Pipistrel Garud pro Indické letectvo

14.10.2015

Pipistrel Garud pro Indické letectvo

Indie a slovinský výrobce Pipistrel podepsali dosud vůbec největší kontrakt týkající se prodeje lehkých letadel.

Společnost Pipistrel zvítězila po dlouhém boji v indickém tendru na dodávku nových letounů pro základní výcvik leteckých kadetů. Tendru se zúčastnilo celkem 11 výrobců, jejichž letouny byly zkoušeny v náročném indickém prostředí zahrnujícím vysoké teploty a vlhkost vzduchu a také operace z letišť s velkou nadmořskou výškou.

Na základě podepsané smlouvy dodá Pipistrel celkem 197 letounů Garud, které budou rozděleny mezi indické letectvo (IAF), indické námořnictvo (IN) a organizaci National Cadet Corps.

Dvousedadlový Garud pojmenovaný po bájném ptáku z indické mytologie vychází z typu Virus SW, je poháněn certifikovaným leteckým motorem o výkonu 80hp a dosahuje rychlosti větší než 220 km/h.

Součástí smlouvy je podmínka, že všech 194 strojů musí být doručeno během 30 měsíců od dodání prvního stroje. Pipistrel má v plánu produkovat 6 až 7 Garudů za měsíc, čímž bude výrobní kapacita podle ředitele společnosti Iva Boscarola z poloviny vyčerpána na následující dva a půl roku.

Podle smlouvy dodá společnost Pipistrel i odpovídající počet náhradních dílů včetně motorů, vyškolí indický personál a bude poskytovat produktovou podporu po dobu nejméně deseti let. Ve smlouvě je i opce na dodávku dalších 100 kusů letadel počínaje třetím rokem kontraktu, projeví-li indické letectvo zájem.

Flying Revue > Zprávy > Vojenské letectví > Pipistrel Garud pro Indické letectvo