Mistrovství světa v akrobacii kluzáků Polsko 2023

18.8.2023

V polské Toruni proběhlo ve dnech 26.července až 6.srpna 2023 Mistrovství světa v akrobacii na kluzácích.

Naši reprezentanti soutěžili na kluzáku Swift S-1. V kategorii Advanced, ve které závodilo celkem 34 pilotů, navázali na loňský úspěch z Francie a prokázali, že opravdu patří mezi světovou elitu. Zlatou medaili v soutěži družstev totiž získalo naše družstvo pod trenérským vedením známého akrobata Miloše Ramerta ve složení Jan Adam, Tomáš Michálek a Marek Veselý. Bronz v celkovém pořadí jednotlivců vybojoval Tomáš Michálek. V první světové desítce se dále umístili na 7.místě Jan Adam, na 8.místě Marek Veselý a na 9.místě Adam Pilc. V jednotlivých disciplínách získal Marek Veselý zlato ve Free Known sestavě a Tomáš Michálek bronz ve Free Unknown sestavě.

6.png

A jak vlastně celé Mistrovství světa v akrobacii na kluzácích kategorie Advanced probíhalo?

První byla na pořadí povinná volná sestava (Free Known). V ní je pro piloty pevně stanoveno 5 akrobatických prvků bez určeného pořadí a tyto si týmy doplní dalšími figurami do celkového limitu koeficientu 175. A začátek nemohl být pro naše družstvo lepší. Marek Veselý v této sestavě získal s vysokým bodovým náskokem zlatou medaili a ujal se tak i vedení v celkovém pořadí. Tomáš Michálek skončil osmý , Jan Adam byl desátý. V družstvech jsme byli také první.

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

 Druhou sestavou byla první tajná (1st Unknown). Ta je pro všechny závodníky stejná a dozví se ji 24 hod před startem. Z našich ji nejlépe zalétli na 5.místě Tomáš Michálek, šestý  Adam Pilc a sedmý Jan Adam. Markovi Veselému se nevydařila a stála jej ztrátu celkového vedení v soutěži. V týmech jsme udrželi průběžné první místo i po této disciplíně.

Třetí se letěla tajná volná sestava (Free Unknown). V ní si závodník může vybrat jednu z několika pro všechny soutěžící stejných sestav, opět 24 hod před startem. Tomáš Michálek získal bronz, Jan Adam byl čtvrtý,  Adam Pilc osmý a Marek Veselý jedenáctý. V celkovém hodnocení jednotlivců se Tomáš Michálek posunul na vynikající třetí místo a náš tým nadále zůstával v průběžném pořadí družstev zlatý.

tým_Čr_2950.jpg

V pátek 4.srpna se odpoledne letěla druhá tajná (2nd Unknown). Tato disciplína se ale pro havárii italského závodníka nedokončila a byla anulována (při své sestavě musel z kluzáku po střetu s vlečným lanem odlétajícího vlečného letadla vyskočit, vše ale naštěstí skončilo bez zranění). Následně sportovní jury rozhodla i o ukončení celého mistrovství světa.

banner_knizni_edice_640x200_2.jpg

Přes tuto smutnou událost vypukla v českém táboře obrovská a zasloužená radost! Hlavní cíl – obhájit loňské první místo v soutěži družstev, se podařilo splnit! Dokázali jsme, že zlato ve Francii nebylo jen nějaké sportovní štěstí, ale že čeští bezmotoroví akrobaté v kategorii Advanced opravdu a právem patří k dnešní světové špičce! Navíc je to tým velmi mladý (většina z nich jsou věkem ještě junioři) a výkonnostně velmi vyrovnaný.

Takže jim všem držme palce a doufejme, že u tohoto finančně velmi náročného sportu budou chtít, a hlavně, že i budou moci, nadále zůstat.

Autor: Ing.Aleš Martin

Slovo Flying Revue na konec: o tomto mistrovství a odvětví leteckého sportu, přineseme podrobnější informace v tištěné podobě Flying Revue s číslem 6/2023.

banner_s2_fr_special_b_meteo_300x300.jpg

Flying Revue > Články > Plachtění > Mistrovství světa v akrobacii kluzáků Polsko 2023
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 18.07.1942 se stalo...
18.07.1942
Prototyp Messerschmittu Me 262 řízený testovacím pilotem Fritzem Wendelem provedl první vzlet za pomoci proudových motorů.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »