Maketa Spitfire

21.12.2014

Stíhací letoun Supermarine Spitfi re je stejně tak symbolem aktivního odporu našich letců v zahraničí za druhé světové války, jako snem mnoha malých (a i těch trochu odrostlejších) klu­ků.

Za zhmotněním jednoho takového snu v České republice stojí občanské sdružení Czech Spitfi re Club, seskupení pilotů a leteckých nadšenců kolem Petra Svobody s názvem Pterodactyl Flight, společnost Aero Composites a hlavní sponzor projektu, společnost Promedica Praha Group. Jedná se o tvarově věrnou maketu slavného Spitfi ru Mk.IX. Využili jsme pozvání Petra Svobody a navštívili „Pterodaktyly“ v době, kdy výroba makety finišovala.

Postavte nám „SPITA“

Ideovým otcem stavby replik letounu Spitfi re Mk.IX se stalo občanské sdružení Czech Spitfi re Club. Sdružení, které si dalo za cíl zprostředkovávat především dnešní mladé generaci pozitivní vzory a morální odkaz česko slovenských válečných letců, řešilo problém, jak získat exponát, nejlépe Spitfi re, který by se stal vizuálním magnetem jejich expozic na leteckých dnech a při jiných příležitostech. Originál byl samozřejmě fi nančně zcela nedostupný. Přibližně v té době se pan Zdeněk Sadecký, předseda Czech Spitfi re Clubu, seznámil i s Petrem Svobodou. Prvotní představy Spitfi re Clubu o stavbě létající repliky ve zmenšeném měřítku narazily ze strany Pterodactyl Flightu na řadu oprávněných námitek. Na světě totiž existuje celá řada zmenšených replik druhoválečných stíhacích strojů, ale povedených je jen málo. Všudypřítomný boj mezi zvoleným měřítkem, mírou zjednodušení na jedné straně a potřebnými fi nancemi a vzrůstající složitostí projektů na straně druhé zpravidla vede k tomu, že výsledkem jsou letouny působící spíše jako karikatury originálu.

.
 

Co ještě nevíte o...:


O VFR Comm. vše v Power Pointu. 

CIDNA 2019: Už brzy!

FR 3/2019:

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 18.06.1928 se stalo...
18.06.1928
Při pátrání po osádce vzducholodi Italia zmizel letoun Latham 47 a na jeho palubě legendární norský polárník Roald Amundsen a dalších pět polárníků.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Plasy (LKPS) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345