Letecký den Strakonice

23.9.2021

V sobotu 4.9.2021 proběhl na strakonickém letišti (LKST) letecký den, který byl obzvlášť vydařený.

Počasí jak na objednávku přilákalo celkově přes 2 tisíce návštěvníků a tak parkoviště praskala ve švech. Sice oficiální začátek měl být od 14:00 hod., ale přílety účinkujících zvedaly oči návštěvníků vzhůru k nebi již od ranních hodin. Efektní přílet měla spousta letadel, ale například manželé Bezděkovi na svém letounu Beechcraft 18, s imatrikulací OK-BSC, se postarali o skvělou show, když provedli přiblížení na dráhu 31 a efektivním průletem všechny navnadili. Přeci jen zvuk dvojice motorů Pratt and Whitney umí upoutat pozornost. Je složité vybrat si, co bylo nejzajímavější, ale vidět přilétat třeba druhoválečný letoun Polikarpov Po-2 (z domovského Muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi) je přeci jen něco jedinečného.

Beechcraft 18 OK-BSCZoom gallery
Beechcraft 18 OK-BSC

Za celý tým organizátorů strakonického leteckého dne uvítal všechny návštěvníky šéfredaktor Flying Revue Michal Beran a představil program leteckého dne.  Průběžně ještě během dopoledních příletů okomentoval vše na stojánce a předával nejrůznější zajímavé informace o jednotlivých letadlech nejen při odpoledních letových ukázkách, ale během celého dne.

JAS-39C Gripen z 21. základny taktického letectva v ČáslaviZoom gallery
JAS-39C Gripen z 21. základny taktického letectva v Čáslavi

Letový program zahájil ve 14:00 hod. působivý průlet dvojice JAS-39C Gripen z 21. základny taktického letectva v Čáslavi. Opět s „přiblížením“ na dráhu 31 a na velké rychlosti, burácení silných motorů Volvo ohromilo! Další dva průlety, již na malé rychlosti, dovolily si tyto strážce českého nebe řádně prohlédnout.

Beechcraft 18 OK-BSCZoom gallery
Beechcraft 18 OK-BSC

banner_do_clanku_fr_special_b_meteo.jpg

Zoom gallery

K nebi se také vydala legenda v letectví v podobě žluté An-2 s imatrikulací OK-RID, pod vedením Martina Lišky. Na palubě připravení výsadkáři předvedli pěkné seskoky z výšky 1200 m. Je nemožné říct co z programu leteckého dne bylo tím nejlepším, ale každý fanoušek si nemohl nechat ujít například akrobacii Petra Františe s JAK-52 (OK-JAK), nebo vidět legendu, dvojnásobného mistra světa v letecké akrobacii Petra Jirmuse, jak předvádí své umění s dalším legendárním strojem českého leteckého průmyslu v podobě letadla Zlín Z-50, to bylo prostě fascinující.

Zoom gallery

Součástí leteckého dne byl i 1. neoficiální slet dvouplošníků. Sešlo se jich zde 8, z nichž 6 bylo postaveno „amatérsky“, dalším byl již zmíněný Polikarpov Po-2 a nemohl chybět (ačkoliv vlastně mimo slet) An-2 ze kterého se prováděly seskoky. Mezi amatérsky postavenými dvouplošníky byl k vidění například krásný Tiger Moth, Nieuport XII a nebo Bücker Bü-131 Jungmann.

JAK-52 (OK-JAK) při skvělé akrobaciiZoom gallery
JAK-52 (OK-JAK) při skvělé akrobacii

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

JAK-52 (OK-JAK) při skvělé akrobaciiZoom gallery
JAK-52 (OK-JAK) při skvělé akrobacii

Velmi zajímavé bylo se setkat s již dnes vzácnou perlou českého letectví v podobě Aero Ae-145 s imatrikulací OM-DAJ, pilotovanou Liborem Smolíkem. O kousek dál postával pracant Zlín Z-37 s imatrikulací OK-FRA pilotovaný při ukázce Františkem Přibilem. Ve vzduchu se předvedla i řada současných UL letounů včetně Sharku, Dynamiku nebo nejmodernější verze italského Tecnamu P2002 atd. Veškeré fotky také naleznete na Instagramu, kde postupně přidáme vše zajímavé z této pěkné akce.

Beechcraft 18 OK-BSC Zoom gallery
Beechcraft 18 OK-BSC

Zoom gallery

Nechyběl zajímavý program pro děti, které si užívaly nejen skákací hrad, ale především se mohly zúčastnit různých „letecky orientovných“ aktivit v hangáru. Technika záchranných složek pěkně doplnila spolu s auto veterány tento letecký den. Těším se na další setkání ve Strakonicích, podle místních zvyklostí za dva roky v roce 2023.

 

Autor textu a fotografií: Tomáš Zach

tomas.zach@flying-revue.cz

banner_fr_300x300_videobanka_cz_fin.jpg

Flying Revue > Flying Revue > FR informuje > Letecký den Strakonice
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 17.10.1931 se stalo...
17.10.1931
Úspěšným zaháknutím prototypu stíhacího stroje Curtiss XF9 C-1 na hrazdě vzducholodi USS Los Angeles (ZR-3) skončila první část programu parazitních stíhacích letadel pro vzducholodi Acron a Macon.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345