Nová kniha Svět z nebe!

28.10.2020

Každý máme sen a pokud jste dostatečně vytrvalí, můžete si ho i splnit.

Zoom gallery

Ten Jirkův je třeba oblet světa, ale než se mu ho podaří splnit, stihl po různých expedicích za posledních 7let s podporou týmu Flying Revue nalétat desítky expedic a vidět i tak skoro celý svět. Během těch cest nasbíral množství pilotních zkušeností, udělal tisíce leteckých fotografií a natočil stovky hodin leteckých videí. Taky připravil desítky článků, které od roku 2013 vycházejí na stránkách časopisu Flying Revue a na webu Flying Revue. Od začátku letošního roku jsou letecká videa z jeho expedic také pravidelně prezentována na internetové televizi TV Seznam.

Nyní přichází skvělá novinka, pro každého pilota i nadšence do létání, nebo cestování. Flying Revue vydává novou exkluzivní knihu Jirky Pruši – Svět z nebe (nebo e-Shop a zvolte Knihy).

Létání je úžasná věc
Létání je úžasná věc

Jirko, co můžeš říct o téhle knize?

Knihu Svět z nebe jsem připravil především pro to, abych mohl zájemcům předat co nejvíc zkušeností i radosti, které jsem získal během leteckých expedic do řady zemí světa. Jsou to zkušenosti získané například přistáními na více než 850 sportovních, dopravních, travnatých, asfaltových, písečných, horských, pouštních a jiných letištích na několika kontinentech. Jsou to zkušenosti z letu v různých meteorologických i klimatických podmínkách nad mořem, horami nebo pouští. Abych je všechny získal, strávil jsem za kniplem asi 3000 VFR letových hodin a prožil také pár složitějších situací.

V knize Svět z nebe se snažím svoje zkušenosti popsat tak, aby si je čtenář nějak v klidu a automaticky vryl do paměti. Nikoliv tedy jako poučování ale jako dělení se o to, jak jsem různé situace řešil – někdy dobře a někdy samozřejmě také špatně. Aby čtenář-pilot neopakoval chyby, které jsem za něj už udělal já a aby uměl co nejlépe vyhodnotit a řešit situace, které během dálkových VFR letů mohou nastat. Sám si totiž přesně pamatuji moment, kdy mě před katastrofou ze ztráty prostorové orientace zachránila jednoduchá poučka, kterou mi kdosi, kdysi někde řekl: „Nevěř svým instinktům, věř přístrojům“. Bylo by skvělé, kdyby něco z mých zkušeností také někomu pomohlo se dostat ze složité situace.

Obálka nové knihyZoom gallery
Obálka nové knihy

Do knihy Svět z nebe jsem vložil také popisy mých kritických letových situací, které jsem dosud nikomu ani nevyprávěl ani o nich nepsal. Došel jsem totiž k tomu, že jsem už dostatečně starý na to, abych si nemusel lámat hlavu s tím, co si kdo o mě pomyslí nebo co o mě řekne.  

Kniha Svět z nebe bude mít 776 stránek a bude obsahovat více než 2200 fotografií. Její vydání je tedy poměrně nákladná záležitost, která nám neumožňuje nechat vytisknout knihu ve větším počtu výtisků na sklad. Proto ji budeme nabízet jen v omezeném nákladu na objednávku.

 fr_inzerat_a4_svet_z_nebe_final_776.jpg

Jak dlouho jsi ji připravoval?

To je těžké říct. V knize Svět z nebe jsou totiž i články, které vycházejí již od roku 2013, takže bych mohl říct, že 7 let. Opravdu jsem knihu ale začal připravovat letos na jaře, když mi koronavirus zabránil v obletu světa a já jsem tak najednou získal čas, který jsem chtěl pozitivně využít. Taky k tomu nemalou měrou přispěl hlavní grafik Flying Revue, Jožo Skácal, kterému se ta myšlenka velmi líbila, a začal na ní se mnou ihned pracovat.

