Letecké muzeum Korea-Merkur

Letecké muzeum Korea-Merkur

Kontatní adresa:

Bezděkov 118
440 01 Žatec

Webové stránky: http://www.letci-zatec.cz/ 

Dne 7.12.2020 bylo prvně otevřeno Letecké muzeum Korea-Merkur v Bezděkově u Žatce. Muzejní sbírky jsou převážně zaměřené na příběhy, které se odehrály přímo na žateckém letišti, konkrétně u 11. stíhacího leteckého pluku (slp), kterému tehdy velel mjr. Václav Vašek, nyní plukovník ve výslužbě a současný předseda Českého svazu letectví. Pokud budete mít štěstí, tak právě on, může být jedním z průvodců, který vás místním muzeem provede. Na žateckém letišti byla též dislokována tzv. Tygří letka, které je rovněž věnována nemalá část expozice muzea, a to včetně s osobními předměty mnoha pilotů. Pro návštěvníky bude určitě zpestřením, zalétat si na 3D leteckém simulátoru. Neméně zajímavá je i výstava, týkající se známého incidentu ze 60.let, konkrétně sestřelení amerického špionážního letounu U2, nad územím tehdejšího SSSR, pilotovaného Francisem Gary Powersem.  Některé, zde vystavené předměty, týkající se přímo tohoto světově známého incidentu, věnoval do muzejních sbírek v roce 2022, osobně synpilotaFrancis Gary Powers Junior. Nicméně, ještě jeden exponát stojí za zvláštní připomenutí,    a to je evropský unikát ve formě kusu zkrouceného titanu z havarovaného stíhacího letadla YF-12, ve své době nejrychlejší stíhačky, která k 1.5.1965, držela pět světových rychlostních rekordů, které byly překonány až za dalších 11 let.
korea1.jpgNávštěvníci muzea, zde mohou rovněž spatřit i velkou sbírku obrazů s leteckou tématikou, odznaků, modelů letadel a nejrůznějších vyznamenání, které byly zapůjčené Pražským leteckým spolkem z Klubu letců RAF a dříve vystavené v hotelu DUO, na počest příslušníkům československého letectva, kteří sloužili během 2.světové války v jednotkách britské Royal Air Force (RAF).

korea3.jpgCelkový obsah sbírek je tak veliký, že vám s největší pravděpodobností nebude stačit jen jedna návštěva, ale bude to chtít k nám zavítat i vícekrát.

korea4.jpgTěšíme se na vaši návštěvu! 

Za kolektiv nadšenců muzea   -    Roman Hnízdil

kontakt: http://www.letci-zatec.cz/
Zoom gallery

Malá vysvětlivka k názvu muzea:
Vojenská letecká základna nedaleko Žatce vznikla v roce 1951 na místě vzletové a přistávací dráhy postavené Německem před vypuknutím druhé světové války. V roce 1951 na ní bylo dislokováno několik letek z Milovic a vznikl 11. stíhací letecký pluk vybavený tehdejšími sovětskými letouny počínaje Mig-15 a konče špičkovým letounem své doby, Mig-29. Jedno z nejmodernějších vojenských letišť sloužilo ve své době k ochraně hranice mezi západem a východem. Název letiště Korea byl používán převážně mezi personálem letiště proto, že letiště vznikalo na „zelené louce“ a budování doprovázelo brodění se v rozbláceném terénu. Tehdy jeden příslušník pluku utrousil, že je tam bordel jako v Korei, kde právě probíhala válka a to bylo synonymem bordelu. Volacím znakem tehdejšího letiště bylo slovo Merkur. Proto vzniklo na památku letiště, které ukončilo provoz v roce 1993 a později v roce 2003 bylo srovnáno se zemí, Letecké muzeum Korea-Merkur.

korea2.jpg

Flying Revue > Letecká muzea > Česká muzea > Letecké muzeum Korea-Merkur
Loading...

Česká muzea

Loading...

Česká muzea

.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 17.06.1955 se stalo...
17.06.1955
První let sovětského dopravního letounu Tupolev Tu-104.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »