Oficiální vyjádření vedoucího projektu k červnové nehodě UL-39 Albi

6.6.2016

Zkušební prototyp ultralehkého letounu UL-39 Albi při prvním představení odborné veřejnosti na jaře 2016.
Zkušební prototyp ultralehkého letounu UL-39 Albi při prvním představení odborné veřejnosti na jaře 2016.

K nehodě UL-39 Albi, k níž došlo v pátek při zkušebním letu na letišti Planá u Českých Budějovic, vydal oficiální vyjádření vedoucí realizačního týmu projektu ing. Robert Theiner. 

Zpráva o nehodě při zkušebním letu letounu  UL-39 

V pátek 3. 6. 2016 v odpoledních hodinách na letišti České Budějovice (Planá) pokračovaly letové zkoušky prototypu ultralehkého letounu UL-39, který je společným projektem ČVUT, LA composite, s.r.o., a JIHLAVAN airplanes, s.r.o.

Více o UL-39 Albi ve Flying Revue 4/2016

Více o letadle UL-39 Albi, jeho vývoji a dalších podrobnostech si přečtěte v rozhovoru s ing. Robertem Theinerem Flying Revue 4/2016. Číslo vyjde ve čtvrtek 23. června 2016.

Při ověřování maximální účinnosti vztlakových klapek se letoun dostal do rizikového režimu letu. Zkušební pilot se po vyhodnocení situace rozhodl v souladu s provozními směrnicemi aktivovat záchranný padákový systém, který letoun i s pilotem bezpečně snesl k zemi do zalesněné oblasti v těsné blízkosti letiště. Pilot nebyl zraněn a zkušební prototyp utrpěl poškození, která nebudou mít vliv na dalším pokračování vývoje letadla UL-39.

Realizační tým intenzivně pracuje na podrobném zjištění příčin nehody, aby zjištěné poznatky byly operativně začleněny do dalšího vývoje.

Ing. Robert Theiner, Ph.D., vedoucí realizačního týmu

ul39_015_(2).jpg

Pohled Františka Kučery z Klubu leteckých novinářů 

K oficiálnímu vyjádření ing. Roberta Theinera přikládáme i pohled Františka Kučery z Klubu leteckých novinářů:

Při vývoji nového letounu dochází k všelijakým mimořádným situacím, které musí zkušební piloti během letových zkoušek řešit. Každá mimořádná událost je praktickým poznatkem, který vede k úpravám prototypu tak, aby byly příčiny mimořádných událostí odstraněny a vlastnosti prototypu byly zlepšeny.

Cesta každého nového letounu od rýsovacího prkna přes stavbu a letové zkoušky prototypu až k prvnímu sériovému stroji je velice složitá a dlouhá. Také proto, aby byly odstraněny všechny možné chyby a nedostatky. Celý vývoj je pak zakončen velice důkladnými a složitými zkouškami oficiálních institucí, aby letoun získal příslušná oprávnění k provozu. Zmíněná mimořádná událost je jen jedním z článků dlouhé řady zkoušek, které budou mít pozitivní vliv na vývoj prototypu UL-39. Mimo jiné byla ověřena stoprocentní účinnost záchranného padákového systému a oprávněnost jeho instalace.

Podrobnosti o mimořádné události ze dne 3. června budou sděleny na tiskové konferenci, která se bude konat v pátek 17. června v Praze v Divadle Radka Brzobohatého. 

František Kučera, Klub leteckých novinářů ČR 

 kučera_františek-8177.jpg

 
logo_fr_transp.jpg 

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Oficiální vyjádření vedoucího projektu k červnové nehodě UL-39 Albi
.

         Máme pro vás »

FR 4/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 10.08.1949 se stalo...
10.08.1949
První let prototypu kanadského proudového dopravního letounu Avro Canada C102 Jetliner. Typ vyvolal na americkém kontinentu velkou pozornost, Howard Hughes nabídl financovat rozjezd sériové výroby, ale vývoj Jetlineru byl nakonec zastaven.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »