Miliontý cestující na nejkratším pravidelném letu světa. Let trvá 47 vteřin

15.11.2016

Až na sever Skotska musíte cestovat, pokud chcete letět nejkratší linkou světa. Až na sever Skotska musíte cestovat, pokud chcete letět nejkratší linkou světa.
Až na sever Skotska musíte cestovat, pokud chcete letět nejkratší linkou světa.
Trasa letu mezi ostrovy Westrey a Papa Westrey na fotografii. Trasa letu mezi ostrovy Westrey a Papa Westrey na fotografii.
Trasa letu mezi ostrovy Westrey a Papa Westrey na fotografii.
Trasa letu mezi ostrovy Westrey a Papa Westrey na mapě. Trasa letu mezi ostrovy Westrey a Papa Westrey na mapě.
Trasa letu mezi ostrovy Westrey a Papa Westrey na mapě.
Anne Rendall, milióntá cestující na nejkratším pravidelném letu světa. Anne Rendall, milióntá cestující na nejkratším pravidelném letu světa.
Anne Rendall, milióntá cestující na nejkratším pravidelném letu světa.
Ostrov Papa Westray.
Ostrov Papa Westray.

Dvě minuty i méně, pokud vane příznivý vítr – to je doba nejkratšího letu světa na pravidelné letecké lince. Linka spojující letiště na ostrovech Westray a Papa Westray na Orknejských ostrovech v listopadu svezla miliontého cestujícího. Mezi prvním a miliontým cestujícím uplynulo takřka padesát let. 

Nejkratší let na světě či snad spíš letecký skok měří 2,7 km spojuje ostrovy Westray a Papa Westray v souostroví Orkneje nedaleko severovýchodního pobřeží Skotska a je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejkratší let na pravidelné letecké lince. Obvykle trvá kolem dvou minut, za příznivého větru tři čtvrtě minuty. Nejkratší dosaženou dobou mezi vzletem po dotyk kol na dráze cílového letiště je podle DailyMail.co.uk 52 vteřin. 

Pokud byste se na této lince chtěli proletět, skotská společnost Loganair, která ji provozuje, vás posadí do osmimístného letounu Britten Norman Islander. "Trasa je klenotem v naší síti," prohlásil poněkud pateticky generální ředitel Loganair Jonathan Hinkles při příležitosti rekordního letu. Miliontou cestující se stala létající bankéřka Skotské královské banky Anne Rendall. 

Linka není samoúčelná. Podle Anne Rendall, která po Orknejských ostrovech absolovala už kolem 10 tisíc letů, funguje jako pupeční šňůra, která zajišťuje životodárné spojení mezi jednotlivými orknejskými ostrovy. "Letěla jsem snad se všemi piloty a všichni jsou skvělí," směje se. „Linku využívají ji učitelé, lékaři, policisté i žáci," doplňuje ji Hinkles. 

Necelé čtyři míle dlouhý a míli široký ostrov obývá jen kolem sedmdesáti lidí, zato na každého z nich připadá takřka jedno arecheologické naleziště – těch je tu kolem šedesáti. V roce 2009 tu našli obdobu naší věstonické věnuše. Malá pískovcová figurka pocházející podle archeologů z neolitu je známá jako Orknejská Venuše a jedná se o první takový nález ve Skotsku. 

-fr-

zdroj, foto, video: TheGuardien.com, MailyDail.co.uk

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Miliontý cestující na nejkratším pravidelném letu světa. Let trvá 47 vteřin
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 

          

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 15.04.1916 se stalo...
15.04.1916
Letouny patřící RFC a RNAS zahájily historicky první vzdušný zásobovací most, během kterého přepravily přes 16 tun potravin do města Kut el Amara v Mezopotámii, které bylo obleženo tureckým vojskem.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »