Letiště Václava Havla v Praze má našlápnuto k rekordu. Nejvíce lidé létají do Londýna

25.10.2016

Letiště Václava Havla Praha. Foto: Letiště PrahaLetiště Václava Havla Praha. Foto: Letiště Praha
Letiště Václava Havla Praha. Foto: Letiště Praha

O skoro tři čtvrtě milionu více cestujících než loni prošlo za prvních devět měsíců letošního roku Letištěm Václava Havla Praha. Na vzestupu je i cargo přeprava. 

Za prvních devět měsíců roku 2016 odbavilo Letiště Václava Havla Praha celkem 9 885 237 cestujících, zatímco za stejné období roku 2015 to bylo o 646 tisíc méně. „To je meziročně o 7 % cestujících více. Stejně jako v minulém roce nejvíce rostly počty pasažérů ze zemí Evropy a Blízkého východu," komentoval čísla Václav Řehoř, předseda představenstva Českého Aeroholdingu. Příliv cestujících podle něj ovlivnila jak nabídka nových linek, tak i navyšování kapacit u stávajících dopravců, kteří do Prahy posílali větší letadla či navyšovali frekvence na svých pravidelných spojích. Sedmiprocentní navýšení očekává Řehoř i za celý rok 2016. 

1zahlavi_motiv_ruzyne_05022016.png

Původní odhady ze začátku letošního roku, kdy letiště oznámilo rekordních 12 milionů odbavených cestujících (přesně 12 030 928 - psali jsme zde), byly kolem pěti procent meziročního nárůstu, výsledek je tedy zatím ještě lepší a rekordních 12 milionů odbavených cestujících za rok 2015 tak letošek nejspíš překoná. 

Zvýšení objemu přepravy za první tři čtvrtletí roku je podle Českého Aeroholdingu dáno jednak provozem nových linek (např. Peking, Šanghaj nebo Birmingham), ale také navyšováním kapacit na stávajících linkách. Zejména u tradičních destinací jako je Londýn či Amsterdam, ale také u exotičtějších destinací jako je Dubaj. Zároveň se zvýšil počet velkokapacitních letounů na pravidelných linkách do Prahy (např. Airbus A380, nový Boeing 747-8i). 

Terminál 2, Letiště Václava Havla Praha. Foto: Letiště PrahaZoom gallery
Terminál 2, Letiště Václava Havla Praha. Foto: Letiště Praha

V tabulce zemí s největším počtem přepravených cestujících vede Velká Británie, následuje Německo, Itálie, Francie a Rusko. Velké meziroční nárůsty zaznamenaly země jako Nizozemí (+28 %), Spojené arabské emiráty (+26,6 %) nebo Finsko (+25,8 %). 

Nejoblíbenější destinací byl Londýn, na linkách mezi Prahou a londýnskými letišti Heathrow, Gatwick a Stansted bylo od ledna do září přepraveno 839 729 cestujících. Mezi oblíbenými metropolemi následovala Paříž, Moskva, Amsterdam a Frankfurt. Významné meziroční nárůsty zaznamenaly destinace jako Dubaj (+ 26,5 %), Tel Aviv (+ 16,6 %) nebo Barcelona (+ 12,8 %). 

Nárůst zaznamenala i oblast cargo přepravy. Za prvních devět měsíců letošního roku bylo přepraveno přes 50 tisíc tun nákladu, což je o 43 % více než za stejné období loňského roku. V celkovém výsledku nákladní dopravy se projevily nejen kapacity nových dopravců UPS a Qatar Airways Cargo, ale i dokládka carga na nové lince do Pekingu nebo navýšení kapacit na lince do Soulu. "Očekáváme, že díky navýšené kapacitě bude pozitivní trend i nadále pokračovat, na konci 2016 předpokládáme meziroční růst carga cca o 35 %, což představuje přibližně 68 tis. tun," uvedl Václav Řehoř.  

-fr-

Zdroj: Letiště Praha

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Letiště Václava Havla v Praze má našlápnuto k rekordu. Nejvíce lidé létají do Londýna
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 14.06.2013 se stalo...
14.06.2013
První let Airbusu A350 XWB (F-WXWB) z letiště Toulouse–Blagnac Airport.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »