Piper Archer III Lučištník stále ve formě

17.12.2014

Přestože základy vývojové řady letadel Piper PA-28 byly položeny před půl stoletím, zdravé konstrukční principy jim vdechly nečekanou dlouhověkost. Inovované verze typové řady Cherokee Archer jsou stále aktuálním a pro mnohé vlastníky PPL ideálním prvním letadlem.

„Tenkrát poprvé“ jsem to zažil s krásným Piperem OK-NEW, Archerem III se 180ks motorem a „kulatými budíky“. Báječné letové vlastnosti pro výcvik a začátky leteckého cestování tohoto elegantního celokovového „lučištníka“ jsem sice patřičně ocenil asi až později, ale ruku na srdce, nebývají na první lásky snad nejintenzivnější vzpomínky? Shodou okolností se Archer stal zároveň moje první čtyřsedadlovkou, na kterou jsem se přeškolil.

Vývoj a koncepce

Protože vývoji řady celokovových dolnoplošníků Piper PA-28 je věnována jiná část tohoto čísla, řekněme jen to nejdůležitější. Letoun Piper PA-28 Archer je následníkem nejoblíbenějšího modelu celé řady PA-28, typu Cherokee 180, který proslul vyladěnými nezáludnými letovými vlastnostmi ve všech režimech letu. Jedná se o celokovový samonosný dolnoplošník, s lichoběžníkovým křídlem. Příďový pevný aerodynamicky zakapotovaný podvozek je odpružený olejo-pneumatickými tlumiči, řídí se nožními pedály spolu s hydraulickými brzdami a ručně ovládanou parkovací brzdou. Je v srdcích mnoha lidí zapsaný jako jejich první letadlo, jako kozlík, na kterém se učili první skoky, jako první krok v letectví, v němž se potřebují rozkoukat. Mnoho pilotů si na PA28 osvojilo rovněž základy přístrojového létání.

Flying Revue > Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > BŘEZEN-DUBEN 2010 > Piper Archer III Lučištník stále ve formě

.
 

CIDNA 2019: Už brzy!

FR 3/2019:

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 16.06.1909 se stalo...
16.06.1909
Poprvé v historii došlo ke komerčnímu prodeji létajícího aparátu. Glenn Curtiss prodal jeden ze svých letounů zájemci za 5000 dolarů.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Plasy (LKPS) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345