Na muzejní noc do Kbel přiletí Spitfire i Baťova Electra. Už tuto sobotu

6.6.2018

Lockheed Electra. Foto via pilotinfo.cz, autorem snímku je Martin Štěpánek.Lockheed Electra. Foto via pilotinfo.cz, autorem snímku je Martin Štěpánek.
Lockheed Electra. Foto via pilotinfo.cz, autorem snímku je Martin Štěpánek.
Lockheed Electra. Foto via pilotinfo.cz, autorem snímku je Martin Štěpánek.Lockheed Electra. Foto via pilotinfo.cz, autorem snímku je Martin Štěpánek.
Lockheed Electra. Foto via pilotinfo.cz, autorem snímku je Martin Štěpánek.
Supermarine Spitfire. Foto M. KrechowskiSupermarine Spitfire. Foto M. Krechowski
Supermarine Spitfire. Foto M. Krechowski
Supermarine Spitfire. Foto M. KrechowskiSupermarine Spitfire. Foto M. Krechowski
Supermarine Spitfire. Foto M. Krechowski
Harvard Mk.II z letiště Točná.Harvard Mk.II z letiště Točná.
Harvard Mk.II z letiště Točná.
Další z letounů Harvard Mk.II. Foto Michal Krechowski, Classic Trainers.
Další z letounů Harvard Mk.II. Foto Michal Krechowski, Classic Trainers.
Další z letounů Harvard Mk.II. Foto Michal Krechowski, Classic Trainers.
Další z letounů Harvard Mk.II. Foto Michal Krechowski, Classic Trainers.
Avia B.H.1
Avia B.H.1
Avia B.H.1
Avia B.H.1
Avia B.H.1
Avia B.H.1
Be-50 Beta Minor
Be-50 Beta Minor

Muzejní noc Letecké muzeum Kbely  Už popatnácté se v Leteckém muzeu v Praze Kbelích v sobotu 9. června bude konat Pražská muzejní noc. A bude se na co dívat. Přiletí i legendární Lockheed L-10A Electra z Točné, z letiště Plzeň-Líně pak návštěvníky přiletí potěšit Supermarine Spitfire Mk.XVIE skupiny Classic Trainers. Ale to není zdaleka vše. 

Program Pražské muzejní noci začíná v Leteckém muzeu Kbely v sobotu 9. června v 19.00 hod a muzeum bude otevřeno do jedné po půlnoci. Pro návštěvníky je ovšem areál muzea otevřen průběžně, je tedy možné přijít již před 19.00 a zaujmout dobré místo na letecké ploše 24. základny dopravního letectva, odkud bude možné sledovat starty a přistání letadel. Hangáry LM Kbely se nicméně uzavřou v 17.30, tedy v běžnou zavírací hodinu muzea, a opět otevřou v 19.00. Vstup je, stejně jako do dalších padesáti muzeí po celé Praze zapojených do muzejní noci, zdarma.

Všechny milovníky letectví určitě potěší jedno z nejslavnějších vojenských letadel minulosti, Supermarine Spitfire; jde o typ, se kterým létali i českoslovenští piloti za druhé světové války. Tento historický letoun verze Mk.XVIE představí v letu sdružení Classic Trainers (více o letounu naleznete zde a zde). Classic Trainers přiletí navíc i s americkým letounem Harvard Mk.II, který za druhé světové války sloužil jako jeden z nejrozšířenějších cvičných letounů (více zde).

Dalším výjimečným létajícím exponátem bude Lockheed L-10A Electra, který patřil společnosti Baťa a létal s ním bratr zakladatele firmy Tomáše Bati a pozdější šéf firmy, Jan Antonín Baťa.

Letoun byl po válce v USA, nyní je ve sbírce Leteckého Muzea Točná (viz zde) a do republiky se dostal v roce 2015, když přeletěl oceán. Stříbrný stroj, jehož prototyp se vznesl roku 1934, patří dodnes k nejkrásnějším letadlům historie (více zde  a zde).

Vedle těchto letadel se představí v letu i exponát VHÚ BE-50 Beta Minor (více zde). A také bude létat letoun Avia B.H 1. Tento typ byl vyráběn od roku 1920 a šlo o první moderní letoun společnosti Avia. Letoun je dolnoplošník, což bylo na svou dobu velice progresivní řešení.

08_avia_b.h.1_replika_v_letu_2.jpg

Ke slovu se dostanou i moderní letouny – s vojenskými stroji se předvedou letci z 21. základny taktického letectva v Čáslavi. A k vidění bude také seskok parašutistů, půjde o výsadkáře z 24. základny dopravního letectva ve Kbelích. I jejich vrtulník Mi-17 bude možné vidět v akci.

