Muzeum letiště Cheb

22.11.2020

O Chebském letišti (LKCB) jste jistě slyšeli a také často u nás četli.

img_20190515_164722.jpg

Jednak zde přistávali Jirka Pruša s Milošem Dermiškem v rámci expedice 100 let – 100 Českých letišť, jistě jste navštívili pěkně organizované letecké dny nebo četli o letišti barvitou historii v některé z publikací. Staré Chebské letiště bylo první plnohodnotné letiště v českých zemích. Na připomínku této doby vzniklo v loňském roce „Muzeum Chebského letiště“, zaměřené na poslední léta 1. světové války až po rok 1938.

Vyobrazení na aktuální mapě, kde stávalo staré letiště
Vyobrazení na aktuální mapě, kde stávalo staré letiště

Založení tohoto muzea má na svědomí Tomáš Dostál a Martin Plevný, sídlí v ulici Kamenná 203/28. Tedy přímo pod náměstím Krále Jiřího z Poděbrad. Obsah muzea dokázali zařídit opravdu pěkně a tak zde naleznete například část trupu letadla Hansa-Brandenburg C.1 v životní velikosti! Trup je doplněn velkou nástěnnou fotografií tohoto letounu zachyceného přímo na Chebském letišti. Mezi nimi stojí kombinéza tehdejších vzdušných králů.

Kulomet Maxim LMG 08/15
Kulomet Maxim LMG 08/15

V dalších místnostech naleznete například repliku těžkého kulometu Maxim LMG 08/15 (Spandau), který byl pro použití v letedle. Byl tedy vzduchem chlazený, oproti původnímu pěchotnímu modelu MG 08/15, kde byl vodní chladič. Krom tohoto kulometu zde nalezete další přesné repliky zbraní, které stojí za pozornost.

O fotografie není nouze
O fotografie není nouze

Významnou součástí muzea jsou i precizně postavené modely letadel, která se v období, kterému je expozice věnována, skutečně na letišti vyskytovala.  Část sestavil například Pavel Nykodým (děkuji za nápovědu Vaškovi Budínovi, pilot z LKCB), spolu s Chebskými modeláři. Krom modelů zde naleznete i části uniforem, výstroje, dobových letáků a také fotografie, u kterých jistě rádi strávíte dost času. Velice pěkně zpracovaný je i model starého letiště, doplněný novodobou mapou se zákresem polohy původního letiště. V době otevření a fungování byl vstup zdarma. Věřím, že u toho zůstali. Více o historii si můžete přečíst na stránkách letiště Cheb LKCB.

img_20190515_165122.jpg

Doplním typ na konec v podobě místa, kde dříve stálo staré Chebské letiště. Členové současného letiště LKCB, které sídlí vedle toho bývalého, zde ve spolupráci s městem Cheb, postavili pamětní kámen s deskou. Místo je hned naproti městskému hřbitovu (50.0804353N, 12.3985703E).

Dobové fotografie mají své kouzlo
Dobové fotografie mají své kouzlo

  Vitrína s bankovkamiZoom gallery
Vitrína s bankovkami
Modely letadel skvěle doplňují expoziciZoom gallery
Modely letadel skvěle doplňují expozici

Né vždy se dařilo
Né vždy se dařilo

 

Autor článku a fotografií: Tomáš Zach

Flying Revue > ČsSL > Letecká muzea > Česká muzea > Muzeum letiště Cheb
.

         Máme pro vás »

FR 4/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 28.09.1920 se stalo...
28.09.1920
Pilot Howard Rinehart provedl jako první na světě let s letounem vybaveným zatahovatelným podvozkem. Jednalo se o závodní stroj Dayton-Wright R. B Racer.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »