Po Tu-154M přijel do Kunovic ze Kbel další skvost: L-39 Albatros

17.9.2018

Nakládka L-39 Albatros v Leteckém muzeu Kbely.Nakládka L-39 Albatros v Leteckém muzeu Kbely.
Nakládka L-39 Albatros v Leteckém muzeu Kbely.
Přeprava do Kunovic po D1. Přeprava do Kunovic po D1.
Přeprava do Kunovic po D1.
Na montáž dohlíží profesionál z Aero Vodochody a muzejník LMKU Jan Kulišťák..Na montáž dohlíží profesionál z Aero Vodochody a muzejník LMKU Jan Kulišťák..
Na montáž dohlíží profesionál z Aero Vodochody a muzejník LMKU Jan Kulišťák..
Tým muzejníků Leteckého muzea v Kunovicích a L-39ZA Albatros ev.č.: 2347.Tým muzejníků Leteckého muzea v Kunovicích a L-39ZA Albatros ev.č.: 2347.
Tým muzejníků Leteckého muzea v Kunovicích a L-39ZA Albatros ev.č.: 2347.
Dokončovaný Albatros v prostorách Aircraft Industries Kunovice.Dokončovaný Albatros v prostorách Aircraft Industries Kunovice.
Dokončovaný Albatros v prostorách Aircraft Industries Kunovice.

L-39 Albatros v Kunovickém muzeu  Pokud jste z jižní Moravy a obdivujete elegantní proudový letoun L-39 Albatros, budete mít už brzy možnost vidět ho na vlastní oči. Letecké muzeum v Kunovicích ho totiž získalo do své expozice. 

Letoun Československé a České armády Aero L-39ZA Albatros do muzea zapůjčil Vojenský historický ústav Praha, resp. Letecké muzeum Kbely. „Pro nás to znamená nejen ocenění naší práce, ale i projev důvěry od tak významné instituce, jakou je Letecké muzeum Praha – Kbely,“ uvedl Martin Hrabec, šéf Leteckého muzea v Kunovicích. L-39 Abatros z vodochodského Aera letos v listopadu oslaví padesát let od prvního vzletu a na jeho konstrukci a výrobě se v minulosti podílela i kunovická továrna LET a uherskohradišťský Mesit. "O to víc nás těší, že na tomto konkrétním letounu s evidenčním číslem 2347 létal v československé armádě člen Slováckého aeroklubu Kunovice pilot Slavomír Pískatý," dodává Hrabec.

Ze Kbel do Kunovic Albatros L-39ZA, který v této verzi mohl nést i výzbroj a byl používán jako lehký bitevník, putoval na technice Universal Transport Praha. Nejprve do kunovické továrny Aircraft Industries, a.s., kde byl týmem kunovických muzejníků za dozoru odborníka z Aero Vodochody sestaven a kde bude uskladněn do doby, než mu v muzeu postaví vhodné zastřešené stání. „Velmi děkujeme kolegům z VHÚ - Leteckého muzea Kbely za zapůjčení tohoto nádherného stroje a také pracovníkům Aera Vodochody za pomoc s přepravou a montáží letounu. Naše velké poděkování patří paní generální ředitelce Aircraft Industries Iloně Plškové za poskytnutí prostoru k sestavení a uskladnění letounu,“ uvedl Martin Hrabec.

Zahájení mezimuzejní spolupráce je podle něj pro Letecké muzeum v Kunovicích významným historickým milníkem, ale i závazkem, že letoun bude vystaven v zastřešeném stání. "Proto si návštěvníci kunovického muzea budou moci Albatros prohlédnout až v sezóně 2019, a to ve zmíněném zastřešeném stání, které plánujeme realizovat do příští sezóny ve spolupráci s městem Kunovice. Doufáme, že vás informace potěšila podobně jako nás," vzkazuje Hrabec leteckým fanouškům.

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > FR články > Archiv > Po Tu-154M přijel do Kunovic ze Kbel další skvost: L-39 Albatros
.

Kalendář 2019 - už máte?

Aplikace VFR Communication:

Balíčky Vánoce 2018:

FR 6/2018:

Kalendárium:

Dne 14.12.1782 se stalo...
14.12.1782
První testovací let horkovzdušného balónu bratří Josepha-Michela a Jacquese-Étienna Montgolfierových. Balón uletěl téměř dva kilometry.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

e-Shop FR:

Letecká videa FR:

Inzerce: 

..
12345

Legendy čs. letectví:

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
12345

Práce v letectví:

Přednášky, kurzy FR:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345