Jedná se o ucelený obsah všech expedic za posledních 7 let, existuje něco takového na trhu v ČR nebo SR?

Nevím, že by podobná publikace, to znamená souhrn zkušeností z VFR letů nad různými kontinenty, existovala jak v ČR/SR, tak někde jinde ve světě. Ze znalostí, které mám se mi nezdá, že by se létání, leteckému fotografování a filmování i psaní někdo v takovém rozsahu věnoval. Objevují se jednotlivá videa, jednotlivé příběhy, články, série fotek atd. Vždy to je ale pouze z určitých zemí/oblastí, ke kterým měl autor nějaký vztah. Můj přístup je trochu jiný. Přeji si prostě z letadla zdokumentovat co největší část celého světa a tuto snahu odráží i kniha Svět z nebe.

Nevšední pohled na letiště Praha
Nevšední pohled na letiště Praha

Bohužel jsme v době pandemie Coronaviru, proběhne křest knihy?

Stejně jako loni proběhl úspěšný křest knihy Evropské ostrovy z nebe, plánovali jsme i letos začátkem prosince uspořádat křest knihy Svět z nebe. Pandemie nám tento plán zhatila, a tak nyní zvažujeme možnost udělat křest knihy on line. Ještě ale sám nevím, jak přesně takový křest zorganizovat, tak uvidím, zda moji znalejší kolegové přijdou s nějakými nápady, které bychom mohli realizovat.

Bereš vydání této knihy, za své životní dílo?

Je to i pro mě osobně hodně důležitá kniha, protože je v ní shrnutých vlastně 10 let života, které jsem z velké části věnoval sportovnímu letectví. Nejen létání, ale také fotografování, natáčení, psaní, publikování, přednášení i studiu. Jsem rád, že to vše bude v jedné knize, ale za životní dílo to nepovažuji. Vidím to trochu jako uzavření jedné kapitoly, které vlastně přinesla pandemie koronaviru. Jsem totiž přesvědčený, že jak svět, tak náš život i létání budou po skončení pandemie trochu jiné. Takže to bude už zase další kapitola a doufám, že i z ní připravím nějakou zajímavou publikaci.

Ukázka z knihy: Oblet zeměkoule malým letadlemZoom gallery
Ukázka z knihy: Oblet zeměkoule malým letadlem

Ukázka z knihy: SaharaZoom gallery
Ukázka z knihy: Sahara

Kdo všechno spolupracoval na této knize?

Jednotlivé letecké expedice jsou postavené na součinnosti celého našeho týmu Flying Revue. Sám bych rozhodně nebyl schopen je odletět tak, jak se nám to daří v týmu. To znamená také publikování reportáží; natáčení, editace, upload a prezentace videí; on line tracking během letu; grafické úpravy článků a publikací; editace videí; řešení držáků a napájení kamer a také přímá spoluúčast na některých expedicích. Takže mohu vyjmenovat vlastně všechny členy našeho týmu – Miloš Dermišek, Jožo Skácal, Jindřich Ilem, Michal Beran. Nyní se do tohoto týmu pomalu ale jistě zařazuje i Tomáš Zach .

Děkuji ti za rozhovor a těším se na tvojí novou knihu!

szn_obsah_1.jpg

szn_obsah_2.jpg

szn_obsah_3.jpg

Autor článku: Tomáš Zach

zahlavi_fcb_fr_svet_z_nebe_2.jpg

Navštivte náš e-Shop a objednejte si limitovanou edici nové knihy Jirky Pruši.

Flying Revue > Flying Revue > FR informuje > Nová kniha Svět z nebe!
.

         Máme pro vás »

FR 4/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 02.07.1937 se stalo...
02.07.1937
Americká pilotka Amelia Earhartová spolu s navigátorem Fredem Noonanem zmizeli při pokusu obletět Zemi s letounem Lockheed Electra nad Tichým oceánem.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »