Představujeme česká a slovenská letiště: Kladno (LKKL)

6.2.2019

Představujeme česká a slovenská letiště 10: Letiště Kladno        Kladenské letiště je výbornou alternativou, pokud například chcete letět do Prahy a z jakéhokoli důvodu nechcete přistávat na některém z pražských letišť. Je ale více důvodů, proč letiště navštívit.


Letiště kladno, LKKL, Přistání, vzlet a nízký průlet nad dráhou 12. (c) Flying Revue 2019

Veřejné vnitrostátní letiště Kladno s travnatou vzletovou a přistávací dráhou 12/30 o délce 980 m leží v těsné blízkosti CTR pražského Letiště Václava Havla. Letiště bylo založeno těsně po druhé světové válce, v roce 1946. Ve stejném roce vznikl i místní aeroklub.  » Vše o letištích 

Zoom gallery ijnok-min.jpg

Původně letiště disponovalo dvěma drahami uspořádanými do kříže, které v padesátých letech zrušil nový provozovatel, ministerstvo obrany. To letiště používalo jako záložní vojenské letiště, namísto dvou drah vybudovalo dráhu jedinou o rozměrech 2000 x 200 m s orientací 13/31. Teprve v roce 2001 ministerstvo letiště vyřadilo z majetku a mohl se zde začít rozvíjet standardní aeroklubový provoz. Na kladenském letišti se díky jeho historii vystřídaly letouny Mig 15, L-29, L-39, L-410 a vrtulníky Mi-2 či Mi-8. V současnosti zde můžete vidět  Z-126, Z-526F, Z-142, C-172, L-13SE, ASW-20, VSO-10  nebo L-13.

» Více o letišti v sekci Letiště ČR & SR 
» Videodatabáze přistání, vzletů a nízkých průletů na letištích ČR a SR 
» Vše o českých a slovenských letištích  

Kladenským letištěm prošel nespočet dopravních pilotů a vojenských pilotů, letecký sport zde zastupovali například akrobat Ladislav Bezák (mistr světa z roku 1958), navigátoři František Cihlář nebo Miloš Fiala. Pilot Zdeněk Běhounek stál u zrodu navigačních soutěží v Československu. Na jeho počest kladenští nazvali navigační soutěž Kladenský pohár jeho jménem. 

Letiště je výborným výchozím bodem pro letecké i pozemní výlety na Berounsko či Křivoklátsko, a samozřejmě do Prahy. Autem je to odsud 15 minut po dálnici, z obce Velká Dobrá, na jejímž severním okraji letiště leží, pak jezdí do Prahy pravidelná autobusová linka. Na letišti sídlí letecká škola a pořádají zde vyhlídkové lety pro veřejnost.

Letiště jsme nafilmovali v rámci expedice 100 let - 100 letišť, v jejímž rámci jsme u příležitosti oslav stého výročí československého letectví navštívili sto letišť v České a Slovenské republice. 

» Vše o expedici 100 let - 100 letišť

expedice_100_let_2018_web_2strana_cz-min.jpg

Všechna letiště vám postupně představíme. Zároveň všechna najdete ve video databázi na webu FR. Až bude dokončena, bude se jednat o největší nám známou video databázi českých a slovenských letišť soustředěnou na jednom místě - webu Flying Revue - propojenou s dalšími informacemi o těchto letištích. 


 

 

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Série & speciály > Představujeme čs. letiště > Představujeme česká a slovenská letiště: Kladno (LKKL)
.

         Máme pro vás »

FR 4/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 03.10.1967 se stalo...
03.10.1967
Zkušební pilot William J. Knight ustanovil s raketoplánem North American X-15 nový rychlostní rekord (Mach 6,72 - 7,297 km/h). Jednalo se o nejvyšší rychlost dosaženou tímto strojem.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »