Neobvyklá přistání 9: Santa Catalina, USA

26.10.2018

Video: Neobvyklá přistání 9.      Velmi přitažlivé letiště Catalina Airport leží na náhorní plošině ostrova Santa Catalina nedaleko Los Angeles. Přistáli jsme zde na dráze 22 v rámci expedice USA 2016. Série Neobvyklá přistání pokračuje devátým dílem. 
USA, Santa Catalina - Landing and Take off

Letadlo: Cessna 182

Posádka: Jan Čermák - pilot, Jiří Pruša

Kdy:  Expedice USA 2016

Na Santa Catalinu jsme se blížili podél pobřeží od San Diega. Ostrov je součástí národního parku, nad kterým je třeba udržovat předepsanou výšku a ten den byla jeho velká část navíc pokrytá mraky. Nevelký ostrov je totiž představován především skalami, které jsou až nějakých 600 metrů vysoké a zdejší chladné moře vytváří předpoklady pro častou nízkou oblačnost.  

» O přistání na Santa Catalině a také na letištích Gibraltar, Barra a Madeira-Funchal si můžete přečíst v nejnovějším čísle Flying Revue 6/2018

18_1280x854.jpg

Nebyli jsme si ale dost dlouho jistí, zda letiště z mlhy někde vůbec vykoukne. Měli jsme ale nakonec štěstí – severní půlka ostrova měla trochu lepší počasí, a tak jsme najednou zahlédli letiště, které připomíná spíše některý z francouzských alpských altiportů – poměrně strmě stoupající dráha ležící na jednom z nejvyšších vrcholků ostrova.

Opticky neobvyklé bylo finále dráhy 22, kdy jsme nejdříve letěli nějakých 800 metrů nad viditelnou hladinou moře pod námi. Během několika vteřin se tahle výška ale změnila na nějakých 100 metrů AGL nad strmě nabíhajícími skalami. Ostrov má prostě velmi strmé skály a letiště je umístěné na jedné z nich. Přistání bylo trochu turbulentní, protože i tady se vítr o skály tříští, ale vše jsme zvládli.

Na poměry v USA se na letišti Santa Catalina platí poněkud neobvykle přistávací poplatky – bez ohledu na MTOW tu platí jednotná sazba 25 USD. Peníze jdou prý na udržování národního parku. Asi po půlhodinové přestávce jsme znovu sedli do letadla a podobně jako na altiportu jsme startovali z kopce, tedy v opačném směru, než jsme přistávali. 

» O dalších neobvyklých přistáních si můžete přečíst ve Flying Revue 4/2018 i ve Flying Revue 5/2108.

Ve videosérii Neobvyklá přistání vám nabízíme záznamy přistání na neobvyklých místech. Ať jsou to zajímavá letiště se specifickými parametry či místa, která ani letišti nazvat nelze, jako třeba přistání na pláži. 

                                                 » Nahlédněte také do speciálu USA 2016 »
euggonifvpoúdc.png

 

» Sledujte projekt 100 let - 100 letišť, při němž chceme leteckým mostem propojit sto českých a slovenských letišť. 

 

 

  Zoom gallery

Flying Revue > Letecká videa > Neobvyklá přistání > ARCHIV - Neobvyklá přistání > Neobvyklá přistání 9: Santa Catalina, USA
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 17.06.1955 se stalo...
17.06.1955
První let sovětského dopravního letounu Tupolev Tu-104.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »