Po Tu-154M přijel do Kunovic ze Kbel další skvost: L-39 Albatros

17.9.2018

Nakládka L-39 Albatros v Leteckém muzeu Kbely.Nakládka L-39 Albatros v Leteckém muzeu Kbely.
Nakládka L-39 Albatros v Leteckém muzeu Kbely.
Přeprava do Kunovic po D1. Přeprava do Kunovic po D1.
Přeprava do Kunovic po D1.
Na montáž dohlíží profesionál z Aero Vodochody a muzejník LMKU Jan Kulišťák..Na montáž dohlíží profesionál z Aero Vodochody a muzejník LMKU Jan Kulišťák..
Na montáž dohlíží profesionál z Aero Vodochody a muzejník LMKU Jan Kulišťák..
Tým muzejníků Leteckého muzea v Kunovicích a L-39ZA Albatros ev.č.: 2347.Tým muzejníků Leteckého muzea v Kunovicích a L-39ZA Albatros ev.č.: 2347.
Tým muzejníků Leteckého muzea v Kunovicích a L-39ZA Albatros ev.č.: 2347.
Dokončovaný Albatros v prostorách Aircraft Industries Kunovice.Dokončovaný Albatros v prostorách Aircraft Industries Kunovice.
Dokončovaný Albatros v prostorách Aircraft Industries Kunovice.

L-39 Albatros v Kunovickém muzeu  Pokud jste z jižní Moravy a obdivujete elegantní proudový letoun L-39 Albatros, budete mít už brzy možnost vidět ho na vlastní oči. Letecké muzeum v Kunovicích ho totiž získalo do své expozice. 

Letoun Československé a České armády Aero L-39ZA Albatros do muzea zapůjčil Vojenský historický ústav Praha, resp. Letecké muzeum Kbely. „Pro nás to znamená nejen ocenění naší práce, ale i projev důvěry od tak významné instituce, jakou je Letecké muzeum Praha – Kbely,“ uvedl Martin Hrabec, šéf Leteckého muzea v Kunovicích. L-39 Abatros z vodochodského Aera letos v listopadu oslaví padesát let od prvního vzletu a na jeho konstrukci a výrobě se v minulosti podílela i kunovická továrna LET a uherskohradišťský Mesit. "O to víc nás těší, že na tomto konkrétním letounu s evidenčním číslem 2347 létal v československé armádě člen Slováckého aeroklubu Kunovice pilot Slavomír Pískatý," dodává Hrabec.

Ze Kbel do Kunovic Albatros L-39ZA, který v této verzi mohl nést i výzbroj a byl používán jako lehký bitevník, putoval na technice Universal Transport Praha. Nejprve do kunovické továrny Aircraft Industries, a.s., kde byl týmem kunovických muzejníků za dozoru odborníka z Aero Vodochody sestaven a kde bude uskladněn do doby, než mu v muzeu postaví vhodné zastřešené stání. „Velmi děkujeme kolegům z VHÚ - Leteckého muzea Kbely za zapůjčení tohoto nádherného stroje a také pracovníkům Aera Vodochody za pomoc s přepravou a montáží letounu. Naše velké poděkování patří paní generální ředitelce Aircraft Industries Iloně Plškové za poskytnutí prostoru k sestavení a uskladnění letounu,“ uvedl Martin Hrabec.

Zahájení mezimuzejní spolupráce je podle něj pro Letecké muzeum v Kunovicích významným historickým milníkem, ale i závazkem, že letoun bude vystaven v zastřešeném stání. "Proto si návštěvníci kunovického muzea budou moci Albatros prohlédnout až v sezóně 2019, a to ve zmíněném zastřešeném stání, které plánujeme realizovat do příští sezóny ve spolupráci s městem Kunovice. Doufáme, že vás informace potěšila podobně jako nás," vzkazuje Hrabec leteckým fanouškům.

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > FR články > Archiv > Po Tu-154M přijel do Kunovic ze Kbel další skvost: L-39 Albatros
.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345