Parašutistické mistrovství světa ve Strakonicích je minulostí

30.7.2022

37. FAI Mistrovství světa a 11. FAI Mistrovství světa juniorů v individuální akrobacii a přesnosti přistání je minulostí.

Letiště ve Strakonicích dostalo zase zpět svoji podobu a tuto ojedinělou sportovní akci připomínají jen vysekané koridory, tráva omačkaná od stanů a osamělé „tojtojky“ východně od kruhu…. Všude je klid. Ale před pár dny se to tu ještě hemžilo lidmi z celého světa. Profesionálními i amatérskými sportovci-parašutisty, reprezentujícími 27 zemí světa, kteří přijeli poměřit svoje síly ve dvou klasických parašutistických disciplínách na nejdůležitější sportovní událost roku a poprat se o titul mistrů světa. Potřebovali k tomu 1705 seskoků.

img_6420.jpg

Strakonické letiště působí dojmem poklidného letiště na kopci na kraji města. Ale ti, kteří na něm někdy skákali, vědí, že dokáže těm ve vzduchu pořádně zamotat hlavu. A tak i přes zdánlivě ideální počasí jsme díky tomu a také díky vynikajícím výkonům všech závodníků byli svědky strhujícího finále soutěže družstev na přesnost přistání. Češi se ujali vedení poměrně brzy, ale do posledního kola nebylo jisté, zda si jej udrží. V něm museli „šlápnout“ v součtu maximálně 4 cm. První dvě nuly Jirky Gečnuka a Petra Chládka ml. potvrdil Hynek Tábor parádním 1 cm. Tak ještě Miloš Kříž a Olda Šorf ml. Všichni už jsme viděli kluky se zlatými medailemi na krku, když Miloš šlápl „pětku“. Jako by se zvuk zastavil. Teď už to bylo jenom na Oldovi. Když šlápne do 3 cm, nejhorší výsledek, který se v týmech škrtá, bude Milošových 5, a budou mistři. Právě se přestala i země točit. A Olda? Olda to dal! Výsledek 3 cm a naši se mohli radovat! Mistři světa! Neuvěřitelná hrdost! Potřetí v řadě! Nádhera! Tým Švýcarska porazili o jeden jediný centimetr! Druzí tedy Švýcaři a třetí Francie.

tabulka1.jpg

banner_knizni_edice_fr_640x200.jpg

tabulka2.jpg

V jednotlivcích se v přesnosti nejvíc zadařilo Oldovi Šorfovi a zaslouženě vybojoval stříbro. Ostatní zůstali těsně pod stupni vítězů – Hynek Tábor 4. Místo, Petr Chládek 5. Místo a Miloš Kříž 11.

A protože se zadařilo i v individuální akrobacii – 4. Olda Šorf, 5. Jirka Gečnuk, 7. Petr Chládek,  9. Hynek Tábor,  13. Miloš Kříž – můžeme s hrdostí konstatovat, že Češi se stali zároveň absolutními mitry světa v kombinaci pro rok 2022!!! A druhý zlatý hattrick!

img_6585.jpg

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

img_6456.jpg

Větší odměnu jsme si jako pořadatelé nemohli přát!

Medaile vítězům přišli předat i bývalí čeští medailisté z MS – Jana Pavlatová, Květa Lněničková a Jan Šofránek. Kromě nich přijeli naše reprezentanty podpořit další bývalí úspěšní reprezentanti - Jaroslav Koribský, sourozenci Studených, Ivan Hovorka, Ivan Beneš st.

img_6589.jpg

Na závěr, ale ne v poslední řadě, je potřeba poděkovat všem závodníkům a těm, kteří se na organizaci a průběhu celé akce podíleli: řediteli závodu Pavlu Píglovi, hlavnímu organizátorovi a „motoru“ celé akce Petrovi Chládkovi st., pilotům, mechanikům, rozhodčím, zpracovatelům výsledků, „staffákům“, kteří nejsou často úplně vidět, ale bez nichž by to celé nefungovalo. A všem těm, kteří na ně doma trpělivě čekali. 

img_6600.jpg

Mistrovství proběhlo úspěšně i díky velké podpoře města Strakonice, Měšťanského pivovaru Strakonice, Jihočeského kraje, Senátu ČR, Muzea Středního pootaví a sponzorům (www.wpc2022cz.com).

Autor textu: Ing. Andrea Chládková

Fotografie: Jaroslav Landsinger

banner_do_clanku_special_c_2022.jpg

Flying Revue > Zprávy > Parašutismus > Parašutistické mistrovství světa ve Strakonicích je minulostí
.

         Máme pro vás »

Podpořte dokument!


FR 3/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Kalendář leteckých akcí:

Kalendář leteckých akcí »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 10.06.1967 se stalo...
10.06.1967
První let prototypu 23-11/1 sovětského stíhacího stroje MiG-23.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »