Po Tu-154M přijel do Kunovic ze Kbel další skvost: L-39 Albatros

17.9.2018

Nakládka L-39 Albatros v Leteckém muzeu Kbely.Nakládka L-39 Albatros v Leteckém muzeu Kbely.
Nakládka L-39 Albatros v Leteckém muzeu Kbely.
Přeprava do Kunovic po D1. Přeprava do Kunovic po D1.
Přeprava do Kunovic po D1.
Na montáž dohlíží profesionál z Aero Vodochody a muzejník LMKU Jan Kulišťák..Na montáž dohlíží profesionál z Aero Vodochody a muzejník LMKU Jan Kulišťák..
Na montáž dohlíží profesionál z Aero Vodochody a muzejník LMKU Jan Kulišťák..
Tým muzejníků Leteckého muzea v Kunovicích a L-39ZA Albatros ev.č.: 2347.Tým muzejníků Leteckého muzea v Kunovicích a L-39ZA Albatros ev.č.: 2347.
Tým muzejníků Leteckého muzea v Kunovicích a L-39ZA Albatros ev.č.: 2347.
Dokončovaný Albatros v prostorách Aircraft Industries Kunovice.Dokončovaný Albatros v prostorách Aircraft Industries Kunovice.
Dokončovaný Albatros v prostorách Aircraft Industries Kunovice.

L-39 Albatros v Kunovickém muzeu  Pokud jste z jižní Moravy a obdivujete elegantní proudový letoun L-39 Albatros, budete mít už brzy možnost vidět ho na vlastní oči. Letecké muzeum v Kunovicích ho totiž získalo do své expozice. 

Letoun Československé a České armády Aero L-39ZA Albatros do muzea zapůjčil Vojenský historický ústav Praha, resp. Letecké muzeum Kbely. „Pro nás to znamená nejen ocenění naší práce, ale i projev důvěry od tak významné instituce, jakou je Letecké muzeum Praha – Kbely,“ uvedl Martin Hrabec, šéf Leteckého muzea v Kunovicích. L-39 Abatros z vodochodského Aera letos v listopadu oslaví padesát let od prvního vzletu a na jeho konstrukci a výrobě se v minulosti podílela i kunovická továrna LET a uherskohradišťský Mesit. "O to víc nás těší, že na tomto konkrétním letounu s evidenčním číslem 2347 létal v československé armádě člen Slováckého aeroklubu Kunovice pilot Slavomír Pískatý," dodává Hrabec.

Ze Kbel do Kunovic Albatros L-39ZA, který v této verzi mohl nést i výzbroj a byl používán jako lehký bitevník, putoval na technice Universal Transport Praha. Nejprve do kunovické továrny Aircraft Industries, a.s., kde byl týmem kunovických muzejníků za dozoru odborníka z Aero Vodochody sestaven a kde bude uskladněn do doby, než mu v muzeu postaví vhodné zastřešené stání. „Velmi děkujeme kolegům z VHÚ - Leteckého muzea Kbely za zapůjčení tohoto nádherného stroje a také pracovníkům Aera Vodochody za pomoc s přepravou a montáží letounu. Naše velké poděkování patří paní generální ředitelce Aircraft Industries Iloně Plškové za poskytnutí prostoru k sestavení a uskladnění letounu,“ uvedl Martin Hrabec.

Zahájení mezimuzejní spolupráce je podle něj pro Letecké muzeum v Kunovicích významným historickým milníkem, ale i závazkem, že letoun bude vystaven v zastřešeném stání. "Proto si návštěvníci kunovického muzea budou moci Albatros prohlédnout až v sezóně 2019, a to ve zmíněném zastřešeném stání, které plánujeme realizovat do příští sezóny ve spolupráci s městem Kunovice. Doufáme, že vás informace potěšila podobně jako nás," vzkazuje Hrabec leteckým fanouškům.

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Letecká muzea > Česká muzea > Po Tu-154M přijel do Kunovic ze Kbel další skvost: L-39 Albatros
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 24.06.1934 se stalo...
24.06.1934
První let létajícího člunu Supermarine Stranraer.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »