Letišti Brno-Tuřany se začíná opět dařit. Pomůže mu v tom nový majitel

27.11.2017

Interiér haly letiště Brno-Tuřany. Foto: Letiště BrnoInteriér haly letiště Brno-Tuřany. Foto: Letiště Brno
Interiér haly letiště Brno-Tuřany. Foto: Letiště Brno
Odletová hala letiště Brno-Tuřany. Foto: Michal BeranOdletová hala letiště Brno-Tuřany. Foto: Michal Beran
Odletová hala letiště Brno-Tuřany. Foto: Michal Beran
Mluvčí ŘLP ČR Richard Klíma a Vedoucí úseku Přepravního provozu Letiště Brno Radek Lang z ŘLP ČR.  Foto: Michal BeranMluvčí ŘLP ČR Richard Klíma a Vedoucí úseku Přepravního provozu Letiště Brno Radek Lang z ŘLP ČR.  Foto: Michal Beran
Mluvčí ŘLP ČR Richard Klíma a Vedoucí úseku Přepravního provozu Letiště Brno Radek Lang z ŘLP ČR. Foto: Michal Beran
Radek Lang z ŘLP ČR. Foto: Michal BeranRadek Lang z ŘLP ČR. Foto: Michal Beran
Radek Lang z ŘLP ČR. Foto: Michal Beran
Letišti Brno-Tuřany se začíná opět dařit. Pomůže mu v tom nový majitel

Brněnské letiště v Tuřanech, druhé největší letiště v Česku, se odrazilo k novému růstu. Počet odbavených cestujících by se měl ze 418 tisíc v roce 2016 zvednout k (zatím) odhadovaným 460 tisícům v roce 2017. Nejvytíženější jsou lety do Londýna a charterové lety. 

Ve středu to zástupci ŘLP ČR, s.p., a Letiště Brno, a.s., sdělili na brněnském letišti vybraným médiím, mezi nimi i Flying Revue. Vedoucí úseku Přepravního provozu Letiště Brno Radek Lang a mluvčí ŘLP ČR Richard Klíma novináře seznámili s výsledky provozu na Letišti Brno v letní sezóně roku 2017 a s výhledy pro nastávající období. 

"V roce 2016 klesl počet cestujících na Letišti Brno na 418 000, což je nejméně za sedm let. Letošní počty cestujících se však blíží úrovni let 2013 a 2015. V nejvytíženějších měsících, což jsou červenec a srpen, letiště odbavilo vždy přes 90 tisíc cestujících. Stále jsou tři nejžádanější destinace Burgas, Heraklion a Antalya, avšak znovu se zvyšuje zájem o Egypt," řekl Radek Lang. 

Mírný nárůst počtu cestujících na pravidelných linkách je daný zvětšujícím se zájmem o linku Brno - Mnichov, kterou v září a říjnu využilo na 2000 cestujících a vytíženost letadel se přiblížila k 60 procentům. "Očekáváme, že se vytíženost bude ještě zvyšovat. Zájmu pomohla změna letového řádu. Z Brna už se nelétá pozdě večer, ale v 19 hodin, díky čemuž lidé stihnou v Mnichově ještě přípoje," dodal Lang.

Dlouhodobě nejžádanější je pak linka na letiště Londýn-Stansted, jejíž vytíženost se blíží 95 procentům. Další pravidelnou linkou už je pouze druhá linka na letiště Londýn-Luton, linka do Eindhovenu byla na konci října zrušena.

Letiště Brno očekává, že počet odbavených cestujících bude letos o deset procent vyšší než loni, tedy zhruba 460 000. Na růstu se zásadně podílely charterové lety, které v letní sezoně rostly proti loňsku o čtvrtinu. Pravidelné linky se na růstu podílí pouze dvěma procenty, uzavřel Radek Lang. 

Provoz na Letišti Brno z hlediska pohybů hodnotí mluvčí ŘLP ČR Richard Klíma: "Státní podnik ŘLP ČR zaznamenal v letní letové sezoně (květen – říjen, pozn. red.) nárůst poptávky po poskytování přibližovacích a letištních služeb na letišti Brno-Tuřany. Dosavadní vyhodnocení provozních i hospodářských výsledků střediska letových navigačních služeb Brno potvrzuje rostoucí význam tohoto letiště v dopravní infrastruktuře Jihomoravského kraje pro domácí i zahraniční zákazníky," řekl novinářům.

 

Srovnání výkonů v letní sezóně na českých letištích (2016 – 2017)

Letiště 2016 2017
Praha75 516          84 924      
Brno 27 103 29 179
Ostrava16 90215 440
Karlovy Vary4 6014 858

 

Celkový počet pohybů na letišti Brno v letní sezoně činil 29 179 pohybů (startů a přistání), což představuje mírný meziroční ve srovnání s rokem 2016 nárůst o dva tisíce pohybů. Nejsilnějším provozním dnem na letišti v Brně byl 28. květen 2017, kdy bylo i vzhledem k významnému množství místní letové činnosti zaznamenáno 329 pohybů. 

"Z ekonomického pohledu dosavadního průběhu roku 2017 je pozitivní, že v období leden-září vzrostlo množství výnosů z přibližovacích a letištních služeb o 7,4 %. Svědčí to nejen o zvýšení počtu pohybů letounů na brněnském letišti, ale zároveň o nárůstu jejich maximální vzletové hmotnosti," doplnil Klíma. 

Zoom gallery

Podnik Řízení letového provozu České republiky je jedním z partnerů výstavy leteckých fotografií z expedic Flying Revue Báječný svět létání.

Výstava začíná 1. prosince 2017 a potrvá dva týdny. 
Více na webu výstavy

Největším zákazníkem ŘLP ČR na letišti Brno je společnost Travel Service (charterová doprava), následují společnosti Ryanair, WizzAir (pravidelná doprava). V případě zákazníků provozující cargo dopravu se jedná o společnosti ASL Airlines a Sprintair. V oblasti výcvikových letů jsou dominantní společnosti Austrian Airlines a Flying Academy. 

Poskytování služeb v nepřetržitém směnném režimu zajišťuje na provozním středisku Brno dvacet licencovaných řídících letového provozu. 

Začátkem listopadu se stala novým majitelem Letiště Brno společnost Accolade, která odkoupila pronájem letiště od firmy B.A.W.D.F. a má tak Letiště Brno pronajaté od Jihomoravského kraje do roku 2054.

Text a foto: Michal Beran 

logo_fr_transp.jpg

 

Flying Revue > Zprávy > Letecká doprava > Letišti Brno-Tuřany se začíná opět dařit. Pomůže mu v tom nový majitel
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
.

         Máme pro vás »

FR 2/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

PilotShop.cz:

Konference:

 

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 01.04.1948 se stalo...
01.04.1948
První let experimentálního letounu Convair XF-92, prvního proudového letounu s delta křídlem.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345