Letecká doprava je v mimořádné kondici. Nad Českem loni přeletělo skoro milion letadel

24.1.2019

Letecký provoz     Přesné číslo je 912 815 a nejedná se pochopitelně o počet konkrétních strojů, nýbrž o počet letových pohybů ve vzdušném prostoru České republiky. Je to ještě o 7 % více než v dosud rekordním roce 2017, byť za to může i přetížený vzdušný prostor sousedního Německa. 

Provozní výsledky za rok 2018 podle podníku Řízení letového provozu České republiky ukazují na skvělý stav mezinárodní letecké dopravy, který se projevil dalším zvýšením zájmu leteckých dopravců o využití jeho služeb. Objem letového provozu v českém vzdušném prostoru poprvé přesáhl hranici 900 000 pohybů. 

Celkový počet pohybů nad Českou republikou v roce 2018 vzrostl na 912 815.  Meziroční nárůst ve srovnání s rokem 2017 tak činí 6,9 % (853 364). Český vzdušný prostor tak každý den využilo průměrně 2 500 letadel.   

„Naši řídící letového provozu se úspěšně vyrovnali s dalším nárůstem provozu a to při zachování nejvyšší míry bezpečnosti. Dokázali současně výrazně odlehčit přetíženému vzdušnému prostoru nad Německem a přispěli tak k lepším výsledkům celoevropského systému řízení letového provozu“, komentoval výsledky generální ředitel ŘLP ČR, s. p., Ing. Jan Klas. 

Vybrané provozní informace z českého vzdušného prostoru:  

Zoom gallery

Právě s ohledem na kapacitní problémy v Německu bylo v letní sezóně roku 2018 velkému množství letů Evropskou agenturou pro bezpečnost letového provozu (EUROCONTROL) doporučeno přeplánovat letové tratě. To ve výsledku znamenalo větší počet letů, které se přetíženým vzdušným prostorům v Evropě vyhýbaly. V provozních špičkách letní sezóny svoji trať převedlo do Česka a dalších států denně asi 400 letů. 

Ani český vzdušný prostor není právě nevytížený. Podle ŘLP je dokonce jedním z nejvytíženějších a nejkomplexnějších v Evropě a s tímto přidaným zatížením "dosáhl příznivých výsledků v oblasti bezpečnosti, kapacity a nákladové efektivnosti poskytovaných letových provozních služeb". 

V roce 2018 výrazně vzrostlo množství tzv. přeletových jednotek, a to o 7,6 %. Došlo tak ke zvýšení počtu proletěných kilometrů (208 000 000 km), ale současně i k nárůstu maximální vzletové hmotnosti letadel na českém nebi (95 000 000 tun). Největšími zákazníky podniku jsou letečtí dopravci Lufthansa, Emirates, Ryanair a Qatar Airways. 

Další provozní nárůst byl zaznamenán na Letišti Václava Havla Praha, kde počet pohybů (startů a přistání) vzrostl meziročně o 4,8 % na 155 216. Celkový provoz na všech českých letištích (Praha, Brno, Ostrava a Karlovy Vary), na kterých ŘLP ČR, s. p., poskytuje svoje služby, činí  234 769 startů a přistání (meziroční nárůst o 3,5 %).

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky (ŘLP ČR, s. p.) vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením ministerstva dopravy ČR poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.

-fr-

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Zprávy > Letecká doprava > Letecká doprava je v mimořádné kondici. Nad Českem loni přeletělo skoro milion letadel
.

         Máme pro vás »

FR 4/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 28.09.1920 se stalo...
28.09.1920
Pilot Howard Rinehart provedl jako první na světě let s letounem vybaveným zatahovatelným podvozkem. Jednalo se o závodní stroj Dayton-Wright R. B Racer.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »