Už za pět dní začíná v Chotěboři Mistrovství Evropy v akrobatickém létání

31.7.2017

Xtremeair XA41 Marka Hyky. Na tomto typu stroje budou v Chotěboři závodit čeští akrobaté. Foto: Jiří Sedmík Xtremeair XA41 Marka Hyky. Na tomto typu stroje budou v Chotěboři závodit čeští akrobaté. Foto: Jiří Sedmík
Xtremeair XA41 Marka Hyky. Na tomto typu stroje budou v Chotěboři závodit čeští akrobaté. Foto: Jiří Sedmík
Český tým pod vedením Marka Hyky. Foto: Jiří SedmíkČeský tým pod vedením Marka Hyky. Foto: Jiří Sedmík
Český tým pod vedením Marka Hyky. Foto: Jiří Sedmík
Tým ME 2017 a Martin Šonka, zleva: Jan Adamec (hlavní pořadatel), Jiří Duras (šéf jury), Martin Šonka, Vladimír Machula (prezident Aeroklubu ČR), Jiří Vaníček (moderátor). Foto: Aeroklub Chotěboř
Tým ME 2017 a Martin Šonka, zleva: Jan Adamec (hlavní pořadatel), Jiří Duras (šéf jury), Martin Šonka, Vladimír Machula (prezident Aeroklubu ČR), Jiří Vaníček (moderátor). Foto: Aeroklub Chotěboř
Letiště Počátky u Chotěboře, místo konání ME. Zdroj: Mapy.czLetiště Počátky u Chotěboře, místo konání ME. Zdroj: Mapy.cz
Letiště Počátky u Chotěboře, místo konání ME. Zdroj: Mapy.cz
ME v letecké akrobacii 2017ME v letecké akrobacii 2017
ME v letecké akrobacii 2017
Akrobatický box. Zdroj: eaac2017
Akrobatický box. Zdroj: eaac2017

Další významná událost leteckého sportu začne už za pět dní na Vysočině – po květnovém MS v plachtění žen ve Zbraslavicích se na letišti v Počátkách u Chotěboře utkají o evropské tituly piloti na Mistrovství Evropy v akrobatickém létání v kategorii Advanced.

Na Českomoravskou vrchovinu dorazí celkem 47 závodníků z čtrnácti zemí včetně Česka. Nejpočetnější výpravou budou Rusové se sedmi závodníky, pět pilotů přijede z Francie a Polska, po čtyřech pilotech vysílá na šampionát Litva, Ukrajina a pořadatelská země. Hájit barvy svých zemí budou v Chotěboři také Slováci, Italové, Belgičané, Němci, Britové, Nizozemci, Rumuni, Slováci a jeden Švéd.


ME v akrobatickém létání 2017, letiště Počátky u Chotěboře

ME 2017 Chotěboř

- Oficiální název: 10. Mistrovství Evropy v letecké akrobacii 2017
- Místo konání: Letiště Počátky u Chotěboře
- Termín: 5. - 13. srpna 2017
- Závodníků: 47
- Zemí: 14

České vlaječky u jména budou mít Petr Kouřil, Jaromír Čihák, Miroslav Černý a Adam Ondrejka a čerstvý reprezentační trenér Marek Hyka, stříbrný z červnového mistrovství republiky v kategorii Unlimited. "Když se podařilo po delší době zprovoznit náš Xtremeair XA41, začali jsme na něj vloni přeškolovat některé z nadějných pilotů, kteří dnes u nás létají akrobacii v kategorii Advanced. Od toho byl jen krok k tomu, abych některé z nich začal trénovat, a nakonec jsem byl pověřen tím, abych se v roli kouče věnoval našim mladým akrobatům v této třídě. Marek má pro ME k dispozici kvalitní tým. "Realita je ale taková, že většina členů nemá na Xtremeairu nalétáno optimální množství hodin, na dokonalé zvládnutí tohoto speciálu by po přechodu z letounů, které létali dříve, potřebovali více času," řekl Flying Revue.

