Letecká doprava zažívá jedno z nejlepších období historie, hlásí IATA

11.2.2019

IATA    Začátek nového roku, včetně toho čínského, který začal minulý týden, je zároveň příležitostí ohlédnout se za rokem minulým. Ten byl z pohledu leteckých společností sdružených v asociaci IATA opět rekordní. Leteckou přepravu během roku využilo takřka 4,5 miliardy leteckých cestujících. Pro Flying Revue přímo z ženevské centrály IATA referuje Roman Orlík.

IATA, ilustrační foto.Zoom gallery
IATA, ilustrační foto.

4,343 miliardy leteckých cestujících nastoupilo během loňského roku do letadla, aby se s ním přepravilo z bodu A do bodu B. To je o čtvrt miliardy více než v roce 2017, kdy tento údaj byl 4,093 miliardy. Trend vykazuje v posledních letech růst pravidelně - v roce 2016 využilo služby některého z dopravců 3,8 miliardy leteckých cestujících. Ukazatel Revenue passenger kilometers (RPK), který zjednodušeně ukazuje poptávku po přepravě, se meziročně zvýšil o velmi slušných 6,5 %. I přes malé zpomalení trendu je to opět velmi dobrý výsledek a jedná se o další rok, kdy letecké společnosti vymazávají ztráty po recesi, jež začala v roce 2007.

Další ukazatele, které odborníci sledují, rovněž vykázaly pozitivní růst: nabízená kapacita (ASK) rostla o 6,1 % a index využitelnosti sedačkové capacity - Seat load factor (SLF) - poskočil na rekordní hodnotu 81,9 %. Na grafu můžete vidět vývoj SLF od roku 1945 - s tím, že nejnižší hodnotu 52,1 zaznamenali statistici v roce 1971. 

Zoom gallery

Když se podíváme na jednotlivé regiony, vidíme, že region Asie a Tichomoří rostl nejrychleji, v oblasti Středního Východu a v Evropě dochází ke zpomalení, zejména kvůli obavám z Brexitu, nákladům na palivo, rostoucímu protekcionismu a s ním spojenými náklady. Zpomalení čínské ekonomiky je pak de facto globální problém.

I tak lze ale říci, že letecký sektor zažívá jedno z nejlepších období z pohledu profitability a nic nenasvědčuje tomu, že by tohle období nemělo v roce 2019 pokračovat. A to i přesto, že nejistota a volatilita v politice a na finančních trzích mohou signalizovat blížící se recesi.

Prognóza IATA na toto období nám ostatně dává za pravdu: očekáváme 6% růst RPK, stabilizaci ziskových marží a ROC (return on capital) ve výši 8,6 %. V neposlední řadě se pak bude dále zvyšovat nabídka služeb, nových spojení a benefitů pro cestující a firmy.

Na tuto oblast se ve svém příspěvku zaměřím příště.

Úspěšný vstup do nového roku přeje ze Ženevy Roman Orlík 

Zoom gallery

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Aktuality > Letecká doprava > Letecká doprava zažívá jedno z nejlepších období historie, hlásí IATA
.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345