Martin Šonka si z Japonska veze bronz, Petr Kopfstein doletěl devátý

29.5.2018

Trať závodu v Chibě 2018. Trať závodu v Chibě 2018.
Trať závodu v Chibě 2018.
V Chibě jsou závody RBAR nesmírně populární. Na víkendové klání zavítaly desítky tisíc fanoušků. V Chibě jsou závody RBAR nesmírně populární. Na víkendové klání zavítaly desítky tisíc fanoušků.
V Chibě jsou závody RBAR nesmírně populární. Na víkendové klání zavítaly desítky tisíc fanoušků.

RBAR 2018    Český pilot Martin Šonka si v japonské Chibě doletěl pro třetí místo v závodu světové série Red Bull Air Race. Po technických diskvalifikacích v prvních dvou závodech si tak spravil chuť a v celkovém pořadí poskočil o jednu příčku na čtvrté místo. Petr Kopfstein nepřešel v prvním kole přes Mika Brageota a skončil devátý, celkově je na dvanáctém místě průběžného pořadí. 

Šonka potřeboval v Japonsku uspět. V prvních dvou závodech totiž přišel o body kvůli technickým chybám a následným diskvalifikacím. V trénincích létal rychle, kvalifikace už tak vydařená nebyla. V závodě ale dokázal v prvním letu porazit Španěla Velardeho, ve druhém byl pak rychlejší než přemožitel Petra Kopfsteina, Francouz Mika Brageot.

Ve finálové čtyřce předvedl znovu velmi rychlý let, chyba v jedné z bran ho ale stála druhé místo. “Po tom mrzutém začátku sezóny jsme rádi, že jsme na stupních vítězů. Byl to velmi náročný závod a musíme si toho vážit. Na druhou stranu úplně stoprocentně být spokojený také nemohu, protože ve finále přišla chyba a ta nás nějaké body stála,” vysvětloval po doletu Šonka. 

Druhý český pilot Petr Kopfstein nastupoval do prvního kola právě proti Brageotovi a věřil si. Francouzský letec byl ale těsně lepší a Kopfstein se musel smířit se dvěma body za deváté místo. Chiba přitom je Kopfsteinovým zaslíbeným závodem. V roce 2015 tu dokázal zvítězit v nižší kategorii Challenger, v minulém roce tu už v elitní divizi Master Class vybojoval druhé místo. 

„Na jednu stranu jsme z výsledků zklamaní, ale věřím, že náš čas přijde ve druhé polovině roku, zejména po závodě v Budapešti, kdy budeme na letadlo instalovat nové modifikace,“ hodnotí situaci český pilot. „V zimě jsme totiž na letadle nemohli tolik pracovat, a tak jsme oproti některým soupeřům v malém technologickém skluzu. Je vidět, že některé týmy hodně zrychlily. Pevně věřím, že to doženeme a druhá půlka sezony bude hodně zajímavá!“  

Martin Šonka je po závodě v Japonsku v celkovém pořadí čtvrtý, má 19 bodů stejně jako Japonec Muroya, pro kterého domácí závod skončil hned  prvním kole po překročení maximálního povoleného přetížení. V čele šampionátu je Australan Hall, který v Chibě oslavil druhé vítězství v řadě. Stejný počet bodů má i Američan Goulian, před Šonkou a Muroyou už mají náskok sedmnácti bodů. “Ten náskok je poměrně velký a nebude jednoduché tyhle rychlíky honit. Dnes jsme ale ukázali, že se jim můžeme rovnat. Cílem pro sezónu je létat konzistentně a nedělat zbytečné chyby, jako jsem třeba právě dnes udělal ve finálové čtyřce. Určitě je budeme chtít prohnat,” plánuje Šonka. 

Šampionát se nyní přesouvá do Budapešti, kde Šonku s Kopfsteinem čeká skoro domácí prostředí. “Už se těšíme. Do Maďarska za námi vždy přijelo mnoho českých fanoušků a co máme zprávy, chystají se i letos. Je to sice odpovědnost a určitý tlak, ale zároveň radost a velká pocta, když vidíte tolik českých vlajek v těch davech. Určitě budeme chtít fandy potěšit dobrým výsledkem. Ještě před závodem nás čeká výměna všech válců v motoru, což by také mělo pomoci, abychom se znovu mohli rvát o stupně vítězů,” zakončuje Martin Šonka. 

Závod v Maďarsku se letí 23. a 24. června 2018 a v září se do střední Evropy znovu vrátí - 15. a 16. září se poletí v pro Čechy relativně nedalekém rakouském městě Wiener Neustadt.  

-fr-

Zdroj: Team Šonka, Team Spielberg

Foto: Red Bull Media House

logo_fr_transp.jpg 

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Martin Šonka si z Japonska veze bronz, Petr Kopfstein doletěl devátý
.

         Máme pro vás »

FR 1/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Dotisk knihy Svět z nebe:

Svět z nebe »

Letecký cestopis pro vás:

První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker NUTS


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 16.01.1886 se stalo...
16.01.1886
Narodil se Reinhold Platz, německý konstruktér a stavitel letadel, který se proslavil konstrukcemi stavěnými především za 1. světové války pro Anthonyho Fokkera.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456