Všichni závodníci už od dnešního rána nad letištěm v Počátkách absolvují tréninkové lety.

Logo ME
Logo ME

Stejně jako MS v plachtění i ME v akrobacii bude organizačně velmi náročné. „Náš realizační tým čítá na 45 pracovníků, z nichž 35 bude muset být neustále k dispozici na letišti. Počítáme proto, že ke spolupráci oslovíme i nějaké externisty“, prozradil hlavní pořadatel soutěže, někdejší reprezentant v akrobatickém létání Jan Adamec.

Soutěž se koná ve spolupráci s Aeroklubem ČR pod vedením Vladimíra Machuly. O šampionát museli chotěbořští zabojovat, zájem o pořádání ME měly kromě Česka totiž také Maďarsko, Rumunsko a Polsko. „Hodnotilo se zázemí i kvalita podmínek pro soutěžící. Prezentaci jsme měli do detailu připravenou, nikdo z hodnotících neměl žádné připomínky, tak nám pořadatelství nakonec přiklepli“, radoval se Vladimír Machula.

Letiště Počátky

- ICAO kód: LKCT
- Nadm. výška: 1946 ft / 593 m
- Komunikace: Chotebor RADIO 122,205 MHz
- RWY: 17L/35R tráva (1010×50 m)
- Palivo: AVGAS 100LL, MOGAS 95
- Mapa: Mapy.cz
- NOTAM: Od 1. do 13. srpna je letiště pro návštěvníky uzavřeno a je vyhlášen NOTAM Výstraha. Přiletět je možné jedině po dohodě s organizátory.

Na nedávném Mistrovství ČR, které bylo jak pro pořadatele, tak pro piloty jakousi generálkou na pro ME, soutěžil o titul mistra ČR (a také ho nakonec získal) i Martin Šonka. Na „Evropě“ ho ale neuvidíme. „Mistrovství Evropy je pro mne uzavřené vzhledem k tomu, že já soutěžím v kategorii Unlimited a toto budou závody v kategorii Advanced“, vysvětlil pilot. „Akrobatickou velmocí je sice Francie nebo Rusko, ale věřím, že naši zabodují a dosáhnou nějakého pěkného výsledku“, přeje našim akrobatům Šonka a slibuje, že pokud to bude možné, přijede fandit i osobně. 

Mistrovství Evropy v akrobatickém létání se koná od soboty 5. srpna do neděle 13. srpna, kdy program vyvrcholí soutěží o Pohár Ivana Tučka ve Freestyle disciplíně. Vstup na ME bude zdarma, akci podpořil Kraj Vysočina a město Chotěboř. Mistrovství Evropy zaštítil premiér Bohuslav Sobotka. 

Pro piloty: od 1. do 13. srpna 2017 je vydán NOTAM výstraha a letiště je pro přilétávající návštěvníky oficiálně uzavřeno. Pokud se přeci jenom rozhodnete přiletět, ať už v průběhu Mistrovství Evropy nebo na závěrečný Freestyle 13. srpna, podle sdělení organizátorů se máte obrátit na řídícího stanice RADIO, který vám podá podrobné informace.

-fr-

Zoom gallery

Flying Revue > Aktuality > Všeobecné letectví > Už za pět dní začíná v Chotěboři Mistrovství Evropy v akrobatickém létání
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
.

Pilotní legendy:

FR 1/2018: Už jsi četl?

Inzerce: 

..
12345

Živě z dráhy 06/24:

Novinka: Palubní desky

Inzerce

Reklama

Klíčenky pro piloty

Trička pro piloty

Speciál pro piloty:

Edice Flying Revue:  

..
12345

Kalendárium:

Dne 17.01.1963 se stalo...
17.01.1963
Experimentální raketoplán North American X15 A pilotovaný Joe Walkerem dosahuje výšky 82 600 m (271,000 feetů). Díky dosažené výšce letu se tak Walker stává oficiálně astronautem.
zavřít

Práce v letectví:

Předplatné:

..
1234

Přednášky, kurzy FR:

Knihy:

..
12

Naši partneři:

..
12345