Ostrovy Severního moře - Svět z nebe

10.11.2020

 Také máte rádi náš seriál na TV Seznam – Svět z nebe

 07_1280x853.jpg

Každý týden si můžete užívat virtuální cestování po neskutečným místech naší planety s novým videem. Krom těchto videí, pamatujete si na podrobnou reportáž o tomto obletu? Já tedy ne, ale nyní máte možnost si přečíst každý z jedenácti dní a to přímo zde, v sekci Expedice, na stránkách Flying Revue. Případně si můžete koupit knihu Svět z nebe, nebo Evropské ostrovy z nebe, kde jsou desítky fotografií i z této expedice. 

 Mapa cesty
Mapa cesty

Pojďme si připomenout prvních pět videí, která otevřely seriál Ostrovy Severního moře.

1.      Z Příbrami na ostrov Jersey přes zámky na Loiře

Název Severní moře působí samozřejmě hodně studeně. Najdete v něm ale ostrovy, na kterých rostou palmy i další subtropické rostliny a kde v zimě klesá teplota pod bod mrazu jen velmi zřídka. To vše díky tomu, že zde končí Golfský proud, který sem přináší teplo z Mexického zálivu. Krása ostrovů Severního moře je ještě o něco zajímavější právě tím, že nás tyto ostrovy často překvapí – svou krásou, tajemností, historií i tím, že o nich většinou málo víme. Dnešní video vás vezme z Příbrami přes zámky na Loiře a přes ostrůvky Minkies na ostrov Jersey v Lamanšském průlivu. Je to ale jen první etapa našeho nového seriálu, který vám přinese pohledy z nebe na Normanské ostrovy, souostroví Scilly, Hebridy, Kaledonský kanál, Lochnesské jezero, Shetlandy, Orkneje i na tajemné Faerské ostrovy.

 fr_special_b_meteo_ukazky_clanku.jpg

2.      Z Normanských ostrovů na téměř subtropické ostrovy Scilly

Tento let začíná na ostrově Jersey, který je jako další Normanské ostrovy poznamenán novodobou válečnou historií. Ostrovy byly jako jediné ve Velké Británii okupovány německými vojsky, a tak jsou na nich patrné zbytky opevnění. Oblétám další ostrov souostroví Guernsey, dívám se na ostrov Sark se zhruba 600 obyvateli, nad nímž se nesmí podle rozhodnutí místního parlamentu letět, a mířím na mezipřistání v Exeteru. Nad pobřežím Anglie je krásný výhled na různobarevně zelená pole. U města Falmouth v Cornwallu se houfují plachetnice… A už přelétávám Land's End - nejzápadnější bod Anglie - a mířím přes tyrkysovou hladinu moře u ostrovů Scilly na letiště ostrova St. Mary’s, kde rostou palmy a vůbec počasí je tu mnohem příjemnější než ve zbytku Británie.

3.      Z ostrovů Scilly přes ostrov pirátů až do větrného Swansea

Tato etapa začíná na letišti St. Mary's na ostrovech Scilly. Po vzletu uvidíte maják Bishop Rock, který mimo svou hlavní funkci slouží také jako východní referenční bod pro sportovní přelety Atlantského oceánu. Pokud ho dosáhnete v balonu, sportovním letadle, na pramici či jinak při cestě ze Severní Ameriky, tak jste prostě oficiálně překonali Atlantik. Dnešní let vás zavede podél krásného pobřeží Cornwall a vezme vás i nad trochu zapomenutý ostrov Lundy, který v 17. století sloužil i jako úkryt pirátů a jako místo, kde byli nakládáni bílí otroci unesení z Británie a prodávaní do Alžírska. Na závěr videa pak uvidíte větrné přistání na letišti ve Swansea.

4.      Skotsko a přistání na jediném dopravním letišti na světě s pláží místo dráhy: Barra

Vzlet i přistání na travnaté dráze Glenforsa u břehu ostrova Mull ve Skotsku, přelet proslulého kláštera Iona, přistání na letišti Barra na kterém se musí přistávat jen za odlivu, pohledy na nejfotografovanější skotský hrad Eilean Donan Castle a na palírnu skotské whisky i na most vedoucí na ostrov Skye. Dnešní letecké video je opravdu nabité krásami, historií i zajímavostmi Skotska.

5.      Staňte se znalci Skotska: Podívejte se z letadla na Loch Ness a další úžasná místa

Tohle video je nabité krásami Skotska – přeletíme Kaledonský kanál i s jeho známým Neptunovým schodištěm, podíváme se na nejvyšší horu Velké Británie – Ben Nevis, i na hrady Urquhart a Stalker. Uvidíme jezero Loch Ness a Orknejské ostrovy i s jejich dramatickým pobřežím. Také ale Churchillovy bariéry chránící ve 2. světové válce vstup do námořního přístavu Scapa Flow. A nakonec přistaneme na travnaté dráze ostrůvku Lamb Holm. Toto šestiminutové video z vás udělá opravdové znalce Skotska! 

 

Autor textu k videím: Jiří Pruša

Autor předmluvy: Tomáš Zach

zahlavi_fcb_fr_svet_z_nebe_2.jpg

Flying Revue > Expedice > Ostrovy Severního moře 2014 > Ostrovy Severního moře - Svět z nebe
.

         Máme pro vás »

FR 6/2022: Už máte?

 

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Horké nebe nad hranicí!

Horké nebe nad hranicí »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 09.12.1951 se stalo...
09.12.1951
Vzlétl prototyp stroje Fiat G.80, prvního italského letounu poháněného proudovým motorem. Konstruktérem byl Giuseppe Gabrielli.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »