Olejová čerpadla jsou srdcem vašeho motoru. A o srdce je třeba se dobře starat

23.12.2019

Olejové čerpadlo v dílech.Olejové čerpadlo v dílech.
Olejové čerpadlo v dílech.
Nevhodná aplikace silikonu jako těsnění.Nevhodná aplikace silikonu jako těsnění.
Nevhodná aplikace silikonu jako těsnění.
Zanesený filtr oleje.Zanesený filtr oleje.
Zanesený filtr oleje.
Vrstvy usazenin ve filtru.Vrstvy usazenin ve filtru.
Vrstvy usazenin ve filtru.
Zadření a poškození ložiskových domků po aplikaci silikonu, který se dostal do oleje.Zadření a poškození ložiskových domků po aplikaci silikonu, který se dostal do oleje.
Zadření a poškození ložiskových domků po aplikaci silikonu, který se dostal do oleje.

Flying Revue 1/2020               Oleje zajišťují nejen plynulých chod vašeho motoru, ale taktéž jeho chlazení. Srdcem vašeho motoru je olejové čerpadlo, v některých případech dokonce čerpadla dvě, a proto byste měli vědět, jak tyto stroje pracují a jak se o ně starat tak, aby vám vydržely co nejdéle a zajišťovaly bezpečný provoz vašeho motoru. A také abyste si mohli zkontrolovat jejich skutečný stav před opravou a po opravě.

Nejčastější závady a poruchy olejových čerpadel mohou být způsobeny nízkou hladinou oleje v nádrži, poškozenými hadicemi, přechodkami a koncovkami olejové soustavy a zanesenými olejovými filtry. Při nízké hladině oleje v nádrži dochází k nepravidelnému sání oleje do hlavního čerpadla, které se pak z důvodu nedostatku oleje přehřívá, což vede především k většímu opotřebování karteru čerpadla. Ten je zpravidla vyroben z lehké slitiny, a ta teplem mění svůj tvar.

» Co dalšího si přečtete v prvním čísle Flying Revue ročníku 2020? Klikněte.  

Poškozené hadice, jejichž životnost je velice omezená, jsou dalším pravidelným zdrojem potíží, stejně jako šroubení, přechodky a koncovky, které piloti někdy neradi kontrolují, protože jsou precizně zajištěny drátkovým systémem. Je to však nutností! Na výtlačných hadicích závadu zjistíte snadno, ale na sacích to jde hůře, a může docházet k přisávání falešného vzduchu.

Zoom gallery

Proto je nezbytné po předepsaných motorových hodinách, tak jak udává výrobce, udělat nejen vizuální, ale i mechanickou kontrolu. Stejnou nezbytností je rovněž pravidelná kontrola olejových čističů, protože jejich zanesení způsobuje namáhání čerpadla, omezuje plnohodnotný průtok oleje a snižuje plnicí funkci.

Flying Revue 1/2020

Celý článek si můžete přečíst na stránkách 40-42 ve Flying Revue č. 1/2020.

Časopis vyšel 19. prosince 2019. Pokud se stanete členy Klubu Flying Revue, rádi vám časopis doručíme až domů, navíc za zvýhodněnou cenu.
» (Jak se stát členem Klubu FR)

Pravidelnou kontrolu tlakoměru v kokpitu letadla zajistíte kalibrovaným kontrolním měřidlem, kterým zjistíte případné odchylky v měření. Je-li odchylka větší než 5 %, je nutné tlakoměr vyměnit za nový. Základní tlak pro kontrolní měření se odebírá vždy na výtlaku olejového čerpadla, přičemž ve většině případů mají čerpadla označený kontrolní měřicí bod.

Při opravě celého motoru v servisní organizaci je potřeba kontrolovat základní nastavení regulačního a přepouštěcího ventilu, tlak je možné upravovat přímo na letadle, pokud dojde po záběhu motoru k poklesu tlaku. Takovéto zásahy by měl provádět servisní technik se specializovaným kontrolním přístrojem a znalostí problematiky a typu konstrukce příslušného motoru.

Nejčastější poruchy bývají důsledkem neodborné montáže čerpadla po amatérské opravě a nedodržení standardů. Typickým příkladem může být náhrada originálních těsnicích prvků silikonovým tmelem, který se pak dostává do celého olejového systému. Silikon prodávaný v tubě do motoru nikdy nepatří, je vhodný pouze na opravy v domácnosti apod. Je nejčastější příčinou poškození nejen ventilů, ale především styčných ploch ložisek klikové hřídele a dalších kluzných uložení. Proto ho prosím nepoužívejte jako náhradu za poškozené těsnění.

Text a foto: Štěpán Berný

 logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Časopis FR > Flying Revue 1/2020 > Olejová čerpadla jsou srdcem vašeho motoru. A o srdce je třeba se dobře starat
Loading...

Flying Revue 1/2020

Loading...

Flying Revue 1/2020

.

         Máme pro vás »

FR 3/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 27.05.1955 se stalo...
27.05.1955
První let francouzského dopravního letounu Sud Aviation Caravelle (F-WHHH). První let trvající 41 minut provedla posádka ve složení Pierre Nadot (kapitán), André Moynot (první důstojník), Jean Avril (mechanik), André Préneron (radiotelegrafista) a Roger Beteille.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »