Nová přiblížení SBAS - EGNOS

30.6.2017

Satelitní navigace v IFR i VFR létání 13.   Další díl vzdělávacího videa projektu CaBilAvi (Capacity Building for Aviation), nese název Nová přiblížení SBAS-EGNOS. Provede nás úskalími nové terminologie, objasní nový způsob rozdělení přesných a nepřesných přiblížení a seznámí nás s různými minimy pro ten který typ přiblížení. Význam mnoha zdánlivě složitých zkratek nám bude po shlédnutí přeci jen bližší.


Nová přiblížení SBAS - EGNOS

Jak už bývá zvykem, Evropa je v zavádění nových postupů dosti konzervativní, takže k získání oprávnění pro navigaci PBN vznikl nový předpis – Nařízení komise EU 2016/539, ve kterém jsou zmiňovány dodatečné požadavky na výcvik, zkoušky a pravidelné přezkušování pro zanesení záznamu o získání práv pro PBN do přístrojové kvalifikace pro stávající držitele kvalifikace IR. O tom, že to však nic složitého není jsme se ovšem snadno přesvědčili sami.

Sekce Pro piloty
”Flying

V naší sekci Pro piloty snadno najdete vše potřebné pro plánování letu v ČR i Evropě, pilotní tipy, slovník leteckých pojmů a mnohé další praktické pomůcky pro vaše létání.

Naším záměrem bylo vyzkoušet si přiblížení LPV (Localiser Performance with Vertical guidance). Neradi bychom čtenáře obtěžovali popisem naší teoretické přípravy. Několik maličkostí však bude patrně vhodné zmínit.

LPV patří do kategorie přiblížení s vertikálním vedením s výškou rozhodnutí obvykle 250 ft AAL. V první řadě je nutno mít k dispozici takové letadlo, u něhož můžeme bez uzardění zanést do letového plánu v poli 10/ Vybavení: B, což znamená vybavení pro LPV. Do stejného pole pak ještě musíme zapsat G (GNSS) a R (PBN approved).

Do pole 18 / Jiné informace je třeba uvést PBN/S1, což znamená schopnost RNP přiblížení a NAV/SBAS (Satelite-Based Augmentation System). Základní kritéria pro výběr letadla jsme ještě rozšířili o možnost zobrazení přibližovací, příletové a odletové mapy přímo na obrazovce MFD, neboť práci s papírovými mapami v kokpitu považujeme v dnešní době pouze za nouzové řešení.  

Ilustrační foto: Pavel ValentaZoom gallery
Ilustrační foto: Pavel Valenta
   Il. foto: P. ValentaZoom gallery
Il. foto: P. Valenta
   Ilustrační foto: Pavel ValentaZoom gallery
Ilustrační foto: Pavel Valenta
 

egnos.jpg

Všechny díly seriálu Využití satelitní navigace v letectví najdete zde: www.flying-revue.cz/gnss.

Základním kritériem pro výběr letiště je pochopitelně publikované LPV přiblížení, ale také přiměřená možnost zanést do letového plánu jako náhradní letiště takové, které umožňuje konvenční přístrojové přiblížení. Dobře možné je také využít takové letiště, které disponuje jak GNSS, tak klasickým přiblížením.  

V České republice těmto kritériím vyhovují téměř všechna velká, řízená letiště. Naopak neřízené letiště , které by nám nabídlo takovou možnost v ČR zatím na rozdíl od našich západních sousedů nemáme. Jak náš výcvikový let probíhal i jaká úskalí na vás výcvik PBN bude klást se dozvíte společně s publikováním dalšího výukového videa.


Co je EGNOS a jak funguje. Video: GNSS Centrum

 

Text a foto: Pavel Valenta 

logo_fr_transp.jpg

.

Flying Revue > Aktuality > Všeobecné letectví > Nová přiblížení SBAS - EGNOS
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >> >
 
 
.

Pilotní legendy:

FR 1/2018: Už jsi četl?

Inzerce: 

..
12345

Živě z dráhy 06/24:

Novinka: Palubní desky

Inzerce

Reklama

Klíčenky pro piloty

Trička pro piloty

Speciál pro piloty:

Edice Flying Revue:  

..
12345

Kalendárium:

Dne 17.01.1963 se stalo...
17.01.1963
Experimentální raketoplán North American X15 A pilotovaný Joe Walkerem dosahuje výšky 82 600 m (271,000 feetů). Díky dosažené výšce letu se tak Walker stává oficiálně astronautem.
zavřít

Práce v letectví:

Předplatné:

..
1234

Přednášky, kurzy FR:

Knihy:

..
12

Naši partneři:

..
12345