Petr Kopfstein převzal pamětní medaili Českého svazu letectví

14.12.2018

Josef Piňos z Českého svazu letectví předává pamětní medaili Petru Kopfsteinovi. Foto: Archiv Josefa PiňoseJosef Piňos z Českého svazu letectví předává pamětní medaili Petru Kopfsteinovi. Foto: Archiv Josefa Piňose
Josef Piňos z Českého svazu letectví předává pamětní medaili Petru Kopfsteinovi. Foto: Archiv Josefa Piňose

Letecká akrobacie    Česká letecká akrobacie má ve světě skvělý zvuk a i když letos znělo světem letectví z českých jmen především jméno Martina Šonky, nesmíme zapomínat ani na ostatní, ať už zmíníme například Petra Kouřila, Marka Hyku, Petra Kopfsteina či další letecké akrobaty. Právě posledně jmenovaného ocenil za jeho působení v oboru a reprezentaci země Český svaz letectví. Pamětní medailu Petrovi za ČsSL předal před týdnem v Karlových Varech Josef Piňos.

ihhljk.png

Na pátek 7. prosince 2018 jsem měl už dlouho naplánovanou pracovní cestu do Karlových Varů. A když se mi náš předseda (Českého svazu letectví, pozn. red.) Oldřich Pelčák zmínil, že má ke 100 letům čs. letectví připravenou pamětní medaili pro karlovarského pilota Petra Kopfsteina, okamžitě jsem se nabídl, že bych mu ji jménem Českého svazu letectví osobně předal. Bylo nám jasné, že Petr má i po skončení sezóny v Red Bull Air Race program značně nabitý a bylo by pro něj komplikované cestovat do Prahy. A posílat medaili poštou? To by přece bylo nedůstojné.

Petr měl medaili původně obdržet 7. listopadu 2018 na Slavnostním shromáždění ke 100. výročí vzniku čs. letectva v Posádkovém domě armády v Praze Dejvicích, ale žel nakonec se musel omluvit, protože ho na ten den Team Spielberg odvolal na jednání na centrálu do Rakouska. Přesně na den měsíc poté jsem se tedy vydal směr Karlovy Vary já. Stejnou medaili dostal i Martin Šonka, a to přímo z rukou Oldy Pelčáka na tiskové konferenci k zisku titulu mistra světa po návratu do Česka. 

Petr Kopfstein na besedě se čtenáři FR. Foto: Jan DvořákZoom gallery
Petr Kopfstein na besedě se čtenáři FR. Foto: Jan Dvořák
  Petr na trati. Foto: Team SpielbergZoom gallery
Petr na trati. Foto: Team Spielberg
  Petr Kopfstein - promo foto RBAR. Foto: RBARZoom gallery
Petr Kopfstein - promo foto RBAR. Foto: RBAR

čssl.png

S Petrem jsem si potvrdil den i čas a v den D, po malinkém zabloudění v úzkých uličkách jeho nádherného města, jsme se spolu po několika letech opět osobně pozdravili a já mu předal pamětní medaili. Čtenářům Flying Revue i Českému svazu letectví Petr vzkazuje: "Velmi si vážím tohoto ocenění a udělám v budoucnu maximum, aby o českém letectví bylo ve světě více slyšet."

 

Setkání to bylo velmi milé a vřelé. Povídali jsme si, jak už to překvapivě bývá, o létání, akrobacii a závodech. Přestože sám létám již řadu let jako soukromý pilot, tak se mi tohle téma nikdy neomrzí.

Ovšem závody RBAR, to je jiná liga létání. Dosud jsem o něm věděl jen o něco málo více než většina ostatních fanoušků. Teď, po našem krátkém povídání, můžu říct, že je to bez nadsázky věda: jak připravit a vyladit letadlo, co všechno hlídat a uhlídat během letu, jak správně načasovat optimální zahřátí motoru pro maximální výkon a podobně. Naprosto už teď chápu, proč Petr i Martin Šonka vždycky říkají: "my" jsme se umístili. Výsledek prostě závisí na celém týmu, pilot sám by to zvládnout nemohl. Velice mě těší, když to oba naši borci takhle vnímají a úspěchy berou jako týmový výsledek.


Poslechněte si povídání Petra Kopfsteina a Martina Šonky na besedě se čtenáři Flying Revue. (c) Flying Revue 2018

Petr mi při setkání krátce zmínil, jaké zkušenosti v této sezoně nasbírali, co je čeká před sezónou další, co potřebují a taky chtějí vylepšit. Nedivím se, že je celý tým tak vytížen. Jsou to opravdoví profesionálové. Musí být, když soutěží v elitních závodech pilotů. 

Petře, bylo mi ctí, že jsem Ti mohl medaili předat. Český svaz letectví velmi oceňuje Tvé zásluhy o příkladnou reprezentaci České republiky. Budeme dál držet palce při každém závodě nové sezóny. Věříme, že letos nasbírané zkušenosti plně zúročíš a na stupních vítězů budeme vídat Tebe i Martina co nejčastěji. Letu zdar. 

Zoom gallery

Josef Piňos, člen výboru ČsSL

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Aktuality > Letecký sport > Petr Kopfstein převzal pamětní medaili Českého svazu letectví
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 >
 
 
.

Kurz VFR zahraniční lety


Všechny kurzy a exkurze FR zde. 

Novinka: L-410

Novinka: Hloubkaři


Pod palbou hloubkařů - novinka v e-shopu.

Soutěž:Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

Staňte se pilotem:

Kalendárium:

Dne 21.10.1923 se stalo...
21.10.1923
Vzlétl první letoun slavného ruského konstruktéra Andreje Nikolajeviče Tupoleva. Projekt stroje s typovým označením ANT-1 vznikl ve své původní podobě již roku 1911, dokončen byl však ve své modernizované podobě až o 12 let později.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Trcaker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345