Muzea Moravy

26.3.2023

Vážení čtenáři,

jak jste si jistě mnozí z vás všimli, od ledna tohoto roku, jsme umístili na naše webové stránky nový banner, pod kterým se skrývá aktuální přehled nejrůznějších společensko-leteckých akcí, jako například přednášky nebo křty knih s leteckou tématikou, různé letecké dny a DOD českých a slovenských letišť, otevírací doby i těch nejmenších leteckých muzeí v ČR, o kterých jste dosud neměli ani tušení, atd. Většina těchto akcí, je spojena s aktivní činností Českého svazu letectví nebo přímo organizována pod jeho patronací.

Aby nezůstalo jen u prostého sdělování Kdy, Kde, Co, budeme se vám snažit dávat i v mnohých případech, určité zpětné informaci o průběhu, námi avizovaných akcí a to tak, abyste sami “zalitovali” o co jste přišli a mohli to v budoucnu případně napravit.

První taková zpráva se týká “speciální” výjezdové skupiny ČsSL, která minulý víkend, ve složení Roman Hnízdil, František Blahout, Václav Pihera a Kuba Krampera, navštívila několik moravských, po většině soukromých leteckých muzeí, a některé z jejich majitelů a provozovatelů ocenila jménem ČsSL, za jejich přínos v oblasti propagace československé a české letecké historie.

U krátkého popisu návštěv jednotlivých muzeí, jsou použity autentické vzpomínky Romana Hnízdila!

RAF House Emila Bočka - https://www.rafhouse.cz/muzeum

Zde nás s otevřenou náručí přivítal majitel muzea Honzík Dašovský, tak jak to on umí. Ostatně přiložených fotkách je to vidět. Bylo to velmi přátelské popovídání, odborná prohlídka muzea a jako vyvrcholení celého setkání, degustace fajnových Honzíkových vín. Prostě Morava se vším všudy, tak, jak má být. Prostory muzea RAF House jsme využili rovněž i pro setkání s našimi kolegy z členského prvku ČsSL Brno.

č.1_raf.jpg

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

č.2_rafjpeg.jpg

č.3_raf.jpg

Letecké muzeum Vyškov - https://lhs-vyskov.cz/

Opět vstřícné a milé přijetí zástupci muzea. Dvouhodinová prohlídka muzea, povídaní o vystavené letecké technice a o celém krásném, ale někdy i nelehkém období. Uzavřeli jsme zde dohodu o spolupráci v projektu Muzejnický počin roku a získali nové pomocníky pro realizaci programů, ve kterých se věnujeme především dětem a mládeži. Konkrétně Junior pilot klub a OLIN s Tygříkovou letkou. Společně jsme se domluvili na propagaci muzea v naší tabulce informací, ale i v časopise Flying Revue.

č._1_vyškov_jpeg.jpg

č._2_vyškov.jpg

banner_knizni_edice_fr_640x200.jpg

č._3_vyškov_jpeg.jpg

č._4_vyškov.jpg

Malhostovice, soukromé letecké muzeum Jirky Kučery

Mít za barákem leteckou techniku, je snem každého leteckého blázna. Jirka už na nás samozřejmě čekal a s velkým nadšením nám začal vyprávět o svých skvostech, a to nám rozhodilo poctivě připravený časový harmonogram. Z jedné plánované hodiny byly hned dvě, protože Jirka o letecké technice opravdu věděl úplně všechno, a na každý náš dotaz, přišla jeho okamžitá a dokonalá odpověď. Moc jsme si to užili. Jirko, díky moc!

č._1_malhostovicejpeg.jpg

č._2_malhostovice.jpg

č._3_malhostovice.jpg

č._4_malhostovice.jpg

Letecké muzeum Koněšín - http://www.letecke-muzeum.cz/

Zde nás přivítal muzejník a náš kamarád Zdenda Svobodník a průběh naší návštěvy, si se svojí srdečností a leteckou odborností, v ničem nezadal s předchozími návštěvami, prostě jako přes kopírák. Kamarádské posezení a pokecání o muzeu a následně jeho prohlídka, včetně zázemí, depozitáře a rozsáhlé kartotéky v hl. budově. Jsou zde vidět opravdu tisíce hodin práce, která má svůj konec v nedohlednu. Místní chloubou jsou trenažéry a kokpity letadel na učení létání.

č._1_koněšín.jpg

č._2_koněšín.jpg

č._3_koněšín.jpg

č._4_koněšín.jpg

Veškeré práce zde finišují tak, aby nová sezóna mohla začít 29.04.2023.

Děkujeme všem, dnes již našim kamarádům, za opravdu 24 hodin plných adrenalinu a přejeme úspěšnou letošní sezónu.

Další návštěvy muzeí jsou ve fázi příprav!!!

 

Autor: Roman Hnízdil a Miloš Dermišek (FR)

banner_fr_300x300_videobanka_cz_fin.jpg

.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 

          

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 01.03.1912 se stalo...
01.03.1912
Kpt. Albert Berry provedl první seskok padákem z letícího letadla na území USA. Do vzduchu ho vynesl letoun Benoist pilotovaný Anthonym Jannusem.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »