Perlan 2 dnes čeká první let

23.9.2015

Perlan 2 dnes čeká první let

Větroň Airbus Perlan 2, který by měl být schopen letů do výšky 90 000 feetů dnes čeká první let.

Jeden z nejzajímavějších leteckých projektů současnosti, americko-evropský Perlan 2 by měl dnes ke svému prvnímu startu vzlétnout z letiště  Redmond Municipal Airport v americkém Oregonu. Pokud proběhne vše v pořádku, tým poté zahájí přípravu na rozhodující misi projektu, sérii letů s pokusem o výstup do výšky 90 000 feetů k hranici kosmického prostoru. Tyto lety by se měly uskutečnit za devět měsíců v Argentině, na ně má pak navázat řada dalších letů s vědeckým zaměřením.

Společnost Project Perlan je neziskovou společností pro vědecký výzkum atmosféry využívající pro experimentální lety větroňů speciálně zkonstruovaných pro lety v extrémních výškách. U jejích základů stáli Steve Fossett a Einar Enevoldson, kteří 30. srpna 2006 v rámci akce Perlan 1 dosáhli výšky 50 671 feetů (15 460 m). Projekt konstrukce a výroby speciálního větroně pro projekt Perlan 2 se téměř zastavil po tragické smrti Steve Fossetta, ale postupně se podařilo získat nové mecenáše včetně příspěvku od Dennise Tita. Rozhodujícím krokem k finančnímu zajištění úspěšného dovršení mise se však stal vstup Airbusu do projektu.

  Foto: Weatherextreme - Perlan 2 v OshkoshiZoom gallery
Foto: Weatherextreme - Perlan 2 v Oshkoshi

Dvousedadlový větroň s přetlakovou kabinou Perlan 2 byl navržen Gregem Colem pro druhou fázi projektu Perlan a postaven společností Windward Performance. Poté, co se pro projekt podařilo získat zásadní podporu od společnosti Airbus Group, je větroň většinou uváděn pod názvem Airbus Perlan 2. Větroň byl představen v rámci letošní AirVenture v Oshkoshi a 10.9. 2015 získal od americké FAA osvědčení o letové způsobilosti.

Perlan 2 má hmotnost 750 kg, rozpětí křídel 25,6 metru a plochu křídla 24.4 m2.

 

 

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Perlan 2 dnes čeká první let
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Akce na sluchátka BOSE!

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 26.07.1909 se stalo...
26.07.1909
Francouzský pilot, konstruktér a letecký průkopník Louis Bleriot provedl první úspěšný přelet průlivu La Manche se strojem Bleriot XI vlastní konstrukce.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345