Letiště ve Slovinsku

23.6.2021

Slovinsko je země, která má vše. Moře, velehory, historická města, středozemní romantiku i vysokou kulturu. Malým letadlem je až překvapivě blízko. Podle toho odkud, čím a kam letíte, to je někde mezi hodinou až dvěma hodinami letu. Aby se vám o letu do Slovinska rozhodovalo lépe a s větší znalostí, přinášíme dnes informace a tipy věnované slovinským letištím.

metlika_prilozje_3_tn.jpg

banner_knizni_edice_640x200_2.jpg

Imeno Podcetrtek
Imeno Podcetrtek

Slovinsko má celkem 36 letišť a registrovaných přistávacích drah. Z toho 3 letiště řízená jsou mezinárodní: Ljubljana, Maribor a Portorož. Ljubljana je především dopravní letiště, které v roce 2019 odbavilo asi 1,8 milionu cestujících, což odpovídá přibližně jen asi 10% objemu cestujících odbavených ve stejném roce letištěm Praha. Letiště Ljubljana je celkem přátelské i pro všeobecné letectví a cena za přistání včetně povinného odbavení byla pro náš stroj s MTOW 600 Kg asi 40 EUR. Je zde k dostání také Avgas. Letiště Maribor dnes slouží především všeobecnému letectví nebo výcviku a nepřistávají zde žádné pravidelné linky. Také zde jsou poplatky velmi rozumné: 20 až 35 EUR podle délky stání. I v Mariboru je k dispozici Avgas. Třetí, a pro české i slovenské piloty určitě nejznámější letiště ve Slovinsku, je Portorož. Z mého pohledu je Portorož asi nejprofesionálnější letiště pro všeobecné letectví v Evropě. Přistát, natankovat, občerstvit se i pasově odbavit pro let do/z Schengenu tady stihnete bez problému během 45 minut. Krásné je tu i okolí včetně mořských pláží.

Letiště Portorož
Letiště Portorož

banner_fr_kava_o_pate_300x150.jpg

Letiště Maribor
Letiště Maribor

S ohledem na to, že Slovinsko je součástí Schengenu, můžete v normálních (nepandemických) dobách letět přímo na kterékoliv místní letiště. V období pandemie je ale notamem vyhlášená povinnost pro všechny přílety ze zahraničí přistát na jednom ze zmíněných třech mezinárodních letišť. Odsud se pak můžete vydat dál nebo při splnění aktuálně platných epidemiologických letět na některé z vnitrostátních letišť ve Slovinsku. Pro lety na zmíněná tři letiště je také vždy, i při vnitrostátních letech, potřeba podávat letový plán. Slovinská mezinárodní letiště jsou výbornými výstupními body ze Schengenu zejména pro lety do Chorvatska. Například trasa z Portorože podél pobřeží Jaderského moře směrem na jih je zcela úžasná a již po nějakých 30 až 40 minutách letu můžete do Chorvatska vstoupit v Pule, na Malém Lošinji či v Rijece.

 

Text a foto: Jiří Pruša

Celý článek si můžete přečíst na stránkách 76-81ve Flying Revue č. 4/2021. Na stáncích bude časopis ke koupi od 24. června 2021. Pokud se stanete členy Klubu Flying Revue, rádi vám časopis doručíme až domů, navíc za zvýhodněnou cenu. Členem Klubu se stává automaticky každý předplatitel, více zde.

banner_s2_fr_special_b_meteo_300x300.jpg

.

         Máme pro vás »

FR 6/2022: Už máte?

 

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Horké nebe nad hranicí!

Horké nebe nad hranicí »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 04.12.1958 se stalo...
04.12.1958
První vzlet prototypu Baade B-152/I V1. Stroj poháněný motory Tumanskyj RD-9 absolvoval let o délce 35 minut.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »