Podle čeho si vybíráte leteckého dopravce? A jak si stojíte ve srovnání se světem?

2.5.2017

Co vede cestujícího leteckou dopravou, aby příště letěl se stejným dopravcem? Hádanka: Patří k těmto důvodům luxus na palubě? Co vede cestujícího leteckou dopravou, aby příště letěl se stejným dopravcem? Hádanka: Patří k těmto důvodům luxus na palubě?
Co vede cestujícího leteckou dopravou, aby příště letěl se stejným dopravcem? Hádanka: Patří k těmto důvodům luxus na palubě?

Lepší jídlo než jinde? Wi-fi na palubě? Vhodnější letový řád? Cena letenky? Co vede cestující, že i příště poletí se stejnou leteckou společnosti? Možná vás výsledky překvapí.

Před vánoci jsem se s vámi podělil o informace, jaké jsou hlavní faktory, které ovlivňují loajalitu cestujicích. Nyní, v rozpuku jara, se podíváme na tento fenomén trochu podrobněji, a to díky unikátnímu produktu Airs@t, který poskytuje informace, jež IATA získává sběrem a vyhodnocováním dotazníků od cestujicích a leteckých společností. 

Faktorů, podle nichž se cestující rozhodují pro daného dopravce, je celá řada a nelze je hodnotit absolutně. Preference jsou totiž velmi rozličné podle toho, kdo, kde a za jakým účelem letí.

Na první pohled by se mohlo zdát, že hlavním určujícím faktorem pro let s tou či onou společností je cena letenky, ale není to tak jednoduché. Cena letenky je klíčovým faktorem pro to zůstat loajální k letecké společnosti především v Africe (45%), není ale až tak důležitá třeba v Asii, kde nad cenou vede dodržování letového řádu.

Jiné preference mají lidé podle účelu cesty. Není překvapením, že 46% lidí, kteří cestují za odpočinkem, preferuje cenu letenky, stejně jako není překvapivé, že u business cestujících je toto hledisko důležité jen ve 28% případů. Ti, zcela pochopitelně, požadují především vyhovující letový řád a létání na čas. 

Chytré létání
”Flying

Jaká je letecká doprava z pohledu cestujícího a jak létat chytře? Dočtete se v našem seriálu Chytré létání.

Cena soutěží s letový řádem i mezi pohlavími. Když se podíváme na preference mužů a žen, vidíme, že ženy více než muži sledují cenu (43% žen vs. 34% mužů), na letový řád jsou naopak háklivé méně než muži (13% žen vs. 17% mužů).

Významným faktorem při výběru leteckého dopravce je věk cestujícího. Při pohledu na data, která IATA analyzovala s ohledem na věk respondentů, vidíme, že čím jsou cestující starší, tím méně jsou cenově senzitivní (47% u 18-24 letých vs. 30% u kategorie 55-64 let), a naopak s věkem rostou nároky na komfort (13% vs. 24% ). Stejný růst preferencí či trendů se pak vyskytuje u položky “letový řád”.

Letecká doprava na FR
”Flying

Letadla, dopravci, rádce cestujícího aneb Vše co vás zajímá o "velkém" létání, najdete v naší sekci Letecká doprava.

Jistě se teď zeptáte, co je tedy pro cestující nejméně důležité. Možná to bude pro mnohé překvapivé, ale o tom, jakou společnost zvolíte (nebo jí budete posléze i věrní), v zásadě vůbec nerozhoduje jídlo a pití na palubě. A to ať už jste obchodní cestující, nebo "jen" letíte k moři, či ať už jste mladá žena, nebo muž v letech.

Na závěr jeden paradox. Ačkoli jsou dnes cestující obvykle zkušenými uživateli internetu a mnozí z nich během cest potřebují na internetu pracovat, kupodivu wi-fi připojení či zábavní systém na palubě v jejich volbě dopravce roli nehraje. To si zdánlivě protiřečí s tím, že na palubě očekávají a požadují. Pokud se totiž respondentů zeptáme, co by aerolinky měly nabidnout, aby oni jako cestujici změnili věrnostní program, objeví se připojení na wi-fi jako jedno z nejdůležitějších lákadel. Nutno ovšem podotknout, že by toto připojení muselo být zadarmo, což bude také nejspíš vysvětlení onoho paradoxu...

Ze Ženevy čtenáře Flying Revue zdraví Roman Orlík, IATA 

 

 

 

 

 

 

 

 

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Podle čeho si vybíráte leteckého dopravce? A jak si stojíte ve srovnání se světem?
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 14.06.2013 se stalo...
14.06.2013
První let Airbusu A350 XWB (F-WXWB) z letiště Toulouse–Blagnac Airport.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »