PBS Velká Bíteš chce dodávat do Indie pohonné jednotky pro bezpilotní letouny. Ukáže je na Aero India 2019

21.2.2019

Veletržní stánek PBS Velká Bíteš, a.s. Ilustrační foto: PBS Velká BítešVeletržní stánek PBS Velká Bíteš, a.s. Ilustrační foto: PBS Velká Bíteš
Veletržní stánek PBS Velká Bíteš, a.s. Ilustrační foto: PBS Velká Bíteš

Český letecký průmysl     Český výrobce letecké techniky PBS Velká Bíteš, a.s., rozbil včera svůj stánek v indickém Bengaluru, kde začal mezinárodní veletrh a airshow Aero India 2019. PBS plánuje totiž vstoupit na indický trh bezpilotních aplikací.  

První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS) zde prezentuje zejména svoji nabídku proudových motorů. Návštěvníci se na stánku společnosti mohou seznámit s motory PBS TJ150 a PBS TJ40. V roce 2018 uvedla na trh dva nové typy proudových motorů v kategorii tahu 900 a 1500 Newtonů. Společnost tak rozšířila svoji řadu proudových motorů na 5 typů v rozmezí od 200 do 1500 Newtonů tahu. S takto ucelenou řadou proudových motorů, rozšířenou o nabídku turbovrtulových a turbohřídelových pohonných jednotek, plánuje nyní vstoupit na indický trh.


Ukázka startu motoru PBS TJ150. Zdroj: PBS Velká Bíteš

PBS není v Indii nováčkem, v provozu je tu například 151 vrtulníků Mi-17 s pomocnými jednotkami (APU) Safír 5K/G MI, které startují hlavní motory vrtulníku a dodávají elektrickou energii pro jeho předletovou přípravu. Společnost tak má s jednáním s místními úřady již řadu zkušeností. „Jsme připraveni splnit indická kritéria pro import, přičemž aktuálně si definujeme nutné kroky vedoucí k rozvoji obchodu s Indickou republikou,“ uvedl ředitel Divize letecké techniky PBS Roman Kolka. 

Bíteští chtějí v Indii nyní zamířit do segmentu bezpilotních letounů. „Tyto stroje na indickém trhu podobně jako na dalších významných světových trzích zažívají prudký vzestup. V letectví působíme přes 50 let a celosvětově jsme dodali již více než 1000 proudových motorů a přes 4000 APU. Máme tak rozsáhlé zkušenosti jak s vlastní turbínovou technologií, tak také se zástavbou do různých typů letounů,“ dodává  Kolka. 

Proudový motor PBS TJ150. Zdroj: PBS Velká BítešZoom gallery
Proudový motor PBS TJ150. Zdroj: PBS Velká Bíteš

Obě pohonné jednotky vynikají především výborným poměrem tahu a váhy, resp. vnějšího průměru motoru. Dalšími přednostmi jsou kompaktní design, integrovaný startér, generátor a spolehlivost při startu v náročných klimatických podmínkách, což zahrnuje možnosti startu za letu při vysokých rychlostech i vysokých nadmořských výškách. PBS z více jak 90 % své produkty vyvíjí, vyrábí a testuje v rámci svých kapacit, a to včetně odlitků z vlastní divize přesného lití, které bude rovněž prezentovat na veletrhu Aero India 2019.

12. ročník Aero India se koná od 20. do 24. února tohoto roku. Předloni (veletrh se s jednou výjimkou koná od roku 1996 každé dva roky) zde na ploše 27 tisíc m2 vystavovalo 549 společností z 51 zemí.  

První brněnská strojírna Velká Bíteš, a.s. se zabývá vývojem, výrobou a testováním turbínových vysokootáčkových strojů pro letectví, energetiku a dopravní průmysl. Je také přední evropskou slévárnou přesného lití, dodavatelem galvanických povrchových úprav a vysoce přesného obrábění. Nabízí výrobky a služby špičkové technické kvality s vysokou spolehlivostí a přidanou hodnotou zohledňující potřeby a specifika konkrétních zákazníků. PBS Velká Bíteš je součástí holdingu PBS GROUP. V roce 2018 vykázala společnost tržby více než 52 mil. eur, má více jak 700 zaměstnanců a šest kanceláří po celém světě. 

-fr-

Flying Revue > Aktuality > Všechny články > PBS Velká Bíteš chce dodávat do Indie pohonné jednotky pro bezpilotní letouny. Ukáže je na Aero India 2019
.

Časopis FR 4/2019CIDNA 2019: Už brzy!

Kalendárium:

Dne 25.08.1955 se stalo...
25.08.1955
První let letounu HPR.3 Herald, čtyřmotorového prototypu pozdějšího britského turbovrtulového dopravního letounu Handley Page Dart Herald.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
1234

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Exkurze s FR:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345