Nebojte se PBN!

15.6.2017

Satelitní navigace v IFR i VFR létání 12.  Další, již 12. díl vzdělávacího videa, vznikajícího v  rámci projektu CaBilAvi (Capacity Building for Aviation), nese název Navigace založená na výkonnosti PBN - RNAV. Je zde zmiňována základní terminologie a principy. Piloti s přístrojovou doložkou IR budou muset v budoucnu získat dodatečné oprávnění pro lety s využitím PBN. Jaké přesně budou požadavky na výcvik a přezkoušení stávajících držitelů IR k získání oprávnění PBN? Nastal čas, aby se každý držitel přístrojové kvalifikace začal o toto téma zajímat.


Nebojte se PBN!

PBN (Performance Based Navigation) – v překladu navigace založená na výkonnosti, je nová koncepce vedení letadla po trati, kdy daná trať nebo postup přiblížení není definován pomocí konkrétních radionavigačních zařízení (VOR, NDB, ILS…), ale pouze požadavkem na přesnost navigačního vedení. Tato požadovaná přesnost se označuje RNP (Required Navigational Performance), neboli požadovaná navigační výkonnost. Pokud tedy letová cesta nebo příletový postup vyžaduje například RNP 1, znamená to, že letadlo musí být schopno dodržet trať letu určitou danou přesností.

Sekce Pro piloty
”Flying

V naší sekci Pro piloty snadno najdete vše potřebné pro plánování letu v ČR i Evropě, pilotní tipy, slovník leteckých pojmů a mnohé další praktické pomůcky pro vaše létání.

Na rozdíl od tradičních IFR postupů, při nichž bylo pro každou trať či postup předepsáno, pomocí jaké navigační technologie se má letět, u PBN navigace je možno trať či postup letět pomocí různých navigačních zařízení, pokud splňují požadovanou navigační výkonnost (RNP). Stejnou trať tedy jedno letadlo může letět podle inerční navigace s DME korekcí, jiné zase pomocí GNSS navigace (spíše známé jako GPS navigace).  

egnos.jpg

Všechny díly seriálu Využití satelitní navigace v letectví najdete zde: www.flying-revue.cz/gnss.

Praktické létání PBN navigace není nijak složité. V podstatě každý, kdo si do palubní GPS zadá letový plán pomocí traťových bodů a pak podle toho letí, de-facto využívá principy PBN, aniž by si to uvědomoval. Situace se však komplikuje, když se začneme zajímat o bezpečné rozestupy mezi tratěmi různých letadel, bezpečný odstup od terénu a od překážek. Pak je nezbytné pro každou trať stanovit, s jakou přesností musí být letěna, aby byla bezpečná – a koncept RNP je na světě.

Ilustrační foto: Pavel ValentaZoom gallery
Ilustrační foto: Pavel Valenta
Ilustrační foto: Pavel ValentaZoom gallery
Ilustrační foto: Pavel Valenta
Ilustrační foto: Pavel ValentaZoom gallery
Ilustrační foto: Pavel Valenta

Certifikací systému EGNOS (European Geostacinary  Navigation Overlay System) před zhruba šesti lety však dostal tento druh navigace nový rozměr. Díky systému pozemních stanic, rozmístěných po Evropě a severní Africe, které zabezpečují zpřesnění signálu GPS, je možné využít precizní vertikální vedení, které si v ničem nezadá se systémem ILS. Praktické ukázky reálných letů a přiblížení na přistání se jistě dočkáme v některém z následujících dílů. 


Co je EGNOS a jak funguje. Video: GNSS Centrum

Satelitní navigace v letectví
”egnos”


Všechny díly seriálu najdete zde: www.flying-revue.cz/gnss.Text a foto: Pavel Valenta 

logo_fr_transp.jpg

.

Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
.

Pilotní legendy:

FR 1/2018: Už jsi četl?

Inzerce: 

..
12345

Živě z dráhy 06/24:

Novinka: Palubní desky

Inzerce

Reklama

Klíčenky pro piloty

Trička pro piloty

Speciál pro piloty:

Edice Flying Revue:  

..
12345

Kalendárium:

Dne 17.01.1963 se stalo...
17.01.1963
Experimentální raketoplán North American X15 A pilotovaný Joe Walkerem dosahuje výšky 82 600 m (271,000 feetů). Díky dosažené výšce letu se tak Walker stává oficiálně astronautem.
zavřít

Práce v letectví:

Předplatné:

..
1234

Přednášky, kurzy FR:

Knihy:

..
12

Naši partneři:

..
12345