Novinky z vesmírného letiště Spaceport America

11.5.2020

I v této složité době přichází dobré zprávy a průlomové informace. 

 Spaceship Two na hranici vesmíru. Zdroj Virgin Galactic
Spaceship Two na hranici vesmíru. Zdroj Virgin Galactic

Jednou z nich je ta, která se udála 1. května 2020 na prvním kosmickém letišti na světě, na Spaceport America, který pomohl vybudovat vizionář Sir Richard Branson. Zde proběhl další úspěšný milník v realizovaném snu o létání do vesmíru. Kosmická loď Spaceship Two úspěšně odstartovala zavěšená na letounu White Knight Two a vystoupala do výšky 50 tisíc stop (15240 metrů), kde se odpoutala a plánovaným volným kluzem a následným přistání na letišti Spaceport America splnila důležitou podmínku letové zkoušky a tím i přiblížila komerční služby Virgin Galactic. 

Letiště Spaceport America v Novém Mexiku, hlavní hangár a zázemí pro vesmírné lety.
Letiště Spaceport America v Novém Mexiku, hlavní hangár a zázemí pro vesmírné lety.

SpaceShip Two byl pilotován ve složení Dave Mackay a CJ Sturckow, kdy nosný letoun pod imatrikulací M347MS byl pilotován Michaelem Masuccimem a Kellym Latimerem. Jedná se o první test ve vzdušném prostoru Nového Mexika, kdy kosmická loď odstartovala a poté i přistála na Spaceport America. Navíc bez aktivace motorů. Při plachtění dosáhla loď rychlosti 0,70 Mach (857,5 km/h). Dle oficiálních informací od generálního ředitele Galactic Ventures (zahrnující i společnost Virgin Galactic) George Whitesidese, plánují v následujících měsících několik dalších těchto letů s cílem získání potřebného množství dat a i k finálnímu vyhodnocení úřadu o bezpečnosti tohoto suborbitálního plavidla.

Cílem tohoto testu, krom potvrzení letových vlastností kosmického plavidla, byl i sběr důležitých dat ohledně aerodynamiky a tím i odhalení možného zlepšení v manévrování při sestupu. Také to jsou důležitá data, která povedou k budoucímu výcviku pilotů, jak uvedla společnost Virgin Galactic na svých webových stránkách https://www.virgingalactic.com/articles/virgin-galactics-spaceshiptwo-completes-first-flight-from-spaceport-america/?fbclid=IwAR0PGm-dLh0I0KRhN1fS4Q1pNUI32wPkBNhqhVTE1_3MCt_yaY8CneBvLfk

Důležitým testem bylo i ověření spolupráce na řízení tohoto letu mezi New Mexico Spaceport Authority (NMSA), White Sands Missile Range (WSMR), Federal Aviation Administration (FAA), Albuquerque Flight Center (FSDO) a FAA Air Traffic Control Center. Tedy spousta koordinace na armádní zónu. Video z letu je zveřejněné na Facebookovém profilu společnosti Virgin Galactic a vřele jej doporučuji - https://www.facebook.com/VirginGalactic/videos/533114787594687/ . Nezvyklostí na tomto videu je odpoutání kosmického plavidla, bez následného zažehnutí motoru. Záznam letu je také dohledatelný na portále Flightradar https://www.flightradar24.com/data/aircraft/n348ms#246eeb63 , nebo na https://flightaware.com/live/flight/N348MS/history/20200501/1500Z/9NM9/9NM9 

děkuji

Tomáš Zach

logo_fr_transp_1.jpg

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Novinky z vesmírného letiště Spaceport America
.

         Máme pro vás »

FR 4/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 10.08.1949 se stalo...
10.08.1949
První let prototypu kanadského proudového dopravního letounu Avro Canada C102 Jetliner. Typ vyvolal na americkém kontinentu velkou pozornost, Howard Hughes nabídl financovat rozjezd sériové výroby, ale vývoj Jetlineru byl nakonec zastaven.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456