Na své si přijdou i milovníci trenažérů - v sobotu budou ve Kbelích k vidění dva trenažéry ze Střední školy Letectví a výpočetní techniky Odolena Voda.

V největším kbelském hangáru č. 40 se budou promítat filmy, pochopitelně půjde o snímky s leteckou tematikou. Kbelský program je sestaven z filmů pocházejících ze sbírek VHÚ a je připraven i ve spolupráci s Flying Revue.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout i některé letouny zevnitř, půjde o letoun Antonov An-26 a také o vrtulník Mi-8. Usednout bude možné i do kabiny stíhačky MiG-21MF. VHÚ také ze svých sbírek pozemní techniky představí americké vozidlo Hummer.

Během Pražské muzejní noci se ve Kbelích představí i členové několika klubů vojenské historie ve stejnokrojích, půjde o členy Muzea čs. opevnění „Na kočičáku“ a členy Sky Riders. 

Významnou expozicí je o letošní Pražské muzejní noci i nově otevřený hangár č. 43 s kolekcí cvičných letadel. V hangáru je k vidění polský letoun PZL TS-11 Iskra, vedle něj stojí československý letoun Aero L-29 Delfín. Dále je zde k vidění cvičná verze MiGu-15 (UTI) a čtveřici doplňuje legendární Aero L-39 Albatros. V tomto případě jde o letoun ve speciální kamufláži připomínající 40. výročí prvního vzletu L-39 a také konstruktéra Jana Vlčka, který Albatros vytvořil.

Volně přístupné jsou samozřejmě i všechny ostatní hangáry Leteckého muzea Kbely, které ukazují historii především našeho letectví. Jednotlivé hangáry ukazují vývoj od roku 1918 do roku 1945, v největším hangáru jsou pak soustředěny letouny poválečné doby.

Zcela unikátní je také kolekce letounů patřících do první generace proudových strojů, byly vyráběny v druhé půlce 40. let a první polovině 50. let 20. století. A návštěvníci by rozhodně neměli minout ani kolekci stíhacích letadel MiG, kterou Vojenský historický ústav Praha / Letecké muzeum Kbely disponuje. Jedná se o kompletní řadu strojů, která obsahuje typy MiG-15, MiG-17, Mig-19, MiG-21, MiG-23 a MiG-29 – jde tedy o všechny stroje, které sloužily v československé a české armádě.

rwgbfv.png

Na Pražskou muzejní noc do Kbel je vhodné vydat se i s dětmi, pro ně je zde připraven bohatý doprovodný program. Mohou si zasoutěžit v různých disciplínách, k atraktivním patří například běh v pytli na vrtule z vrtulníku, součástí je i možnost kreslení. Bude se také střílet na terč, a to z kuše a z vzduchových pušek. Nechybět bude ani ukázka vojenské kynologie, a to se psy z 24. zDL.

Doprava do muzea je možná buď běžnou linkou MHD ze stanice metra C Letňany, nebo speciální muzejní linkou číslo 6. Ta jede ze stanice metra A Staroměstská, přes stanici metra C Letňany až k Leteckému muzeu Kbely. Doprava vlastním automobilem není výhodná, v prostoru muzea je velmi omezený počet parkovacích míst.

Pražská muzejní noc se koná také v Národním památníků hrdinů heydrichiády v pražské Resslově ulici. Zdejší expozice připravená Vojenským historickým ústavem Praha ukazuje hrdinný boj čs. vojáků, kteří se zde v červnu 1942 ukrývali po atentátu na Reinharda Heydricha. Pro muzejní noc jsou do zdejší krypty pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje přichystány speciální prohlídky s průvodcem, začínají vždy v celou hodinu.

Letecké muzeum Kbely navíc letos slaví jubilejní, padesátou sezónu, a tak si jeho pracovníci přejí, aby Pražská muzejní noc ve Kbelích byla důstojným připomenutím půl století existence této nejvýznamnější muzejní letecké instituce v České republice. Výročí slaví i samotné letiště v Kbelích, rovných 100 let existence. Dnes zde sídlí 24. základna dopravního letectva. 

-fr-

Zdroj včetně fotografií: vhu.cz

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > ČsSL > Letecká muzea > Česká muzea > Na muzejní noc do Kbel přiletí Spitfire i Baťova Electra. Už tuto sobotu
.

         Máme pro vás »

FR 3/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

9. ročník Firmových Oscarů

9. ročník Firmových Oscarů »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Unikátní videobanka!

Unikátní videobanka »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 12.06.1994 se stalo...
12.06.1994
První let prototypu dopravního stroje Boeing 777.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456