Ostrovy Baltského moře 3: Krajina doby ledové

15.3.2019

Ostrovy Baltského moře 3 (video)         Při letu nad Kvarkenským soustrovím se takřka dotýkáte prehistorie. Ostrovy se vyzdvihly z moře, když je po velkém tání poslední doby ledové přestaly tížit tamní ledovce. Dotek historie vcelku nedávné zase pocítíte, když zjistíte, že letíte nad městem, kde se poprvé setkal Stalin s Leninem. Ano, finské Tampere.
Ostrovy Baltského moře, část 3

VFR Communication
”fr_int”

Lety do zahraničí vám usnadní výuková aplikace letecké angličtiny VFR Communication. Na trhu podobnou nenajdete.

» Vstoupit do aplikace
» Vyzkoušejte aplikaci zdarma
» Vše o aplikaci

» Koupit aplikaci pro sebe
» Koupit aplikaci jako dárek.

» Kupujete si přístup do aplikace, která je on-line.
» Nemusíte ji instalovat ani stahovat.
» Přístup můžete koupit i svým blízkým ve formě dárkového certifikátu.

Nedaleko letiště a města Vaasa leží v blízkosti pobřeží Kvarkenské souostroví tvořené asi 5500 ostrovy. Celé okolí Vaasa včetně Kvarkenských ostrovů leží v oblasti tzv. postglaciálního vzestupu zemské kůry.

V poslední době ledové, před 10-20 tisíc lety, v této oblasti tály až 3 km vysoké ledovce. Po uvolnění jejich tlaku se zemský povrch začal pomalu uvolňovat a stoupat 8-10 mm ročně a tento vývoj pokračuje i dnes. Existující ostrovy se proto zvětšují a nové přibývají. I nové město Vaasa, založené asi před 150 lety, je položené asi 7 km západněji než to původní, které původně leželo u moře, ale vzestup zemského povrchu ho o přístup k moři připravil. 

» Létáte? Fotíte? Točíte? své záběry s vaším povídáním k nim. Rádi je zveřejníme v nové rubrice Od čtenářů Flying Revue.  

Po obletu Kvarkenských ostrovů jsem pokračoval podél pobřeží Botnického zálivu dále na sever až do města Oulu, které leží asi 150 km jižně od severního polárního kruhu. V Oulu jsem zůstal jen asi dvě hodinky a vydal se zpět jih do Tampere.

3. etapa expedice Ostrovy Baltského moře.Zoom gallery
3. etapa expedice Ostrovy Baltského moře.
  Sommarö SundZoom gallery
Sommarö Sund

Letěl jsem ve výšce jen cca 500 metrů, abych se pohyboval pod TMA vojenských letišť v okolí. Lesy, jezírka, pár políček, žádné kopce, a tak stále dokola po celé dvě hodiny letu, to je Finsko. Pak přišla větší jezera a na obzoru vyskočilo město Tampere. Kamerám ale po 2 hodinách letu došly baterie, a tak letiště v Tampere uvidíte až příště při odletu.

Je docela zajímavé, že v Tampere sídlí první Leninovo muzeum (otevřené 1946) mimo bývalý Sovětský svaz. Zde se také v roce 1906 poprvé setkal Lenin se Stalinem – dvojice mužů, kteří tak zásadně ovlivnili celé 20. století.

» Všechny díly videosérie Ostrovy Baltského moře můžete sledovat zde.

Baltské moře má pověst nechtěné popelky, je to však vůči němu velmi nespravedlivé. Toto moře je totiž hodno obdivu, jen se o tom málo ví. Plochou je větší než Jadran a nacházejí se v něm desítky tisíc ostrovů. O malebnosti i úctyhodnosti tohoto moře se vás pokusíme přesvědčit v sedmidílné letecké videonávštěvě nad ostrovy (ne)známého Baltu. 

Let nad ostrovy Baltského moře byl součástí expedičního projektu Evropské ostrovy z nebe, letěl jsem nad ním uprostřed srpna 2014. Cesta trvala osm dní a otevřela mi zcela neznámý svět stovek a tisíců ostrovů, které se v Baltském moři a jeho částech Botnické moře, Botnický záliv či Finský záliv nacházejí. Počasí vyšlo skvěle, a tak i videa i fotky nabízejí skvělé pohledy. Při této cestě se mi také podařilo natočit i několik hlavních měst severní Evropy - Stockholm, Helsinky, Tallinn, Vilnius, Riga. Vše vám ukážeme v této videosérii.   

-fr-

Zoom gallery

thnfgbdfv-min.jpg

Flying Revue > Letecká videa > Svět z nebe > Ostrovy Baltského moře > Ostrovy Baltského moře 3: Krajina doby ledové
.

         Máme pro vás »

FR 5/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně 

Hledáte práci u letadel?

               Direct Fly

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 27.09.1908 se stalo...
27.09.1908
Madam Therese Peltier provedla z letiště v Turínu let o délce 200 m. Tento let je neoficiálně pokládán za první sólo let provedený ženou.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »