MONDIAL TANAY 2020 aneb nejúspěšnější mistrovství světa českého parašutismu!!!

12.9.2021

Historicky nejúspěšnější MS v parašutismu se jmenovalo MONDIAL TANAY 2020.

Mělo to být poprvé, kdy se oficiálně potkají všechny disciplíny na jednom místě a v jednom termínu. Pouze Paraski (kombinace lyžování a přesnosti přistání) mělo (z logických důvodů) být až v prosinci.

img_7767.jpg

Avšak COVID zmařil veškeré úsilí ruských organizátorů. Díky tomu se MONDIAL 2020 posunul až na rok 2021 a termíny jednotlivých disciplín se rozvrhnuly do různých míst.

Klasické disciplíny (přesnost přistání a individuální akrobacie) závodily v městě Kemerovo od 8.-16.8.2021 za zpřísněných hygienických podmínek. Výsledkem bylo historicky nejúspěšnější MS v parašutismu ČR.

img_7766.jpg

Shrnutí za klasické disciplíny:

1. místo přesnost přistání družstev

1. místo celkové hodnocení družstev

1. a 2. místo jednotlivci celkově

1. a 3. místo individuální akrobacie

2. místo přesnost přistání jednotlivci 

 

Tým reprezentace ČR jel ve složení:

Šéf výpravy - Bonifác Hájek 

Junior - Oldřich Zbíral

Závodníci - Jiří Gečnuk, Libor Jiroušek (skákající trenér), Hynek Tábor, Miloslav Kříž a Odřich Šorf

 img_7765.jpg

Bonifác Hájek jel i jako možný závodník. Chtěli jsme být připraveni na možnost, že někdo vypadne z důvodu neudělení víza, pozitivního testu na Covid popř. nakažení během letu a následné izolace.

Do Kemerova jsme odlétali 8.8.2021 v 7 hod. ráno z Prahy přes Amsterdam a Moskvu. K našemu pětihodinovému čekání v Moskvě přibyly další 4 hod. kvůli nepříznivému počasí v Kemerovu. Takže celková doba se vyšplhala na únavných 30 hod. V den příletu jsme se jen rychle ubytovali na hotelu a ihned odjeli na letiště se zaregistrovat a skočit tréninkový seskok na přesnost přistání. Zde jsme mohli poprvé ochutnat soutěžní podmínky tohoto místa. Bohužel včetně všech jeho krás v okolí. Ve zkratce to v Kemerovu vypadá jako na Mostecku v době své největší socialistické slávy. Mezi 600-1000 m nad zemí lze ochutnat "koktejl" uhelné elektrárny smíchané s nedalekou chemičkou. Za drsným prvním dojmem přichází přistání za nedaleký les, který vyzkouší naši připravenost na přistání v rotoru a zároveň naše čichové smysly(hořící nedaleká skládka). 

img_7764.jpg

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

img_7763.jpg

Druhý den jsme se zúčastnili úvodního brífinku. Zde jsme chtěli znát výsledky svých PCR testů (většina lidí zde na COVID nevěří), ale odpovědí bylo, že výsledky budou až za tři dny, takže možná výměna našeho náhradníka se nekonala. Dále jsme apelovali na velmi špatnou předpověď počasí a možnosti začít závodit již druhý den od rána. To bohužel neprošlo a jen s velkým štěstím se velmi těsně odskákala povinná minima seskoků v obou disciplínách.

img_7723.jpg

a0fcb18b-3651-4059-adfb-0cd96436850a.jpg

První závodní den jsme odskočili tři kola přesnosti přistání. První a druhé kolo nezvládl tým UAE a Itálie, kteří by mohli patřit  k favoritům tohoto mistrovství. Náš "malý" Olda udržel nervy na uzdě a prvním skokem dal 0 cm v juniorské soutěži. Bohužel v druhém kole spadl ve velice složitých podmínkách mimo a jeho sen o medaili se rozplynul. Druhý den se skočilo jedno kolo přesnosti a jedno kolo individuální akrobacie. Pro tuto disciplínu to bylo povinné minimum a povětrnostní podmínky již do konce závodu neumožnili provést více seskoků. V této "ruské ruletě" vyhrál Libor Jiroušek a Oldřich Šorf získal třetí místo. Další dva dny se vyplnila předpověď a počasí neumožnilo ani ptákům skákat do velké výšky pokud chtěli vidět kam opět dopadnou.

img_7762.jpg

banner_special_b_meteo_2020_570x163.jpg

img_7761.jpg

 Poslední den bylo jasně dáno, že pokud se nedoskočí minimální počet kol, tak nebude možné mistrovství oficiálně vyhlásit. To by nás opravdu mrzelo, protože jsme na tom byly velmi dobře. Samozřejmě jeden seskok mohl změnit hodně, jelikož rozestupy byly minimální. My na prvním místě a další tři týmy byly v závěsu jen o 2 cm. Nakonec se skočilo páté kolo, zhruba hodinu před oficiálním koncem závodů. Podmínky byly velmi složité. Největší favorité z Ruska napsali 8 cm, přičemž do té doby vedoucí závodník Maksimov svými čtyřmi centimetry "pohřbil" sebe i celý tým. My jsme se svými 2 cm zvítězili o 1 cm před Francií a 7 cm před Běloruskem. Dále následoval rozskok Jirky Gečnuka o první a Oldy Šorfa o třetí místo v jednotlivcích. Bohužel Jirka skončil druhý a Olda 5. Díky svému skvělému umístění v přesnosti se stal Jirka absolutním mistrem a Olda vícemistrem světa pro rok 2021!!! Do celkového umístění týmů se počítají nejlepší čtyři jednotlivci a tak jsme vyhráli i titul absolutních mistrů světa v týmech!!! 

img_7757.jpg

img_7756.jpg

Závěrem bych chtěl poděkovat Honzovi Bečkovi a všem z Aeroklubu ČR za nadstandartní pomoc a spolupráci při vyřizování všech věcí souvisejících s tímto MS. Dále také samozřejmě DUKLE, bez které bychom nikdy nebyli na takovéto úrovni.

 

Autor textu a fotografií: Libor Jiroušek

banner_fr_300x300_videobanka_cz_fin.jpg

Flying Revue > Zprávy > Parašutismus > MONDIAL TANAY 2020 aneb nejúspěšnější mistrovství světa českého parašutismu!!!
.

         Máme pro vás »

Podpořte dokument!


FR 3/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Kalendář leteckých akcí:

Kalendář leteckých akcí »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 09.06.1928 se stalo...
09.06.1928
Charles Kingsford Smith a jeho posádkou úspěšně zakončili etapový přelet Tichého oceánu se strojem Fokker F.VIIb-3 "Southern Cross". Odstartovali z Oaklandu v Kalifornii 31. května a s mezipřistáními v Honolulu a na Fidži dosáhli australského Brisbane. Let trval 83 hodin.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »