Představujeme česká a slovenská letiště: Most (LKMO)

6.3.2019

Představujeme česká a slovenská letiště 14: Letiště Most       Letiště Most vás překvapí. Při příletu nejprve pohledy na neutěšenou krajinu zjizvenou kilometry těžebních jam Mostecké hnědouhelné pánve a poté utěšeným pohledem na zeleň jakoby z popela povstalého Fénixa, tedy letiště Most. Podívejte se na video z příletu na LKMO. 


Letiště Most, LKMO. Přistání, vzlet a nízký průlet nad dráhou 02. (c) Flying Revue 2019

Přirovnání k Fénixovi povstalému z popela není vůbec nemístné. Současné letiště totiž stojí na současném místě teprve od roku 1995, to původní bylo kvůli těžbě uhlí zrušeno. Pozoruhodná náhorní plošina, na níž bylo vybudováno letiště nové, je umělého původu – vznikla totiž postupným mnohaletým navážením skrývky z již zmíněných dolů. 

» Létáte do zahraničí, nebo se na to chystáte? Osvěžte si anglickou VFR komunikaci s naší on-line aplikací VFR Communication.  

Pokud půjdete na přiblížení od města, určitě leťte přes jeho slušivou dominantu, hrad Hněvín - pohled na něj shora je velmi příjemný. Na finále se pak ocitnete v zeleném ráji. Doly i město při klesání zmizí za horizontem náhorní plošiny, na níž letiště leží, a vystoupí jen louky a lesy, mezi nimiž svítí travnatá plocha letiště. V ose dráhy 02 můžete navíc v dálce spatřit hřeben Krušných hor obzorem, takže dojem nekonečné přírody kolem je dokonalý, byť sotva dvě minuty letu od letiště se do krajiny zakusují zuby rypadel v desítky metrů hlubokých těžebních jámách. 

gzhuoijpk.jpg  Zoom gallery

Letiště se statutem veřejného vnitrostátního letiště disponuje travnatou dráhou 02/20 (L+R), má denní i noční provoz, koupíte tu letecký benzín a můžete se přímo na letišti ubytovat. Na letišti se setkáte s živým plachtařským i motorovým provozem včetně paraprovozu; podobně jako například Příbram a Kolín je i Most oblíbenou destinací cestovních kanceláří, které sem vozí zahraniční turisty na tandemové seskoky. 

Původní letiště u obce Libkovice bylo uvedeno do provozu v roce 1947, od roku 1996 jeho nástupce najdete na Střimické výsypce na severním okraji města. Mostecký aeroklub odchoval řadu významných pilotů, daří se tu akrobacii i parašutismu. Jmenujme alespoň akrobatickou trojku Z. Beseda, K. Černý a F. Kliment na letounech C-104 či manžele Rybovy jako držitele několika světových parašutistických rekordů. Mosteckou plachtařinu v současnosti skvěle reprezentuje mistryně světa v akrobatickém plachtění Lucie Pešková, která je kromě toho dlouholetou předsedkyní mosteckého aeroklubu. 

Na letišti bázují letouny L23, VT-116 či VSO–10, Ventus, Standard Cirrus, Twin Astir, dále pak L-13SE Vivat, Z-226, Z-142, Z-43, ULL Cora, Alto, Minimax, Sova, Red Hunter.

 » Více o letišti a dalších letištích si přečtěte v sekci Letiště ČR & SR nebo v seriálu Představujeme čs. letiště.

Vše o českých a slovenských letištích na webu Flying Revue

      » Vše o expedici 100 let - 100 letišť

expedice_100_let_2018_web_2strana_cz-min.jpg

Všechna letiště dosažená v rámci expedice 100 let -100 letišť vám postupně představíme. Zároveň všechna najdete ve video databázi na webu FR. Až bude dokončena, bude se jednat o největší nám známou video databázi českých a slovenských letišť soustředěnou na jednom místě - webu Flying Revue - propojenou s dalšími informacemi o těchto letištích. 

logo_fr_transp.jpg

Zoom gallery

 

 ”fr_int”

VFR Communication

Lety do zahraničí vám usnadní výuková aplikace letecké angličtiny VFR Communication. Na trhu podobnou nenajdete.

» Vstoupit do aplikace
» Vyzkoušejte aplikaci zdarma
» Vše o aplikaci

» Koupit aplikaci pro sebe
» Koupit aplikaci jako dárek.

» Kupujete si přístup do aplikace, která je on-line.
» Nemusíte ji instalovat ani stahovat.
» Přístup můžete koupit i svým blízkým ve formě dárkového certifikátu.

Flying Revue > Série & speciály > Představujeme čs. letiště > Představujeme česká a slovenská letiště: Most (LKMO)
.

         Máme pro vás »

FR 6/2020: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Svět z nebe a Exkluzivně!

Svět z nebe » 

Pilot Shop:

Pilot Shop »

Letecký cestopis pro vás:

První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker NUTS


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 03.12.2003 se stalo...
03.12.2003
První vzlet prototypu Honda HA-420 HondaJet.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456