Největší komerční vzducholoď světa míří do Prahy

14.5.2018

Vzducholoď Zeppelin NT nad Bodamským jezerem.Vzducholoď Zeppelin NT nad Bodamským jezerem.
Vzducholoď Zeppelin NT nad Bodamským jezerem.
Konstrukce Zeppelin NT.Konstrukce Zeppelin NT.
Konstrukce Zeppelin NT.
Pohled do kabiny Zeppelin NT.Pohled do kabiny Zeppelin NT.
Pohled do kabiny Zeppelin NT.

Zeppelin NT v Praze      (aktualizováno) Je jen o metr kratší než B747-8, na rozdíl od něj ale pojme pouze 12 cestujících. Řeč je o největší vzducholodi světa, Zeppelinu LZ NT07-101, která by měla zítra nebo ve středu tento týden dorazit do Prahy. Když ji vyfotíte, můžete vyhrát mobilní telefon Cat S31.   

Zeppelin měl ze své základny v německém Friedrichshafenu vzlétnout už dnes, kvůli větru však musel být start odložen. Jakmile počasí dovolí, stroj nabere směr Praha, kde přistane na letišti Letňany (LKLT) a pobude tu zhruba týden. Poslední zprávy (14. 5. 2018, 17.00h) říkají, že počasí na trase dovolí přílet možná až v pátek 18. 5. S ohledem na meteo podmínky organizátoři zatím nemohou sdělit přesnou trasu, kudy vzducholoď nad Českem poletí. 

Každopádně Pražané budou moci nad hlavním městem vzducholoď spatřit během tohoto týdne při vyhlídkových letech. Každý den pobytu vzducholodi v Praze by jich mělo proběhnout sedm. Vyhlídkové lety jsou určeny pouze partnerům pořádající společnosti Zeppelin CZ, která akci připravila v rámci blížících se oslav padesáti let od vstupu na československý, resp. český trh. Flying Revue svým čtenářům jako jeden z pozvaných hostí zážitek z letu vzducholodí zprostředkuje alespoň prostřednictvím fotoreportáže. 

Zájemci o let vzducholodí z řad veřejnosti tak musí navštívit její základnu ve Friedrichshafenu, kde mohou absolvovat let na některé z třinácti různých tras nad Bodamským jezerem. Pražané ale přece jen nejsou zcela mimo hru -  pokud vlastní fotoaparát, na facebookovém profilu Zeppelin CZ mohou soutěžit o tři mobilní telefony. Vyhrají je totiž autoři tří nejlepších snímků vzducholodi nad Prahou. (Více ») 

Zeppelin NT.Zoom gallery
Zeppelin NT.

Největší i nejbezpečnější na světě: vzducholoď Zeppelin NT

rwítgjfok_468x1117.jpg

Využití nejnovějších technologií a péče o odkaz hraběte von Zeppelina dala vzniknout stroji Zeppelin LZ NT07-101, jenž je s délkou 75 m a objemem 8 425 m³ v současné době největší polopevnou vzducholodí na světě. Vzducholoď má certifikát EASA i FAA ke komerčním letům ve třídě “Commuter”.

Je vybavena systémem řízení letu fly-by-wire a je schválena pro “Řízení jediným pilotem” za podmínek VFR (denní i noční provoz). Loď pohání tři motory Textron Lycoming o výkonu 147 kW, maximální rychlost je 125 km/h. Motory, ovládací panely a kabina jsou připevněny přímo ke konstrukci. Kabina pojme kromě pilota a stevarda až 12 pasažérů.

Od roku 2001, kdy provozovatel lodi Deutsche Zeppelin-Reederei začal pořádat komerční lety, se v Zeppelinu NT proletělo na čtvrt milionu cestujících po celém světě. Domovská základna vzducholodě Zeppelin NT je na břehu Bodamského jezera v německém Friedrichshafenu – v místě, odkud Ferdinand von Zeppelin poslal k nebi svou první vzducholoď a později i slavný Hindenburg. 

Stejného osudu, jaký stihnul Hindenburg, se však u Zeppelinu NT není třeba obávat, jak jeho vysvětluje pilotka Katharine Boardová: „Hindenburg měl pevnou konstrukci a byl naplněn hořlavým vodíkem. My dnes používáme polopevnou konstrukci a nehořlavé helium, což z Zeppelinu dělá nejbezpečnější dopravní prostředek na světě.“ 

Společnost Zeppelin CZ s.r.o. je výhradním prodejcem stavebních strojů, energetických systémů a důlních strojů a zařízení výrobce Caterpillar v České republice. Kromě prodejních a servisních služeb se společnost zabývá také půjčováním strojů a zařízení.

Společnost ZLT Zeppelin Luftschifftechnik GmbH & Co KG sídlí ve Friedrichshafenu. Byla založena v roce 1993. Navrhuje, staví a prodává Zeppelin NT – moderní vzducholoď pro celou řadu použití: osobní přeprava, speciální úkoly pro vědecké a průmyslové účely, reklamní a multimediální lety.

-fr-

Zdroj a foto: Zeppelin CZ 

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Zprávy > Všechny články > Největší komerční vzducholoď světa míří do Prahy
.

         Máme pro vás »

FR 5/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně 

Hledáte práci u letadel?

               Direct Fly

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 03.10.1967 se stalo...
03.10.1967
Zkušební pilot William J. Knight ustanovil s raketoplánem North American X-15 nový rychlostní rekord (Mach 6,72 - 7,297 km/h). Jednalo se o nejvyšší rychlost dosaženou tímto strojem.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »