Parašutista Mark Rahbani podletěl na padáku Karlův most. Už počtvrté

16.5.2017

Stejně jako loni a předtím už dvakrát, i letos libanonský rodák Mark Lahbani podletěl včera v rámci historických slavností Navalis stotřicetikilometrovou rychlostí pod jedním z oblouků Karlova mostu. 

Libanonský parašutista Mark Rahbani podletěl už počtvrté Karlův most. Na videu můžete vidět i údaje o rychlosti či nadmořské výšce, které umí zaznamenat telemetrická funkce kamery GoPro HERO5 Black, již měl letec na sobě připevněnu.Video: GOHD.cz

Několik tisíc lidí sledovalo v pondělní podvečer z Karlova mostu a okolních náplavek parašutistu při jeho seskoku z dvouplošníku An-2. Průlet kamenným obloukem matky mostů není nic jednoduchého. Ke kamenným pilířům Karlova mostu se Rahbani blížil rychlostí auta jedoucího po dálnici a musel se trefit dokonale - k dispozici měl cca 20 metrů šířky a především pouhých 13 metrů výšky mostního oblouku nad hladinou. Po odečtení své výšky a výšky padáku mu mezi vrcholem oblouku a hladinou Vltavy mu zbývala pouze třímetrová rezerva.

Libanonský parašutista Mark Rahbani podletěl už počtvrté Karlův most. Obr.: FR z videa GOHD.cz Zoom gallery
Libanonský parašutista Mark Rahbani podletěl už počtvrté Karlův most. Obr.: FR z videa GOHD.cz

„Podlet Karlova mostu je složitý z mnoha důvodů – v Praze nejsou záložní plochy, na které bych mohl přistát, ve 20:45 je skoro tma a také prostředí příliš dobře neznám,“ řekl parašutista, který seskok natáčel několika kamerami GoPro a za sebou nechal vlát několikametrový světelný řetěz. Podlet doprovodil také pyrotechnickými efekty, kdy za ním sršel dlouhý proud jisker. 

Pár desítek metrů za Karlovým mostem pak Mark přistál do Vltavy, odkud jej na člun vytáhli připravení záchranáři. Půl hodiny po Rahbanim seskočili ještě další parašutisté, kteří byli vybaveni synchronizovaným systémem LED diod, takže nad českým hlavním městem zářili v barvách české trikolory. 

Není od věci se zmínit, že podobně složitá jako samotný seskok byla administrativní příprava celého projektu. „Probíhala přibližně tři čtvrtě roku. Museli jsme získat povolení od Pražského hradu, hradní stráže, ochranky prezidenta, leteckého úřadu, Povodí Vltavy, hasičů…,“ vypočítává složitost celého projektu Mark Rahbani.  

Jeho seskok se opět uskutečnil v rámci Svatojánských slavností Navalis, k nimž patří také Svatojánské procesí, koncert na Vltavě či velkolepý ohňostroj.

-fr-

Zdroj: GOHD 

logo_fr_transp.jpg

 

Flying Revue > Aktuality > Plachtění > Parašutista Mark Rahbani podletěl na padáku Karlův most. Už počtvrté
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 >
 
 
.

Novinka: Letecká videa

Pilotní legendy:

FR 1/2018: Už jsi četl?

Inzerce: 

..
12345

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 20.01.1916 se stalo...
20.01.1916
První letecký útok na Velkou Británii. Zeppeliny německého námořnictva bombardovaly Great Yarmouth a King's Lynn v Norfolku. Britská RCF proti nim vyslala rovněž vůbec poprvé noční stihače.
zavřít

Inzerce

Reklama

Palubní desky:

Klíčenky pro piloty

Trička pro piloty

Speciál pro piloty:

Edice Flying Revue:  

..
12345

Práce v letectví:

Předplatné:

..
1234

Přednášky, kurzy FR:

Knihy:

..
12

Naši partneři:

..
12345