Narušitel, nový český film o lásce k létání i o svobodě

26.10.2018

Z-126 OK-JHC hraje ve filmu důležitou roli. Z-126 OK-JHC hraje ve filmu důležitou roli.
Z-126 OK-JHC hraje ve filmu důležitou roli.

Flying Revue 6/2018     Po dlouhých letech je tu první film, který se víceméně celý odehrává v leteckém prostředí. Jeho příběh je zrozený z lásky k létání a k letadlům. Příběh z dob minulých, který dnešnímu filmovému divákovi přináší muž, jenž v době, kdy se příběh odehrál, ještě nebyl na světě. Filmový režisér David Balda a jeho film Narušitel.  

Hlavní linie filmového příběhu se odehrává v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století, kdy se jeden z hrdinů pokusí s letounem Zlín 126 ilegálně uletět na Západ. Ve filmu je díky tomu šest leteckých scén. Ta hlavní zobrazuje postup zásahu proti „narušiteli“. K němu totiž stejně jako ve skutečnosti musel vzlétnout stíhací letoun, který měl narušitele donutit přistát. „Tato scéna je ústřední a je zde reálně zobrazen postup při startu na narušitele,“ říká režisér David Balda.

Flying Revue 6/2018
”x”

Celý článek si můžete přečíst na stránkách 40-43 ve Flying Revue č. 6/2018. Časopis vychází 25. října 2018.

Pokud se stanete členy Klubu Flying Revue, rádi vám časopis doručíme až domů, navíc za zvýhodněnou cenu. Jak se stát členem Klubu Flying Revue?

„Ve scéně, kde MiG prolétá kolem narušitele, jsme museli utvořit skupinu kamerové Cessny a letadla narušitele, kolem něhož měl MiG proletět, aby mu trojitým zamáváním křídly dal signál Jste narušitel, následujte mě,“ líčí režisér a pokračuje.

„Abychom v obraze co možná nejdéle udrželi obě letadla, musel MiG letět na minimální rychlosti a naše skupina naopak na rychlosti maximální, abychom alespoň trochu eliminovali rychlostní rozdíl mezi letadly. V reálu to vypadalo tak, že naše skupina vystoupala na určitou výšku, poté jsme začali klesat a dostali se tak na maximální rychlost. V tu chvíli se k nám přiblížil MiG a scéna proběhla. Musím přiznat, že bylo docela obtížné všechno sladit, ale podařilo se.“   

Převážná část filmu se natáčela na letišti v Hořicích, které podle režiséra „vyniká nejen svou zachovalostí a krásným prostředím, ale i obrovskou atmosférou svazarmovského létání“. Navíc se tam o filmaře starala parta zkušených pilotů, kteří tak velmi přispěli k úspěšnému natočení filmu. Scény s vojenskými letouny se natáčely na letištích v Hradci Králové a Hradčanech u Ralska.  

Před objektivy kamer se při natáčení objevil MiG-15UTI skupiny Flying Legends, dále Antonov An-2, Blaník L-13, cvičný dvouplošník C4/C-104 (poválečná verze v Česku vyráběného letounu Bücker Bü-131 Jungmann) nebo Zlín 142. A především Zlín 126, na němž se hlavní hrdina filmu pokusí o úlet na Západ.

Vladislav Balda, zachránce OK-JHC, se svým vnukem, režisérem filmu Narušitel Davidem Baldou.Zoom gallery
Vladislav Balda, zachránce OK-JHC, se svým vnukem, režisérem filmu Narušitel Davidem Baldou.

Film Narušitel je o kráse létání, o lásce k němu. A o svobodě, za kterou se v minulém režimu lidé vydávali mnoha – tu úspěšnými, jindy neúspěšnými – způsoby.

„Byl bych rád, aby si divák odnesl z kina pocit touhy po svobodě a potřebu bojovat o ni, ale také aby na stíhací piloty nahlédl nejen jako na nástroje sloužící režimu, ale i jako na lidi, kteří létání milují, protože když jednou sednete za knipl, už nikdy nedokážete vystoupit,“ přeje si David Balda.

Film, jehož je Flying Revue mediálním partnerem, se natáčel se 36 dní od 16. srpna do 31. prosince 2017, poslední klapka padla na Silvestra loňského roku v Hradci Králové. Do kin jde v lednu 2019. 

Jan Dvořák

Foto: Actoress Production

 logo_fr_transp.jpg

Zoom gallery

  Zoom gallery

Flying Revue > Série & speciály > Archiv > Narušitel > Narušitel, nový český film o lásce k létání i o svobodě
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 18.07.1942 se stalo...
18.07.1942
Prototyp Messerschmittu Me 262 řízený testovacím pilotem Fritzem Wendelem provedl první vzlet za pomoci proudových motorů.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »