Nejlepší plachtařky světa budou bojovat o titul šampionky ve Zbraslavicích

11.5.2017

Letošní světový šampionát v bezmotorovém létání žen se koná ve Zbraslavicích na Kutnohorsku. Zdroj: Aeroklub Zbraslavice, koláž FRLetošní světový šampionát v bezmotorovém létání žen se koná ve Zbraslavicích na Kutnohorsku. Zdroj: Aeroklub Zbraslavice, koláž FR
Letošní světový šampionát v bezmotorovém létání žen se koná ve Zbraslavicích na Kutnohorsku. Zdroj: Aeroklub Zbraslavice, koláž FR
Zbraslavice z letadla. Zdroj: Maps.Google.comZbraslavice z letadla. Zdroj: Maps.Google.com
Zbraslavice z letadla. Zdroj: Maps.Google.com
Plán letiště Zbraslavice. Zdroj: Aeroklub ZbraslavicePlán letiště Zbraslavice. Zdroj: Aeroklub Zbraslavice
Plán letiště Zbraslavice. Zdroj: Aeroklub Zbraslavice
Plán letiště a zázemí zbraslavického letiště. Zdroj: Aeroklub Zbraslavice Plán letiště a zázemí zbraslavického letiště. Zdroj: Aeroklub Zbraslavice
Plán letiště a zázemí zbraslavického letiště. Zdroj: Aeroklub Zbraslavice
Oficiální logo šampionátu. Zdroj: wwwgc2017.cz
Oficiální logo šampionátu. Zdroj: wwwgc2017.cz

MS v plachtění žen Zbraslavice 2017    Česko v květnu hostí nejvýznamnější letošní světový podnik ženského plachtění – 9. FAI Mistrovství světa v bezmotorovém létání žen proběhne mezi 20. květnem a 4. červnem 2017 ve Zbraslavicích na Českomoravské vrchovině. Flying Revue bude jako mediální partner šampionátu u toho.  

Už za týden se zbraslavický aeroklub přemění na základnu nejlepších světových plachtařek. Oficiální zahájení mistrovství připadá na sobotu 20. května 2017 v 16 hodin, už od středy 17. května budou probíhat oficiální tréninky. Slavnostní zakončení proběhne o patnáct dní později, v neděli 4. června 2017.

Oficiální logo šampionátu. Zdroj: wwwgc2017.cz
Oficiální logo šampionátu. Zdroj: wwwgc2017.cz

Mistrovství, na nějž se přihlásilo na pět desítek závodnic z 13 zemí, se koná ve třech třídách: v Klubové třídě (25 pilotek), Standardní třídě (14 pilotek) a letos poprvé namísto ve Třídě 15m budou závodnice soutěžit ve Třídě 18m (11 pilotek). Nejhojněji bude zastoupeno Německo (10 závodnic), Česko (9 závodnic) a Polsko a Francie (po 7 závodnicích). Z největší dálky přiletí Sarah Arnold (USA) a tři reprezentantky Austrálie. 

Na startovní listině jsou zastoupeny tři současné mistryně světa - Anne Ducarouge z Francie (15m class), další Francouzka Aude Grangeray (Standard Class) a Němka Sabrina Vogt (Club Class).

WWGC 2017
”Flying

9th FAI WWGC 2017 (Women´s World Gliding Championship) je letecká soutěž I. kategorie vyhlašovaná Mezinárodní federací leteckých sportů FAI, koná se každé dva roky.
Pro rok 2017 se koná ve Zbraslavicích na Kutnohorsku, a to od 17. května do 4. června 2017.
Kvalifikované pilotky: 49
Reprezentační týmy: 13 (ARG, AUS, CZE, DEN, FRA, HUN, GBR, GER, ITA, NED, POL, RUS, USA)
Program:
13.-16.5. - neofic. trénink. lety
17.-19.5. - ofic. trénink. lety
20. 5. - slavnostní zahájení
21. 5. - 3. 6. - soutěžní dny
4. 6. - slavnostní vyhlášení vítězů a závěrečný ceremoniál
Místo konání: Veřejné vnitrostátní letiště Zbraslavice
Pořadatel: Aeroklub České republiky a Aeroklub Zbraslavice
Web: www.wwgc2017.cz

Barvy Česka bude hájit devět závodnic, po třech v každé třídě, což je maximum, kolik pravidla pro jednu zemi povolují. Klára Teichmannová, Eva Černá a Petra Piskatá poletí ve třídě Club, Hana Trešlová, Dana Nováková a Jan Vepřeková ve třídě Standard a Jana Trešlová, Lenka Kuthanová a Alena Netušilová (členka pořádajícího aeroklubu) budou bojovat ve třídě 18m.

Naše závodnice nejsou zcela jistě bez šance - Dana Nováková si z posledního mistrovství světa v dánském Arnborgu (2015) odvezla stříbro ve třídě Standard a Jan Vepřeková brala v téže třídě bronz. Obě navíc patří v současnosti do první světové desítky (Nováková má rating score 936,4, Vepřeková 935,8).

Web Flying Revue nabídne ve spolupráci s organizátory šampionátu hned několik zajímavých výstupů. „V první řadě to  bude krátké denní zpravodajství a výsledky, které doplní profily některých závodnic a jejich strojů, “ říká šéf webu FR Jan Dvořák. Z webu Flying Revue se také dostanete na live tracking během plnění jednotlivých úloh, exkluzivně pak budeme nabízet i unikátní sérii animovaných minifilmů, které přímo pro šampionát vytvořil režisér, akademický malíř Pavel Koutský.

„Filmečky budeme promítat závodnicím vždycky při dopoledním briefingu, abychom jim po ránu rozjasnili tváře, hned poté si je budou moci pustit i čtenáři Flying Revue,“ usmívá se šéf organizačního výboru Jan Hýla, jenž je zároveň i předsedou zbraslavického aeroklubu. 

Závodnice kromě plnění obvyklých denních úkolů čeká i neletový program. „Neletový program k soutěžím patří a všichni se na něj vždy těší. Zmínit mohu třeba společnou party na letišti, účastníci z jednotlivých týmů budou ale mít možnost navštívit i historické centrum nedaleké Kutné Hory a další zajímavosti,“ uvádí Jan Hýla.


Takhle to vypadalo na posledním MS v plachtění žen v dánském Arnborgu (2015). Video: FAI Gliding

Šampionát, který se koná ve dvouleté periodicitě, pořádá letos Aeroklub Zbraslavice s podporou Aeroklubu ČR. Prezidentkou jury bude Němka Gisela Weinreich. Záštitu nad šampionátem převzaly hned dvě vrcholné státní instituce: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstvo dopravy ČR, k nim se přidala hejtmanka středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. 

Jan Dvořák

logo_fr_transp.jpgzbraslavice.pngx_-_kopie.png

Flying Revue > Série & speciály > Archiv > WWGC Zbraslavice 2017 > Nejlepší plachtařky světa budou bojovat o titul šampionky ve Zbraslavicích
.

         Máme pro vás »

Podpořte dokument!


FR 3/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Kalendář leteckých akcí:

Kalendář leteckých akcí »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 30.05.1958 se stalo...
30.05.1958
Z letiště v Long Beach vzlétl ke svému prvnímu letu prototyp dopravního letounu Douglas DC-8 (N8008D) pilotovaný zkušebním pilotem A.G.Heimerdingem.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »