Představujeme česká a slovenská letiště: Kladno (LKKL)

6.2.2019

Představujeme česká a slovenská letiště 10: Letiště Kladno        Kladenské letiště je výbornou alternativou, pokud například chcete letět do Prahy a z jakéhokoli důvodu nechcete přistávat na některém z pražských letišť. Je ale více důvodů, proč letiště navštívit.


Letiště kladno, LKKL, Přistání, vzlet a nízký průlet nad dráhou 12. (c) Flying Revue 2019

Veřejné vnitrostátní letiště Kladno s travnatou vzletovou a přistávací dráhou 12/30 o délce 980 m leží v těsné blízkosti CTR pražského Letiště Václava Havla. Letiště bylo založeno těsně po druhé světové válce, v roce 1946. Ve stejném roce vznikl i místní aeroklub.  » Vše o letištích 

Zoom gallery ijnok-min.jpg

Původně letiště disponovalo dvěma drahami uspořádanými do kříže, které v padesátých letech zrušil nový provozovatel, ministerstvo obrany. To letiště používalo jako záložní vojenské letiště, namísto dvou drah vybudovalo dráhu jedinou o rozměrech 2000 x 200 m s orientací 13/31. Teprve v roce 2001 ministerstvo letiště vyřadilo z majetku a mohl se zde začít rozvíjet standardní aeroklubový provoz. Na kladenském letišti se díky jeho historii vystřídaly letouny Mig 15, L-29, L-39, L-410 a vrtulníky Mi-2 či Mi-8. V současnosti zde můžete vidět  Z-126, Z-526F, Z-142, C-172, L-13SE, ASW-20, VSO-10  nebo L-13.

» Více o letišti v sekci Letiště ČR & SR 
» Videodatabáze přistání, vzletů a nízkých průletů na letištích ČR a SR 
» Vše o českých a slovenských letištích  

Kladenským letištěm prošel nespočet dopravních pilotů a vojenských pilotů, letecký sport zde zastupovali například akrobat Ladislav Bezák (mistr světa z roku 1958), navigátoři František Cihlář nebo Miloš Fiala. Pilot Zdeněk Běhounek stál u zrodu navigačních soutěží v Československu. Na jeho počest kladenští nazvali navigační soutěž Kladenský pohár jeho jménem. 

Letiště je výborným výchozím bodem pro letecké i pozemní výlety na Berounsko či Křivoklátsko, a samozřejmě do Prahy. Autem je to odsud 15 minut po dálnici, z obce Velká Dobrá, na jejímž severním okraji letiště leží, pak jezdí do Prahy pravidelná autobusová linka. Na letišti sídlí letecká škola a pořádají zde vyhlídkové lety pro veřejnost.

Letiště jsme nafilmovali v rámci expedice 100 let - 100 letišť, v jejímž rámci jsme u příležitosti oslav stého výročí československého letectví navštívili sto letišť v České a Slovenské republice. 

» Vše o expedici 100 let - 100 letišť

expedice_100_let_2018_web_2strana_cz-min.jpg

Všechna letiště vám postupně představíme. Zároveň všechna najdete ve video databázi na webu FR. Až bude dokončena, bude se jednat o největší nám známou video databázi českých a slovenských letišť soustředěnou na jednom místě - webu Flying Revue - propojenou s dalšími informacemi o těchto letištích. 


 

 

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Série & speciály > Představujeme čs. letiště > Představujeme česká a slovenská letiště: Kladno (LKKL)
.

         Máme pro vás »

FR 2/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

PilotShop.cz:

Konference:

 

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 06.04.1909 se stalo...
06.04.1909
V Buoy ve Francii vzlétl první letoun zkonstruovaný kompletně Henri Farmanem. Stroj označovaný jako Farman III, nebo někdy též Farman HF1, se stal prvním letounem využívajícím pro příčné řízení křidélek umístěných na odtokové hraně na konci křídla.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345