Letiště a létání v Litvě

7.11.2023

Litva má bohatou leteckou tradici, potvrzenou i snahou litevských pilotů dosahovat již v počátcích letectví světových rekordů.

Dnes to potvrzuje i fakt, že v Litvě je stále v provozu jedno z nejstarších evropských letišť. Dnes má Litva, podobně jako ČR i SR, velkou hustotu sportovních letišť a celkově má nejrozvinutější sportovní letectví ze všech tří baltských republik.

Vilnius
Vilnius

Létat v Litvě je příjemné. Prakticky na každém letišti se mi dostalo přátelského přivítání a přistávací poplatky vybírala kromě dopravních jen dvě letiště. Jelikož je Litva také součástí Schengenu, tak můžete plánovat let na kterékoliv litevské letiště přímo odkudkoliv ze Schengenu. V pravidlech létání jsem nenašel ani v praxi nezaznamenal žádné zásadní odlišnosti od toho, co známe v Česku nebo Slovensku. VFR letové plány je, podobně jako i v řadě jiných zemí, povinnost podávat u mezinárodních letů, letů zahrnujících řízené prostory a také pro lety na letiště ležící v příhraničních zónách ADIZ. Některá z letišť zde vyžadují také povinnost vyžádat si předběžný souhlas s přistáním (PPR). Ale ani tam, kde se mi nepodařilo nikoho napřed najít, abych PPR získal, jsem nakonec kromě jediného případu neměl s přistáním žádný problém. Na řadě letišť je k dostání palivo Avgas a na mnoha z nich také Mogas.

img_8494_tn.jpg

Litevská služba Info pracuje spolehlivě a přátelsky. Zvláštní povolení pro provoz zahraničních UL letadel není v Litvě vyžadováno. Anglicky jsem se domluvil celkem bez problému jak se službou Info, tak na prakticky všech letištích. Pokud mluvíte rusky, tak řada lidí v Litvě, zejména starší generace, mluví běžně také rusky.

img_8563_tn.jpg

V Litvě je celkem 32 civilních letišť s ICAO kódem, z nichž se mi kromě třech podařilo letos v červenci navštívit všechna. Řízená dopravní letiště má Litva celkem 3 – Vilnius, Kaunas a Palangu. Přistávat na těchto letištích je ale jako obvykle u dopravních letišť poměrně zdlouhavá, nepříjemná a drahá záležitost. Jelikož je v blízkosti všech těchto dopravních letišť vždy alespoň jedno letiště sportovní, tak není ale ani důvod tato letiště pro let malým letadlem používat. 

img_8588_tn.jpg

Létat v Litvě bych rozhodně každému zájemci o zahraniční pilotní zkušenosti doporučil. Cestou si můžete prověřit styl létání a komunikace nad Polskem a v Litvě samotné si pak užijete nejen radost z létání, ale také z krás jak historických (Kaunas, Vilnius atd.), tak také přírodních (Nida, Palanga a další místa). V Litvě je také množství letecké historie i letecká muzea, která hlubší zájemce o letectví rozhodně zaujmou.

 

Text: Jiří Pruša

Foto: Jiří Pruša, pokud není uvedeno jinak

Celý článek si můžete přečíst na stránkách 74-79ve Flying Revue č. 6/2023. Na stáncích je časopis ke koupi od 2. listopadu 2023. Pokud se stanete členy Klubu Flying Revue, rádi vám časopis doručíme až domů, navíc za zvýhodněnou cenu. Členem Klubu se stává automaticky každý předplatitel, více zde.

Flying Revue > Aktuální FR + archiv > Flying Revue 6/2023 > Letiště a létání v Litvě
Loading...

Flying Revue 6/2023

Loading...

Flying Revue 6/2023

.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 21.06.2004 se stalo...
21.06.2004
SpaceShipOne, první soukromý stroj s lidskou posádkou, překonal výšku 100 kilometrů nad povrchem Země, která je považována za hranici vesmíru. Pilotoval ho Mike Melvill, bývalý zkušební pilot.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »