcích s leteckou tématikou v mezinárodním měřítku. Austrálie a Nový Zéland, země na druhé straně zeměkoule, budou jistě velkou motivací pro zakládání členských spolků v dalších zemích," završuje výčet aktivit letošní mise Czechoslovakian Heroes Tribute 2019 František Blahout.  

Letošní misi s názvem Czechoslovakian Heroes Tribute 2019 pořádá Český svaz letectví ve spolupráci s kluby Letci Žatec a Letecký klub gen. Karla Mrázka Milovice, kde také budete moci průběh akce sledovat. Aktuální info přinese samozřejmě také mediální partner akce Flying Revue

František „Frankie“ Blahout, Josef „Pytlák“ Říha

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Flying Revue > FR informuje > Češi letí do Austrálie ocenit příslušníky RAF. Mise Czechoslovakian Heroes Tribute 2019 proběhne v květnu
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Akce na sluchátka BOSE!

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 26.07.1909 se stalo...
26.07.1909
Francouzský pilot, konstruktér a letecký průkopník Louis Bleriot provedl první úspěšný přelet průlivu La Manche se strojem Bleriot XI vlastní konstrukce.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345