Letecké muzeum v Kunovicích slavnostně odhalí opravenou stíhačku

27.6.2021

V expozici Leteckého muzea v Kunovicích přibude další atraktivní exponát.

Stav při zahájení restaurování šedivky. (Kunovice 27. 7. 2020)
Stav při zahájení restaurování šedivky. (Kunovice 27. 7. 2020)

V úterý 29. 6. 2021 v 15:00 zde za přítomnosti vzácných hostů proběhne slavnostní odhalení stíhacího letounu MiG-21 MF (takzvané šedivky), který v uplynulém roce kunovičtí muzejníci pečlivě zrestaurovali. „Chtěli jsme letadlu navrátit podobu, v jaké létal na začátku devadesátých let, kdy skončila jeho aktivní služba u armády, a věřím, že se nám to povedlo,“ hodnotí renovaci letounu ředitel muzea Martin Hrabec. „Jeden MiG-21 už v muzeu máme, ten ale patří mezi první verze tohoto ikonického letounu. Šedivky byly naopak nejmodernější verzí, kterou československé letectvo provozovalo, a několik z nich u nás po částečné modernizaci létalo až do roku 2005, kdy je nahradily Gripeny. Naši návštěvníci tak získají skvělou příležitost prohlédnout si, jak se ‚jednadvacítka’ během let proměnila. Moc se na to těšíme,“ dodává.

 Stav před dokončením šedivky. (Kunovice 22. 7. 2021)
Stav před dokončením šedivky. (Kunovice 22. 7. 2021)

banner_do_clanku_fr_special_b_meteo.jpg

Muzeu s náročným restaurátorským zásahem velmi pomohly významné společnosti českého leteckého průmyslu, jejichž zástupci se slavnostního odhalení osobně zúčastní. „Velmi důležitá pro nás byla podpora ze strany společnosti Aircraft Industries, která nám pro renovaci letounu poskytla potřebné zázemí, a státního podniku LOM Praha, od nějž jsme pro letoun získali originální trysku, která byla posledním velkým dílem, jenž nám k dokončení projektu chyběl. Obě společnosti si zaslouží náš obrovský dík a je nám ctí, že se s námi budou podílet i na slavnostním odhalení,“ vysvětluje Hrabec.

 aimg_9879.jpg

„Šedivky“ byly posledními MiGy 21 MF dodanými do Československa a své jméno získaly díky charakteristickému světle šedému zbarvení. Tento konkrétní letoun č. 5612 byl vyroben v leteckému závodu v Gorkém (dnes Nižném Novgorodu) v září roku 1975 a ještě téhož roku byl dodán do Československa. Nejdříve sloužil v Českých Budějovicích, odkud byl v červenci roku 1989 přesunut na základnu v Brně a o něco později pak do Náměště nad Oslavou, Mošnova a Přerova. Vyřazen z armády byl v listopadu 1993 v Plzni. Kunovické muzeum letoun získalo od Technického muzea v Brně, v jehož sbírkách byl stroj od roku 2004, a to výměnou za jeden z prvních sériových letounů L-410 Turbolet.

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

O Leteckém muzeu v Kunovicích

Letecké muzeum v Kunovicích, které najdete na jihovýchodní Moravě nedaleko Uherského Hradiště, je druhé nejstarší letecké muzeum v České republice. Založeno bylo v roce 1970 a své první letadlo vystavilo v roce 1974. Od roku 2017 funguje jako jeho pobočný spolek Slováckého aeroklubu Kunovice s podporou města Kunovice. Muzeum se zaměřuje na letadla československé a české výroby a na stroje, které působily v rámci československého a českého letectva. V jeho expozici najdete například prototypy kunovických letounů L-410 a L-610, raritní proudový akrobatický speciál L-29 A Delfín Akrobat nebo „vládní speciály“ Tu-154 M, s nímž přiletěla olympijská hokejová výprava z Nagana, a Jak-40, se kterým na letiště v Kunovicích přiletěl papež Jan Pavel II.

 

Autor: Tisková zpráva leteckého muzea v Kunovicích

banner_anglicka_vfr_komunikace_300x300.jpg

Flying Revue > ČsSL > Letecká muzea > Česká muzea > Letecké muzeum v Kunovicích slavnostně odhalí opravenou stíhačku
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Expedice Island/Grónsko 2021!

Expedice Island/Grónsko 2021! »

Akce na sluchátka BOSE!

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 04.08.1951 se stalo...
04.08.1951
První let experimentálního prototypu English Electric P.1A, technologického demonstrátoru pozdějšího úspěšného stíhacího stroje English Electric Lightning.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345