Letové provozní služby neřízeným letům nyní poskytuje už pouze stanoviště FIC Praha

8.3.2019

Letové provozní služby             Od konce února 2019 poskytuje pilotům neřízených letů letové provozní služby v celé ČR už jen stanoviště FIC Praha. Poslechněte si vystoupení vedoucího tohoto stanoviště Ing. Michala Dvořáka na semináři pro všeobecné letectví v Jenči (video). 


Vystoupení Ing. Michala Dvořáka, vedoucího stanoviště FIC Praha, na semináří pro ŘLP ČR pro všeobecné letectví 2019

Ing. Michal Dvořák, vedoucí stanoviště FIC Praha. Foto: Jan Dvořák, FRZoom gallery
Ing. Michal Dvořák, vedoucí stanoviště FIC Praha. Foto: Jan Dvořák, FR
Od 28. února 2019 nastala poměrně podstatná změna v rozšíření prostoru odpovědnosti FIC Praha při poskytování letových provozních služeb. Podle Michala Dvořáka byl dosavadní způsob rozdělení prostorů zodpovědnosti složitý.

"Prostor odpovědnosti byl dosud poměrně komplikovaný, neřízeným letům byly letové provozní služby poskytovány stanovišti FIC Praha, APP Karlovy Vary, APP Brno a APP Ostrava. Nyní bude pro zjednodušení jediným stanovištěm poskytujícím letové provozní služby stanoviště FIC Praha," uvedl Dvořák. 

» Přečtěte si také: Pracoviště služby Praha Information se přestěhovalo z Jenče na Letiště Václava Havla

Aplikace VFR Communication
”fr_int”

Lety do zahraničí vám usnadní výuková aplikace letecké angličtiny VFR Communication. Na trhu podobnou nenajdete.

» Vstoupit do aplikace

» Vyzkoušet aplikaci zdarma

» Vše o aplikaci

Jako neřízený let si nyní kdekoli v oblasti FIR Praha (v prostorech třídy G a E) pro poskytnutí letové, informační a pohotovostní služby musíte naladit  frekvenci stanoviště FIC Praha, tedy Praha Information 126,1 v sektoru Čechy WEST, 136,175 v sektoru Čechy EAST a 136,275 v novém sektoru Morava, který vzniká sloučením dosavadních sektorů Morava Sever a Morava Jih. 

Co se týče služeb neřízeným letům poskytovaných stanovištěm FIC Praha, ty zůstávají stejné. 

Letová informační a pohotovostní služba neřízeným letům  zahrnuje: 

  • Informace o provozu
  • Informace o NOTAMech
  • Informace o počasí
  • Informace o aktivovaných prostorech
  • Další informace užitečné pro bezpečné provedení letu
  • Navigační pomoc a pomoc letům v nouzi včetně spolupráce se záchrannými středisky

Informace jsou poskytovány na vyžádání nebo z vlastní iniciativy dispečera FIC Praha, pokud to uzná za užitečné. Pozor, tato iniciativa dispečera nezbavuje pilota odpovědnosti! 

Pracoviště FIC Praha nemůže vydat povolení pro vstup do CTR/TMA třídy D, proto si o něj musí piloti tři minuty před vstupem požádat na příslušné TWR/APP. Toto může být pro piloty zpočátku nezvyk právě v sektoru Morava, kde dosud služby neřízeným letům poskytovalo stanoviště APP, které zároveň řídilo letový provoz uvnitř TMA Brno nebo Ostrava a pro získání povolení tak nebylo nutné přecházet na jinou frekvenci. O vstup do TMA Praha (třída C) je možné požádat pouze v případě, že je podaný letový plán a žádá se výhradně prostřednictvím FIC Praha.

Pracoviště stanoviště FIC Praha na Letišti Václava Havla. Zoom gallery
Pracoviště stanoviště FIC Praha na Letišti Václava Havla.

V otázce aktivovaných prostor zůstává součinnost stanoviště beze změn – jako neřízený let můžete FIC Praha požádat o informaci o skutečně aktuálně aktivovaných prostorech oproti plánovaným, případně vám stanoviště může pomoci i s koordinací průletu těmito prostory. 

Pokud podáváte letový plán na neřízený let, musíte samozřejmě stejně jako dosud zahájení i ukončení letového plánu vždy hlásit. Mění se jen to, že „nejbližším vhodným stanovištěm ATS" je od nynějška vždy FIC Praha, a to i pro oblast Moravy. Hlášení o odletu i příletu, tedy zahajování i ukončování letového plánu, od nynějška vždy podáváte na FIC Praha. 

„Věřím, že změna bude piloty přijata kladně, že jim naše stanoviště bude poskytovat kvalitní a užitečné služby pro bezpečné provedení jejich letu a naše frekvence tak budou i nadále hojně využívané. Výhodou sjednocení poskytování letové informační a pohotovostní služby neřízeným letům pod stanoviště FIC Praha jsou mimo jiné jednotné postupy jak pro piloty, tak i pro stanoviště letových provozních služeb,“ dodává k tomu pro Flying Revue Michal Dvořák.

Jan Dvořák

logo_fr_transp.jpgázuhíji=.jpg

jnokmpl1.jpg

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Letové provozní služby neřízeným letům nyní poskytuje už pouze stanoviště FIC Praha
.

         Máme pro vás »

FR 6/2020: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL B Meteo:

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Nová exkluzivní kniha

Svět z nebe » 

Letecký cestopis pro vás:

První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker NUTS


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 27.11.1939 se stalo...
27.11.1939
Posádka kanadského letounu Junkers W-34 patřícího Canadian Airways uskutečnila nejdelší záchranný let v kanadské historii z Winnipegu do Repulse Bay a zpět.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456