Muzeum Polského letectví Krakow

2.1.2021

Do Krakova se vydat za památkami je jedno z nejlepších rozhodnutí co můžete udělat.

WSK Lim-2 (MiG-15bis, NATO: Fagot)Zoom gallery
WSK Lim-2 (MiG-15bis, NATO: Fagot)

Mikoyan-Gurevich MiG-19PM (NATO: Farmer-E)Zoom gallery
Mikoyan-Gurevich MiG-19PM (NATO: Farmer-E)

Z Čech to není daleko a budete nadšeni. Když už sem vyrazíte, nesmíte jako správný nadšenec do letectví vynechat muzeum Polského letectví. Je umístěno na východní straně města (50.0772033N, 19.9913722E) a dostanete se k němu z centra, například tramvají číslo 44. Areál ukrývá opravdu velké množství letadel a techniky kolem ní. Nachází se zde více než 120 kusů letadel a to spousta dalších také čeká v zázemí na sestavení či renovaci. Naleznete zde vše co létalo, od počátků letectví až po současnost, tedy od větroňů, letadel proudových a vrtulových, vrtulníků až po součásti letadel, jako třeba motory (prý ke 100 kusům), části trupů anebo i výzbroj v podobě střel.

MiG čekající na restaurováníZoom gallery
MiG čekající na restaurování

Zoom gallery

Cena za vstup je více než příjemná a činí pro dospělého pouhých 5 zlotých, tedy necelých 30 Kč. Na výběr máte kombinace rodinných vstupenek anebo balíčků s průvodcem atd. Vybere si každý dle potřeby, více na oficiálních stránkách. Historie toho muzea sahá do začátku 60. let minulého století, za to létání v okolí sahá až do začátků 19. století, kde z míst v okolí startovaly balóny. Postupně zde vznikalo a zanikalo mnoho letištních ploch až po tu poslední v roce 1963, její betonová přistávací plocha je zde stále k vidění, cca 10 minut chůze severně od muzea. Zbytek je přeměněn na parkoviště a je zahrnut do zástavby v okolí.

Messerschmitt Bf 109G-6Zoom gallery
Messerschmitt Bf 109G-6

Zoom gallery

WSK TS-8 BiesZoom gallery
WSK TS-8 Bies

Letadla

Rozsah expozice je opravdu široký a najde si zde každý to své. Ne každé letadlo je samozřejmě v nejlepším stavu, ale za shlédnutí to rozhodně stojí. Mezi ty opravdu pěkné se dá zařadit Albatros B.IIa z roku 1918 a nebo Curtiss Hawk II z roku 1933. Proudových letadel je zde opravdu velké množství a jednoznačně je zde nejvíce zastoupený MiG-21 ve skoro všech vyráběných verzích = bis (nejmodernější verze), M, MF, PF, PFM (větší nosnost výzbroje), R (průzkumná verze, přídavné nádrže), U (dvoumístná verze), UM (dvoumístná verze), US (dvoumístná verze). Jsou zde samozřejmě také verze MiG-15, Mig-17, MiG-19, MiG-23 a opravdu pěkný MiG-29GT.

Zoom gallery

Halberstadt CL.IIZoom gallery
Halberstadt CL.II

Zajímavé kusy jsou zde zastoupeny například letounem Cessna A-37 Dragonfly, vyrobeným v roce 1968. Tento lehký bombardovací a bitevní letoun byl nasazen například ve válce ve Vietnamu. Je osazen dvěma proudovými motory General Electric J85-GE-17A. Možnosti vyzbrojení byly velice pestré a stroj mohl nést až 1200 kg výzbroje. Dalším kouskem je Hawker Siddeley Harrier GR.3, vyrobený v roce 1971. Byl osazen dvouproudovým motorem Rolls-Royce Pegasus.

Zoom gallery

Zoom gallery

Vrtulníky

Ve velkém zastoupeny druhy Mi-2 až Mi-8S. Mi-2 v mnoha variantách a provedeních. Zajímavý je zde stroj JK-1 Trzmiel, tento experimentální vrtulník z padesátých let minulého století měl za účel být co nejjednodušší a nejmenší, což se opravdu povedlo. Měl sloužit jako pozorovací. Tento vystavený byl vyroben v roce 1956.

WSK Mi-2RZoom gallery
WSK Mi-2R

Motory

Takové množství motorů, jaké se zde nachází, jen tak někde neuvidíte. Od těch historických, které létaly na začátků 20. století, jako třeba Antoinette 8V z roku 1908, patřící mezi nejstarší v muzeu. Z řad pěkných motorů bych rád uvedl Le Rhone 9 Type C, vzduchem chlazený 9 válcový rotační motor francouzské výroby z roku 1913. Rozhodně je zde mnoho dalších zajímavých druhů a typů, které stojí za povšimnutí. Proto také věřím, že toto muzeum každého nadchne. Nesmíte vynechat místní restauraci a jak jinak i místní obchod s modely. Kde si jistě vyberete nějaký model nebo suvenýr.

Zoom gallery

Zoom gallery

Zoom gallery

MiG čekající na restaurováníZoom gallery
MiG čekající na restaurování
SAAB J 35J DrakenZoom gallery
SAAB J 35J Draken

Supermarine Spitfire LF Mk.XVIEZoom gallery
Supermarine Spitfire LF Mk.XVIE
RWD-21Zoom gallery
RWD-21

Supermarine Spitfire LF Mk.XVIEZoom gallery
Supermarine Spitfire LF Mk.XVIE
Avia B.33 (Il-10, NATO: Beast)Zoom gallery
Avia B.33 (Il-10, NATO: Beast)

Mikoyan-Gurevich MiG-29GT (UB) (NATO: Fulcrum-B)Zoom gallery
Mikoyan-Gurevich MiG-29GT (UB) (NATO: Fulcrum-B)
Zoom gallery

Zoom gallery Zoom gallery

Zoom gallery

 

Autor článku a fotografií: Tomáš Zach

Flying Revue > ČsSL > Letecká muzea > Zahraniční muzea > Muzeum Polského letectví Krakow
.

         Máme pro vás »

FR 6/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kalendárium:

Dne 02.12.1939 se stalo...
02.12.1939
Slavnostní otevření letiště New York La Guardia.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »