Maketa Spitfire

21.12.2014

Stíhací letoun Supermarine Spitfi re je stejně tak symbolem aktivního odporu našich letců v zahraničí za druhé světové války, jako snem mnoha malých (a i těch trochu odrostlejších) klu­ků.

Za zhmotněním jednoho takového snu v České republice stojí občanské sdružení Czech Spitfi re Club, seskupení pilotů a leteckých nadšenců kolem Petra Svobody s názvem Pterodactyl Flight, společnost Aero Composites a hlavní sponzor projektu, společnost Promedica Praha Group. Jedná se o tvarově věrnou maketu slavného Spitfi ru Mk.IX. Využili jsme pozvání Petra Svobody a navštívili „Pterodaktyly“ v době, kdy výroba makety finišovala.

Postavte nám „SPITA“

Ideovým otcem stavby replik letounu Spitfi re Mk.IX se stalo občanské sdružení Czech Spitfi re Club. Sdružení, které si dalo za cíl zprostředkovávat především dnešní mladé generaci pozitivní vzory a morální odkaz česko slovenských válečných letců, řešilo problém, jak získat exponát, nejlépe Spitfi re, který by se stal vizuálním magnetem jejich expozic na leteckých dnech a při jiných příležitostech. Originál byl samozřejmě fi nančně zcela nedostupný. Přibližně v té době se pan Zdeněk Sadecký, předseda Czech Spitfi re Clubu, seznámil i s Petrem Svobodou. Prvotní představy Spitfi re Clubu o stavbě létající repliky ve zmenšeném měřítku narazily ze strany Pterodactyl Flightu na řadu oprávněných námitek. Na světě totiž existuje celá řada zmenšených replik druhoválečných stíhacích strojů, ale povedených je jen málo. Všudypřítomný boj mezi zvoleným měřítkem, mírou zjednodušení na jedné straně a potřebnými fi nancemi a vzrůstající složitostí projektů na straně druhé zpravidla vede k tomu, že výsledkem jsou letouny působící spíše jako karikatury originálu.

Loading...

Březen – duben 2013

Loading...

Březen – duben 2013

.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345